Su içmenin faydaları

Optimum sağlık ve sindirim için günde sekiz bardak su içmeniz gerektiğini muhtemelen duymuşsunuzdur. Bu, sağlık otoriteleri tarafından genel olarak tavsiye edilen harika bir kural olsa da, gerçek şu ki, herkesin içmesi gereken standart bir su miktarı yoktur. Günlük olarak ne kadar su içmeniz gerektiği, muhtemelen eşinizin, kız kardeşinizin ve iş arkadaşınızın ihtiyaç duyduğu miktardan farklıdır.

Bununla birlikte, vücudunuzun bireysel, ideal su alımını anlamak akıllıca çünkü içme suyunun faydaları sayısızdır ve metabolizmadan ruh haline kadar her şeyi etkiler.

Su İçmenin Faydaları

Su, vücuttaki madde ve besinlerin taşıyıcısıdır. Sıcaklık düzenlemesi için önemlidir (terleme, vücudunuzun ısıyı serbest bırakma ve sizi serinletme yoludur). İçme suyu ayrıca toksinleri atabilir, eklemleri yağlayabilir, kabızlığı gidermeye yardımcı olabilir, konsantrasyonu iyileştirebilir, odaklanma, enerji, cilt elastikiyeti, ruh hali ve genel sağlık için iyidir. Tüm hücreleriniz su kullandığından ve vücut fonksiyonları için gerekli olduğundan, yeterli miktarda su tüketmek çok önemlidir.

gunde-ne-kadar-su-icilmeli

Günde Ne Kadar Su İçmelisiniz?

Günlük olarak ne kadar su içmeniz gerektiğini belirlemeye yardımcı olan birkaç faktör vardır. Yaş (yaşlı insanlar daha az suya ihtiyaç duyar), aktivite seviyesi (zorlu egzersizler ve sauna terapisi daha fazla su gerektirir), diyet (yüksek protein, sodyum veya lif bakımından zengin diyetler daha fazla su gerektirir), iklim (sıcak, kuru iklim veya yüksek Arazi daha fazla su gerektirir) ve bazı ilaçlar, bir bireyin ne kadar suya ihtiyacı olduğunu etkileyebilecek bazı faktörlerdir.

Çalışmalar, ortalama sağlıklı bir yetişkinin hidrasyon seviyelerinin karşılanması söz konusu olduğunda yıllar içinde çeşitli öneriler ortaya koyarken, çoğu sağlık uzmanı genellikle günde yaklaşık iki litre veya yaklaşık sekiz 8 su bardağı su içilmesini tavsiye ediyor. Bu miktar su, diğer sıvı içecekler ve yoğun sulu yiyecekleri içerebilir.

Her Gün Yeterli Su İçip İçmediğiniz Nasıl Anlaşılır?

İdrar rengi ve sıklığı, hidrasyon seviyesinin göstergeleridir

Bardak, litre veya ons saymaya başlamadan önce idrarınıza bakarak başlamak isteyebilirsiniz. Yeterince su alıp almadığınızı ölçmenin harika bir yolu idrar renginiz ve sıklığınızdır. Her 90 dakikadan iki saate kadar idrar yapmak normaldir. İdrarınız koyu kehribar rengindeyse ve yalnızca altı saatte bir veya daha uzun süre idrar yapıyorsanız, muhtemelen yeterince su içmemişsinizdir. Sıklığınız her 30 dakikada bir ise ve idrar tamamen berrak, çok fazla su alıyor olabilirsiniz ve muhtemelen size fayda sağlamak yerine vücudunuzun içinden geçiyor.

Cildinizin esnekliğine de dikkat edin.

Özellikle çocuklar ve yaşlılar için hidrasyon seviyeniz hakkında bir fikir edinmenin başka bir yolu, cildinizin elastikiyeti olan cilt turgorunu kontrol etmektir. Elinizin arkasındaki deriyi birkaç saniyeliğine kıstırın ve sonra bırakın. Cildiniz hızla yerine oturuyorsa, muhtemelen bol su içmişsinizdir. Normal pozisyonuna dönmeniz zaman alırsa, susuz kalabilirsiniz. Dehidrasyonun diğer belirtileri arasında baş dönmesi, beyin sisi ve yorgunluk yer alır. Başka bir deyişle: Su içmenin faydalarından biri daha sıkı, daha parlak bir ten rengidir.

Çok Fazla Sodyum, Kafein ve Alkolden Kaçının

Uzmanlar, sıvı alımında işlenmiş gıdalardan uzak durulmasının önemli olduğu konusunda hemfikirdirler, çünkü bunlar yalnızca çok az su içermekle kalmazlar, genellikle yüksek miktarda sodyum içerirler, bu da nemlendirme çabalarınızı engeller. Aynı şey kahve için de geçerli. Kahve idrar söktürücü görevi görür ve sizi kurutabilir. İçtiğiniz her fincan kahveyi bir bardak su ile takip etmeniz önerilir. Aynı zamanda aşırı derecede dehidre edici olan alkol için de durum aynıdır (dolayısıyla yarının baş ağrısı, halsizlik ve donuk ten rengi ile geri döner).