Mikroplara karşı 5 temizlik önerisi

Koronavirüs salgını boyunca, temizlik ve dezenfekte etme, birçok nedenden dolayı büyük bir odak noktası olmuştur. Kısmen, hastalığın yayılmasını durdurmak için yüzeyleri dezenfekte etmenin en iyi yollarını öğrenmek istedik. Sonra, birçoğumuz birkaç ay evde karantinaya alındığımız ve günlerce yemek pişirmeye başladığımız için, diğer temizlik görevleri – tüm o yanmış tencere ve tavaları nasıl ovalayacağımız gibi – dikkatimizi çekti. Son birkaç ayda aldığımız temizlik ipuçları arasında devam etmeyi planladığımız birkaç ipucu var. Yeniden kullanılabilir alışveriş poşetlerinizi yıkamanın öneminden dezenfekte etmenin doğru yoluna kadar, işte hatırlamaya değer bazı temizlik püf noktaları.

Temizleme ve dezenfekte etme arasındaki fark

Sadece “temiz” değil, aslında mikropsuz evler yaratma arayışımızda, nasıl düzgün şekilde dezenfekte edeceğimizi öğrenmemiz gerekiyordu. Temizleme, bir yüzeydeki tüm görünür kir, toz ve döküntülerin giderilmesi işlemiyken, mikroskobik düzeyde dezenfekte etme işlemi, bir yüzeyi bakteri ve virüslerden arındırmaya yarar.

İşte anlaşma: Bir yüzeyi tamamen dezenfekte etmek için önce onu temizlemelisiniz. Doğru, iki aşamalı bir süreç. Yüzeye dezenfekte edici sprey ile püskürtmeden önce tozu ve kırıntıları silerek başlayın, aksi takdirde birikinti bir bariyer görevi görecek ve spreyin alttaki yüzeye ulaşmasını önleyecektir. Pandemi bittikten sonra bile, bu ipucu mikropları soğuk ve grip mevsiminde uzak tutmak için kullanabiliriz.

Temas süresinin önemi

Temas süresi, bir spreyin veya ürünün yok ettiğini iddia ettiği bakteri veya virüslerin yüzdesini öldürmek için bir yüzeye oturması için önerilen süredir. Temas sürelerini takip etmememizin 1 numaralı temizlik hatası dememizin bir nedeni var: Yeterince uzun süre beklememek, mikropların yüzeylerde kalmasına izin verebilir.

Yeni bir temizlik ürünü satın aldığınızda, ambalajın üzerindeki ince baskıyı okumak için bir saniyenizi ayırın ve önerilen temas süresini takip edin.

Yeniden kullanılabilir market poşetleri nasıl yıkanır

Koronavirüs, alışveriş yapma şeklimiz de dahil olmak üzere birçok rutinimizi tamamen değiştirdi. İşte o zaman fark ettik: yeniden kullanılabilir alışveriş çantalarımızı en son ne zaman yıkadık? 2010 yılında yapılan bir araştırmaya katılanların yüzde 97’sine göre, bu sorunun cevabı “asla”. Çalışma, test edilen market poşetlerinin çoğunun, E. coli’yi içeren bir kategori olan koliform bakteri içerdiğini buldu.

Alışveriş poşetlerinin mikrop içermediğinden emin olmak ve çapraz kontaminasyonu önlemek için bu temizleme adımlarını izleyin ve çiğ et taşımak için özel bir torba belirleyin.

Yanmış bir tencereyi temizlemenin püf noktası

Karantina sırasında, çoğumuz kendimizi her zamankinden daha fazla yemek pişirirken ve pişirirken (ve ekmek yaparken) bulduk. Tüm bu ev yemeklerinin bir sonucu: ocakta biraz fazla uzun bıraktığımız ve şimdi yanmış yemek parçalarıyla kaplı tencere.

İşte o zaman yanmış bir tencereyi önce suyla sonra beyaz sirke ile temizleyerek temizlemenin sırrını öğrendik. Yapışmış her bir yiyeceğin her bir parçasını çıkarmak için bu kazıyıcılardan birine ulaşın.

Bir yatak nasıl yenilenir

Araştırmalar, karantina sırasında insanların daha fazla zaman uyuduğunu buldu. Yataktaki bu fazladan zaman, yataklarımızın ne kadar temiz olduğunu yeniden düşünmemizi sağladı.

Tabii, çarşaflarımızı yıkıyorduk, peki ya şilte, yorgan ve yastıklar? Çarşaflarımızı daha sık yıkamanın yanı sıra, elektrikli süpürge ve biraz karbonat yardımıyla yataklarımızı nasıl yenileyeceğimizi öğrendik.