Yatak temizliği ve rahatlığı için yapılması gerekenler

Koronavirüs salgını sırasında şu anda evde kalan milyonlarca insandan biriyseniz, yatakta normalden biraz daha fazla vakit geçiriyor olabilirsiniz (ve sizi suçlamıyoruz). Çarşaf ve yorgan yığınlarının olabildiğince temiz ve rahat olmasını sağlamak için, tazelenmiş bir yatak oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin. Tozsuz, kokusu giderilmiş bir şilte ile başlayın ve yıkamadan yeni çıkan yastıklara doğru ilerleyin. Şimdi, bu uzun uyku seanslarının rahatça tadını çıkarabilirsiniz.

Yatağınızı yenileyin

Yatağınız zamanla tozu ve teri toplar ve kokuları hapsedebilir. Yenilemek için bu basit numarayı deneyin. İlk olarak, tozu temizlemek için yatağın üst kısmını bir vakum başlığı veya fırça eki ile süpürge yardımıyla vakumlayın. Ardından yatağın üst kısmına bir kat karbonat serpin, koku giderici sihri etkin olurken 10 dakika bekletin, ardından süpürge ile vakumlayın.

Yatak pedini yataktan çıkarırken, çamaşır makinesinde sıkın (makinede yıkanabilir olduğundan emin olmak için bakım etiketini kontrol edin). Yatağınızın altında dolaşan tüm toz tavşanlarını süpürün.

Çarşaflarını yıkayın

Özellikle hastalanmaktan kaçınmaya çalışırken ve özellikle evinizdeki birinin hasta olduğundan şüpheleniyorsanız, çarşaflarınızı düzenli olarak yıkamak her zamankinden daha önemlidir. Uzmanlar genellikle çarşaflarınızı haftada bir yıkamanızı tavsiye etse de, bu süre zarfında bunu haftada iki kez yıkamak isteyebilirsiniz.

Varsa beyaz çarşafları kullanmaya çalışın çünkü ağartılabilirler. Klorlu ağartıcı içeren deterjan kullanarak en sıcak su ayarında yıkayın.

Temiz yorgan ve yastık kılıfları

Üst çarşafla yatsanız da uyumasanız da, nevresim kılıfınız muhtemelen sandığınızdan daha kirli olacaktır. Kılıfı çıkarın ve bakım talimatlarını izleyerek yıkayın ve mümkünse yıkama programına çamaşır suyu ekleyin.

Yatağınızda dekoratif kırlentleriniz varsa, örtülerin makinede yıkanabilir olup olmadığını kontrol edin ve bunları da makineye atın. Ayrıca, yatma zamanı geldiğinde yere fazladan yastık atma alışkanlığınız varsa, bunun yerine bir sepete koymayı düşünün.

Yorgan ve yastıkları unutmayın

Yastıklarını en son ne zaman yıkadınız? Peki yorganınıza ne dersiniz? Çoğumuzun süresi geçmiş olabilir. İyi haber: yastıkların ve eklerin çoğu makinede yıkanabilir, sadece önce etiketi kontrol ettiğinizden emin olun.

Yastıkları ve ekleri kabarık tutmak ve daha hızlı kurumalarına yardımcı olmak için kurutucuya birkaç yün kurutucu top ekleyin. Küflenmeyi önlemek için, makineden çıkarmadan önce yastık ve yorganın tamamen kuru olduğundan emin olun.

Kendi keten spreyinizi yapın

Normal yıkamalar arasında, yatağınıza taze bir koku vermek için hafif kokulu bir keten spreyi kullanın. Henüz bir keten spreyiniz yoksa, kendi spreyinizi karıştırmayı deneyin. Bir sprey şişesinde, damıtılmış su, 1 çorba kaşığı votka ve 10 ila 20 damla uçucu yağları (rahatlatıcı lavanta gibi) karıştırın. Nevresim veya battaniyenizi püskürtmeden önce şişeyi yavaşça sallayın.