Frenk soğanı nedir ve faydaları nelerdir?

Frenk soğanı (Allium schoenoprasum), sarımsak arpacık, pırasa ve yeşil soğan içeren çiçekli bir bitki ailesi olan Allium cinsinin yenilebilir bir üyesidir. Bu bitkinin alt sapları ve soğanları, genellikle fırında patates veya baharatlı yumurta gibi yiyecekleri süslemek için kullanılan hafif, temiz, soğanlı bir tada sahiptir.

Sağlık yararları

Frenk soğanı çoğunlukla yiyecekleri tatlandırmak için kullanılır. Ancak bazı insanlar, çimenli bitkiyi tıbbi olarak kullandıklarında, sağlık yararları elde etmeyi de umarlar.

İnsanların doğal tıpta frenk soğanı kullanmasının en yaygın yolu parazitik kurtları tedavi etmektir. Bunlar, bir insanın içinde veya üzerinde yaşayan ve beslenen hastalığa neden olan solucanlardır. Araştırmacılar, limon otu ve sarımsak dahil olmak üzere ihmal edilen parazitleri tedavi etmek için birçok farklı doğal ürünün rolünü araştırdı. Ancak, parazitlere karşı frenk soğanı kullanımını destekleyecek yeterli kanıt yok.

Bazı insanlar ayrıca enfeksiyon riskini azaltmak, su ağırlığını azaltmak veya uyarıcı olarak frenk soğanı kullanırlar. Şu anda, bu sağlık yararlarını destekleyecek yeterli kanıt yoktur.

Beslenme

ABD Tarım Bakanlığı (USDA) verilerine göre, bir çorba kaşığı taze çiğ frenk soğanı, çoğu karbonhidrat (lif) ve proteinden gelen 3 kaloriden daha az kalori sağlar.

Frenk soğanı içindeki mineraller arasında kalsiyum (3 mg), fosfor (1.7 mg) ve potasyum (8.9 mg) bulunur. Ancak bir porsiyon frenk soğanı yemek, günlük vitaminlerinize önemli ölçüde katkıda bulunmayacaktır.

Frenk soğanı içindeki vitaminler arasında A vitamini (önerilen günlük alım miktarınızın % 3’ü), C vitamini (% 3), K vitamini (% 8) ve folat (% 1) bulunur.

Bazı süpermarketlerde frenk soğanı yağı görebilirsiniz. Hatta bazı aşçılar evde frenk soğanı yağı yapar. Frenk soğanı aromalı yağın önemli ölçüde daha fazla kalori sağladığını unutmayın, çünkü genellikle bir yemeklik yağ (kanola yağı gibi) ve taze frenk soğanı özünün bir kombinasyonudur.

Seçme, Hazırlama ve Saklama

Hemen hemen her marketin üretim bölümünde taze, çiğ frenk soğanı bulacaksınız. Genellikle demetler halinde paketlenirler. Frenk soğanı yıl boyunca mevcuttur.

En iyi frenk soğanı seçerken, parlak yeşil ve eşit renkte olan tam sapları arayın. Solan veya sararmaya başlayan frenk soğanı, bunlar daha yaşlı ve uzun sürmeyecek.

Frenk soğanını eve getirdiğinizde, kullanmaya hazır olana kadar kesmeyin. Bunları bir kağıt havluya sarın ve bir tarifte ihtiyacınız olana kadar buzdolabında saklayın. Yaklaşık bir hafta durmaları gerekir.

Bir tabak içinde veya üzerinde frenk soğanı kullanmak için keskin bir bıçakla doğrayın veya bir çift mutfak makası kullanarak yarım santimlik parçalara ayırın.

Bazı insanlar ayrıca dondurularak kurutulmuş frenk soğanı satın alır ve kullanır çünkü daha uzun süre dayanırlar. Bununla birlikte, taze frenk soğanı kolaylıkla temin edilebildiği ve genellikle ucuz olduğu için çoğu aşçı taze çeşidi tercih eder.

Frenk soğanı tadını çıkarmanın en popüler yollarından biri, tereyağı veya ekşi krema gibi diğer soslarla birlikte fırında patatesin üzerindedir. Kilonuzu izliyorsanız, tek başına frenk soğanı, patatese kalori eklemeden lezzet katmanın harika bir yoludur.

Frenk soğanı ayrıca krem peynir, yumurta, yeşil salatalar, mayonez salataları ve garnitür olarak tamamlar. Narin tadı hızla kaybolduğundan, kullanmadan hemen önce kırbaçlayın.

Olası yan etkiler

Frenk soğanı yemenin bilinen çok az yan etkisi vardır, ancak bazı kaynaklar çok fazla yerseniz hazımsızlık yaşayabileceğinizi bildirmektedir.

Soğan veya sarımsak alerjiniz varsa, frenk soğanı tüketirken bir reaksiyon yaşayabilirsiniz. Bir kaynağa göre, frenk soğanı diallil disülfür ve muhtemelen allisin içerir, bu da bazı insanlarda reaksiyona neden olabilir.

Yaygın sorular

Frenk soğanı dondurabilir miyim?

Evet, ancak onları dondurduğunuzda frenk soğanı dokusu değişebilir. Aşçıların bu bitkiyi dondurmak için kullandıkları farklı yöntemler vardır. Frenk soğanı doğrayabilir ve bir buz küpü tepsisinin bölümlerine yerleştirebilir, ardından donması için suyla doldurabilirsiniz. Veya frenk soğanı bir torba içine koyabilir ve vakumla kapatılması için fazla havayı çıkarabilirsiniz.

Tariflerde uygun bir frenk soğanı ikamesi nedir?

Bir tarifte frenk soğanı yerine sarımsak, arpacık, pırasa veya yeşil soğan kullanabilirsiniz. Ancak frenk soğanı daha hafif bir tada sahip olduğu için miktarı ayarlamanız gerekebilir. Garnitür olarak frenk soğanı kullanıyorsanız, maydanoz veya kişniş kullanabilirsiniz.