Alışveriş torbası nasıl temizlenir?

Daha sık el yıkama ve periyodik dezenfekte seansları ile hijyen rutinlerimizi hızlandırırken, her şeyin temizliğini sorgulamaya başlamamıza neden oluyor. Evet, yeniden kullanılabilir alışveriş çantalarımız dahil. Ve muhtemelen başından beri yeniden kullanılabilir alışveriş poşetlerimizi düzenli olarak yıkamamız gerekirken, başlamak için kesinlikle çok geç değil.

American Chemistry Council’in 2010 yılında yaptığı ve bazı plastik torba üreticilerini temsil eden bir araştırmaya göre, birçok yeniden kullanılabilir poşet, E. coli’yi içeren bir kategori olan koliform bakteri içerir. Çalışma için görüşülen 84 kişinin yüzde 97’si çantalarını hiç yıkamamıştı. Dolayısıyla, yeniden kullanılabilir alışveriş çantalarınızda çiğ et, deniz ürünleri ve sebzeleri taşıyorsanız ve bunları daha önce hiç yıkamadıysanız, yiyeceklerinizi istemeden çapraz kontamine etme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Neyse ki çözüm çok kolay: aşağıdaki talimatlara göre yeniden kullanılabilir alışveriş çantalarınızı yıkamaya başlayın. Ardından, yeniden kullanılabilir çantada saklamayla ilgili yapılması ve yapılmaması gerekenleri uyguladığınızdan emin olun.

Gerekli malzemeler

  • Çamaşır deterjanı
  • Dezenfekte mendilleri veya spreyleri
  • Temizlik bezleri veya kağıt havlular

Yeniden kullanılabilir pamuklu çantalar nasıl yıkanır

Yeniden kullanılabilir pamuk ve kanvas alışveriş poşetlerinin çoğu makinede yıkanabilir, emin olmak için bakım etiketini kontrol edin. Deterjanla birlikte mümkün olan en sıcak su ayarını kullanın.

Mümkünse poşetleri kurutucuya atın. Not: Bu, bazı pamuklu poşetleri hafifçe küçültebilir. Alternatif olarak, küf oluşumunu önlemek için torbayı iyi havalandırılan bir alanda kurutun.

Naylon yeniden kullanılabilir çantalar nasıl yıkanır

Torbayı ılık, sabunlu suda elde yıkayın, köşelere ve yarıklara girdiğinizden emin olun. Torbayı makinede de yıkayabilirsiniz, ancak hafif döngüyü kullandığınızdan emin olun.

Küf oluşumunu önlemek için torbayı uygun havalandırmanın olduğu bir alanda hat olarak kurutun.

Geri dönüştürülmüş plastik poşetler nasıl yıkanır

Muhtemelen son derece sağlam çantalardan bir zulanız var. Bunları ılık, sabunlu su kullanarak elde yıkayın ve ardından saklamadan önce tamamen kurutun. İşlemi hızlandırmak için temiz bir havluyla da kurulayabilirsiniz.

Alternatif olarak poşetleri dezenfekte edici mendillerle silin ve kurumaya bırakın. Köşelere girmek ve kırıntıları veya kiri çıkarmak için çantayı ters çevirmek isteyebilirsiniz.

Yeniden kullanılabilir poşetlerle yapılması ve yapılmaması gerekenler

  • Çantaları arabanızın bagajında saklamayın. Bu karanlık, nemli saklama yeri bakteri gelişimini teşvik edebilir.
  • Çiğ et taşımak için özel bir torba belirleyin. Bu, çapraz bulaşmanın önlenmesine yardımcı olacaktır. Sonra her kullanımdan sonra o çantayı yıkayın.
  • Nemli torbaları saklamayın. Önce tamamen kuru olduklarından emin olun.
  • Bir koklama testi yapın. Küf kokulu torbalar temizlenmeleri gerektiğinin bir işaretidir.
  • Spor kıyafetleri veya spor malzemeleri gibi diğer eşyaları, alışveriş için kullanılan çantalarda saklamayın.