Havuz bakımı ve temizliğinde ekonomik çözümler

Havuzda yeni bir güne rahatlatıcı bir şekilde zihinsel olarak hazırlanmaktan daha hayal kırıklığı yaratan çok az şey vardır. Tabi havuzda bulanık su, metal lekeleri ve kalsiyum tortusu ile karşılaşılmazsa. Bunlar, havuz temizleme gününü atlarsanız karşılaşabileceğiniz sorunlardan sadece birkaçıdır; bu yaz havuzda biraz zaman geçirmek istiyorsanız, yakın gelecekte bazı pahalı değişimler ve onarımlar olabileceği anlamına gelebilir.

Neyse ki, tıkalı filtrelerden, çatlamış havuz döşemelerinden, eğrilmiş astarlardan ve diğer havuz komplikasyonlarından kaçınmanın tonlarca yolu vardır. En iyi kısmı nedir? Bu ipuçları ve püf noktaları, havuz temizliğini milyonlarca kez daha kolay ve ucuz hale getirir. Ayrıca, bu çözümler mağazaya bir gezi bile içermeyebilir. Eski bir diş fırçanız, biraz karbonat, eski tenis topları, limon dilimleri ve eski bir pencere sinekliği varsa, zaten oyunda öndesiniz demektir. Not almaya başlayın, çünkü gelecekteki onarımlarda yüzlerce (veya binlerce) lira tasarruf etmek üzeresiniz.

1. havuzunuzun karolarını fırçalamak için karbonat kullanın

Alkalilik ve pH seviyelerini yükseltirken, havuzunuzun karolarını fırçalamak için karbonat kullanın. Eski bir diş fırçası ve biraz karbonat, havuzunuzun karoları üzerinde harikalar yaratabilir. Yosun oluşumunu önlemek için fayanslarınızı (ve ışıklar ve merdiven tertibatları gibi diğer çeşitli noktaları) haftada bir ila iki kez fırçalamanız önerilir.

2. Yağı emmek için eski tenis toplarını atın

Eski tenis topları tonlarca şeye dönüştürülebilir, bu nedenle havuzunuz için de harika olmaları şaşırtıcı değildir. Topların üzerindeki yün ve naylon havuzdaki yağları emmeye çalışıyor, bu da cildimizdeki güneş kremi ve sebumun sorun olmayacağı anlamına geliyor.

3. Metal lekelerinden C vitamini tabletleriyle kurtulun

Metal lekelerinden kurtulmak için C vitamini tabletleri (veya limon dilimleri) kullanın. Her havuz sahibi, metal lekelerinin en kötüsü olduğunu bilir. Neyse ki, kolay bir çözüm var, hatta mutfağınızda bile olabilir. C vitamini tabletleriniz varsa, bunları bir beze sarıp havuzunuzun köşelerindeki sinir bozucu lekeleri temizlemek için kullanabilirsiniz. Tablet yok mu? Sorun değil. Limon dilimleri de işe yarar!

4. Toplama kepçeniz yok mu? Eski pencere sinekliğini kullanın

Eski bir pencere sinekliğini bir havuz kepçesi olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca, bir süpürgeniz ve teliniz varsa, sapı olan kolay bir ev yapımı deniz süpürücünüz olacak. Yeni amaca uygun kepçe ile para tasarrufu edersiniz.

5. Robotik bir havuz temizleyicisine yatırım yapın

Robotik bir havuz temizleyicisine yatırım yapmak, havuzunuzun bakımı söz konusu olduğunda size zaman, enerji ve para tasarrufu sağlayacaktır. Çoğu robotik temizlikçi havuz duvarlarına tırmanabilir ve fayansları kendileri temizleyebilir, bu da havuzu fırçalamak için daha az, havuzun keyfini çıkarmak için daha fazla zaman harcayacağınız anlamına gelir.

6. Havuz pompanızı günde iki kez çalıştırın

Sıkıcı geldiğini biliyoruz, ancak bu konuda bize güvenin. Her zamankinden daha fazla insan evden çalıştığı için, havuzları olanlarımız hızlı bir yüzmek için her zamankinden daha cazip hissedebilir, bu yüzden havuzunuzu en iyi durumda tutmak için pompayı günde iki kez çalıştırmanız önerilir.

7. Eski külotlu çorapları deniz süpürücünüze takarak ince kalıntıları filtreleyin

Havuz süpürücüler, yaprakları ve böcekleri toplamak için harika bir iş çıkarır, peki ya saç ve kir gibi daha ince döküntüler? Deniz süpürücünüze eski bir külotlu çorap (evet, gerçekten) takmak, havuzunuzun kristal berraklığında kalmasını sağlamanın yoludur. Artı, küçük şeylere şimdi ayak uydurursanız, havuzunuzun evinize tam olarak ne kadar değer katacağını anlarsınız.

8. Su pullarını bir sünger ve sirke solüsyonu ile temizleyin

Elinizde kireç çözücü bir kimyasal yoksa, bir sünger ve sirke solüsyonu işi halledecektir. Ölçeklere ayak uydurmayı ihmal etmemek artık uzun vadede filtre, pompa ve ısıtıcınızın parçalarını değiştirmek için daha fazla para harcayacağınız anlamına geliyor.

9. Otomatik bir havuz örtüsüne yatırım yapın

Otomatik bir havuz örtüsüne yatırım yapmak, havuzunuzun kalitesini açık ara uzatmanın en kolay yoludur. Havuz örtüsünü tekrar takmak için asla endişelenmenize gerek kalmayacak, aynı zamanda cüzdanınıza bir iyilik yapmış olacaksınız. Havuz kullanılmadığında kapatılırsa, daha az kalıntı biriktirir, güneş ışığını dışarıda tutar (böylece klor daha az etkili olmaz), oldukça tutarlı bir sıcaklık sağlar ve yosun oluşumunu önlemeye yardımcı olur. En iyi kısım? Her seferinde bir düğmeye basarak gelecekteki paranızı kurtaracaksınız.

10. Havuz suyunuzu 2-3 yılda bir değiştirin.

Havuzlarımızın filtrelerden ve klor tabletlerinden sonsuza kadar yararlanabileceğini düşünmek istesek de, durum bu değil. Havuz suyunuzu her iki ila üç yılda bir değiştirmeyi ihmal etmeniz yosun ve bakteri birikimine neden olabilir ve hatta havuzunuzun ömrünün birkaç yılını mahvedebilir.