Evde lokanta kalitesinde yemek yapmanın sırrı

Eğer salgından dolayı eve hapsolduysanız, bu günlerde mutfakta aşırı miktarda zaman geçiriyorsunuzdur. Her gün üç öğün yemek hazırlamak yaratıcılık gerektirir ve yemek pişirme oyununu geliştirmek için sonsuz ekstra çaba sarf etmeniz gerekebilir. Normalde restoranlara gitmek isteseniz de artık dışarıda yemek ateş pahası. Bazen en iyi çabanıza rağmen tarifler beklentilerin biraz altında kalabiliyor. Peki neden bu yemekler bir restoranda dışarıda yenildiğinde biraz daha lezzetli oluyor? Ev yapımı yemeklerin bir sonraki seviyeye nasıl taşınacağına dair birkaç ipucunu sizinle paylaşacağız. Yemeğinizin restoran yemeklerinden daha lezzetli (hatta daha fazla) olmaması için hiçbir neden yok. Öyleyse ışıkları söndürün ve bir mum yakın, çünkü yemek odanız şehrin en sıcak yeni noktası olmak üzere.

Kaliteli Malzemeler Satın Alın

Evde restoran kalitesinde yemekler hazırlamak için iyi malzemeler satın almanız gerekiyor, ancak bu büyük bir fark yaratır. Yüksek kaliteli, organik ürünler, yağlar ve baharatlar en temel yemekleri bile menüye layık yemeklere dönüştürebilir.

evde-lokanta-kalitesinde-yemek

Tuz, hemen hemen her yemekte kullandığımız bir şeye örnektir, ancak seçim yaparken nadiren çok fazla düşünülür. Diamond Crystal Koşer tuzu, çoğu mutfağın çok amaçlı kullanımı için en popüler restoran standardıdır. Belki daha da önemlisi, Maldon deniz tuzu, Sel Gris veya Fleur de Sel gibi etrafta iyi bitirme tuzu bulundurmaktır. Bu özel tuzlar, yemekleri bitirmek için son dakikada kullanıldığında, sadece harika bir lezzet patlaması değil, aynı zamanda yiyeceklere şaşırtıcı ve hoş bir çıtır doku da katıyor.

Yüksek kaliteli yağları hemen hemen aynı şekilde düşünebilirsiniz. En üst düzey zeytinyağı veya tereyağı ile pişirmeniz gerekmez, ancak sonunda yemeğinizin en iyi lezzetlerini ortaya çıkarmak ve bakımını yapmak için kullanın ürünün bütünlüğü. En sevdiğiniz lezzetli zeytinyağı, ceviz veya fındık yağıyla salatalarınızı, makarnalarınızı ve çorbalarınızı çırpın. Servis yapmadan hemen önce ekmeğe veya bir parça bifteğe gerçekten iyi tereyağı sürün veya pişirme süresinin sonunda bir sosta eritin.

evde-lokanta-kalitesinde-yemek

Doğru Ekipmana Yatırım Yapın

Her ev şefinin sahip olması gereken tek bir mutfak ekipmanı vardır: Yüksek performanslı bir blender. Hemen hemen her şey elle yapılabilir.

Organize Olun

Bu, evdeki herhangi bir mutfakta veya bir restoranda sürekli bir mücadeledir. Restoranlarda, hepsi birlikte yemek yapan çok sayıda farklı kişiliğe sahip birçok insan var. Nerede yemek yapıyor olursanız olun veya kaç yardım eliniz olursa olsun, verimliliği en üst düzeye çıkarmak için mutfakta her zaman yapmanız gereken dört şey önerilir:

  • Tüm malzemelerinizi önceden bir tarif için hazırlayın. Tarifiniz için bir kit oluşturmak, temiz kalmanın ve hiçbir şeyi kaçırmadığınızdan emin olmanın harika bir yoludur. Her şeyi tartın, doğrayın, dilimleyin, ölçün, böylece pişirmeye daha fazla dikkat edebilirsiniz.
  • Çalışma alanınızı temiz, düzenli ve yemekte ilerledikçe temiz tutun. Çöp kutuları, bu sürece yardımcı olmak için genellikle mutfakların etrafındadır. Çalışırken hareket etmek zorunda kalmadan hurda ve döküntüleri temizlemek için çalışma alanınızda bir kap veya kase bulundurmak çok iyi bir uygulamadır.
  • Yemeğinizi ve pişirme ekipmanınızı düzenleyin. Her şeyin her zaman nerede olduğunu bilmek, kesme tahtası arkasındaki günlerinizi daha verimli hale getirecektir. Buradaki fikir, yeterince iyi planlama yapmaktır, böylece bir şeyi kapmak için buzdolabını açarak veya kilerdeki eşyaları tek tek çıkararak vakit kaybetmezsiniz.
  • İsrafı azaltmak için önceden plan yapın. İyi yemek yapmayı öğrenmek önemli olsa da, belki de daha önemli olanın yol boyunca israfı azaltmayı öğrenmektir. İyi kompostlama, geri dönüşüm ve atık yönetimi önemlidir, ancak bundan önceki bir adım ürünün kullanılmasıdır. Turşu, sebze artıklarını kullanmak için harika bir tekniktir ve evde muhtemelen elinizde bulunan malzemelerle kolayca yapılabilir: sirke, tuz, su ve diğer tariflerden gelen taze otlar.

evde-lokanta-kalitesinde-yemek

Umami Faktörünü düşünün

Umami, “hoş, lezzetli tat” olarak tercüme edilebilir ve açıklanamayacak kadar iyi olan tarifleri almanın ayrılmaz bir parçasıdır. Balık sosu harika bir gizlidir. Marinara veya Sezar sosu için hamsi yok mu? Balık sosu. Çorbanızı neyle tatlandıracağınızı çözemiyor musunuz? Balık sosu. Eğer onu aşırı kullanırsanız, balık aroması bir yemeği tadabileceği kadar kolayca bozabilir, bu nedenle küçük miktarlarda kalın. Tariflere umami desteği ekleyebilecek diğer malzemeler domates salçası, Worcestershire sosu, soya sosu, parmesan peyniri veya miso ezmesidir.

Bazen Basit En İyidir

Süslenmeye gerek duymayın. Bazen en iyi yiyecek, çocukluğumuzun daha az rafine, nostaljik yiyecekleridir. İyi malzemelerle hazırlanan bu basit tarifler, beş yıldızlı bir yemek kadar keyifli veya daha fazlası olabilir. Kolay bir pizza sosu tarifi, inceltmek için hacimce eşit miktarda suyla en sevdiğiniz domates salçası kutusudur. Tuz, karabiber, kuru kekik, maydanoz ve fesleğen veya hatta sadece bir İtalyan baharat karışımı ile tatlandırın. Bu kadar. Sonuç, iyi bir tatlı ve asit dengesi, ancak çok yoğun bir domates aromasıdır. Bir mutfak standardından çok ilkeldir. Ancak çok lezzetli. Basit, tatmin edicidir.