Avokado nasıl kesilir?

Avokado, dünyanın en mükemmel yiyecekleri arasındadır. Tereyağlıdırlar, süper çok yönlüdürler. Bunları avokado salatasından tatlı patatese ve smoothie’lere kadar her şey için kullanabilirsiniz. Ayrıca kalp sağlığı için bol miktarda yağ ve lif elde edersiniz.

Ancak bir avokado hazırlamak kaygan ve dağınık bir iş olabilir. Avokado ile çalışmayı çocuk oyuncağı haline getirmek ve sizi o guacamole’ye bir adım daha yaklaştırmak için bu basit adımları izleyin. Ve dilimlemeden önce olgunlaşma sürecini hızlandırmanız (veya yavaşlatmanız) gerekiyorsa, bunu yapmanın şimdiye kadarki en kolay yolunu burada kontrol edin. İşte bir avokadoyu bir profesyonel gibi nasıl keseceğiniz ile ilgili talimatlar.

Malzemeler

  • Avokado
  • Cam kase
  • Kesme tahtası
  • Şef bıçağı
  • Büyük kaşık

Talimatlar

  1. Avokadoyu ikiye bölün. Keskin bir şef bıçağı kullanarak, bıçağın çukura çarptığını hissedene kadar avokadoyu uzunlamasına dilimleyin. Daha sonra avokadoyu, bıçağı sabit tutarak çukurun her yerini kesmek için döndürün. İki yarıyı birbirinden ayırın. Bunu bir kesme tahtası üzerinde yapmak en güvenli yoldur.
  2. Çukuru çıkarın. Bıçağınızı çukura doğrultun ve bıçağın kaymayacağı kadar yeterli gücü kullanarak deliğe vurun. Çukuru çıkarmak için bıçağı çevirin. Baş parmağınızla veya bir kasenin yan tarafıyla bıçağı hafifçe vurun.
  3. Doğranmışsa, kabuğu delmeden avokadonun gövdesini kesin. Bıçağınızın ucunu kullanarak avokado gövdesi çizin, kareler yapın ve ardından bir kaşıkla çıkarın.
  4. Dilimleme yapıyorsanız, alın ve dilimleyin. Düzgün dilimler için, kaşığınızı tamamen gevşetmek için kullanın ve gövdeyi tamamen çıkarın. Düz tarafı aşağı bakacak şekilde kesme tahtası üzerine yerleştirin ve bıçağınızın ucunu kullanarak dilimleyin.