Antioksidan zengini 7 yiyecek

Bu terimin ne anlama geldiğini gerçekten bilmeden “antioksidan açısından zengin” etiketli bir yiyecek veya içecek satın aldınız mı? Antioksidanlar ancak 1990’lardan beri genel nüfus tarafından iyi biliniyor. Bu, araştırmacıların atardamar tıkanma aterosklerozunun, kanserin, görme kaybının ve diğer birçok kronik durumun erken aşamalarının serbest radikal hasarı ve oksidatif stresle yakından ilişkili olduğunu anlaşılmaya başladığı zamandı. Bunlar diğer bir deyişle antioksidanların önlemeye yardımcı olduğu şeyler.

Antioksidanlar Tam Olarak Nedir?

Antioksidanları anlamak için serbest radikaller hakkında biraz bilgi sahibi olmak yardımcı olur. Serbest radikaller, normal metabolizma ve tütün veya radyasyon gibi kimyasallara maruz kalma yoluyla parçalanan moleküllerdir. Vücudunuza zarar verebilirler, iltihaplanmaya neden olduğunu ve hastalık riskinizi artırdığını düşünün. Antioksidanlar, bitki bazlı gıdalarda (meyveler, sebzeler, baklagiller ve tam tahıllar gibi) bulunan ve bu serbest radikallerin vücudunuzdaki hücrelere verdiği zararı önleyen veya yavaşlatan vitaminler ve diğer besin maddeleridir.

Antioksidanların kendi başlarına madde olmadıklarını, daha ziyade “antioksidan” terimi, yüzlerce farklı (ve birbirinin yerine geçemez) maddenin sergilediği kimyasal bir özelliği ifade ettiğini unutmayın. Bunların çoğu, örneğin C vitamini, E vitamini, selenyum ve beta-karoten gibi oldukça aşina olduğumuz şeylerdir. Diğerleri daha az tanıdık geliyor: polifenoller, flavonoidler, lipoik asit, glutatyon vb. Çoğu antioksidan doğal olarak oluşur; yerel çevrede oksidasyonu engellemek ve toksinlere karşı korumak için gıdalarda bulunurlar.

Daha iyi sağlık için çeşitli yiyecekler tüketmek önemlidir, ancak antioksidan açısından zengin yiyecekler, hücrelerinizi serbest radikallerin neden olduğu hasara karşı korumaya yardımcı olur ve kanser, kalp hastalığı ve diğer durumlar için riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir. Dolayısıyla, antioksidan alımınızı artırmak istiyorsanız, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda lezzetli içerik seçeneği var. Antioksidan açısından en zengin yiyecekler aşağıda yer almaktadır.

Antioksidan İçeren Yiyecekler

Fasulye

fasulye

Barbunya fasulyesi (ve diğer fasulyeler) zengin antioksidan kaynaklarıdır. Antioksidan antosiyanin, barbunya fasulyesinin kabuğunda bulunur ve ona kırmızı rengini verir. Antosiyaninlerin diyabet, kalp hastalığı ve kanser riskini azalttığı gösterilmiştir.

Enginar içi

enginar

İster inanın ister inanmayın, enginar kalpleri vücudun glikozu ve kan lipidlerini daha iyi metabolize etmesine yardımcı olabilecek klorojenik asit (kahvede de bulunur) gibi polifenollerle dolu, antioksidan açısından en zengin sebzelerden biridir.

Çilek

çilek

Çilek ve ahududu, antioksidan elajik asit için iyi bir kaynaktır. Araştırmalar, ellagik asidin kansere neden olan molekülleri etkisiz hale getirdiğini ve tümörlerin büyümesini önlediğini gösteriyor. Yaban mersini ve böğürtlen dahil olmak üzere meyveler aynı zamanda antioksidanlar resveratrol ve antosiyanin içerir ve her ikisi de hücrelerinize serbest radikal hasarını önlemeye yardımcı olur.

Cevizler

ceviz

Cevizler antioksidan E vitamini açısından zengindir ve vücuttaki LDL (kötü) kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olarak kalp sağlığını iyileştirdiği gösterilmiştir. Cevizler ayrıca tekli doymamış yağ bakımından yüksektir ve yeterli miktarda lif içerir, bu da onları yiyebileceğiniz en sağlıklı yemişlerden biri yapar.

Baharat

baharat

Baharatlar inanılmaz antioksidan kaynaklarıdır. İnanılmaz lezzet verdiklerinden bahsetmiyorum bile. Patlatılmış mısırın üzerine deniz tuzu, biberiye ve kekik eklenmesini öneririm. Bu atıştırmalık, bir kasede hem lif hem de antioksidan almanın harika bir yolu. Tarçın lezzetli bir lezzet katarken, aynı zamanda ekstra sağlık desteği için güçlü polifenol antioksidanlar içerir.

Tohumlar, Başta Kabak Çekirdeği ve Chia Tohumu

chia

Kabak çekirdeği, E vitamini ve karotenoidler gibi harika bir protein, lif ve antioksidan kaynağıdır. Besinle dolu, doyurucu bir atıştırmalık almak için hareket halindeyken yanıma tek tek poşetler götürmeyi seviyorum. Ayrıca Chia tohumları, kirazlar ve bitter çikolata gibi antioksidan bakımından zengin içerikler içeren barlar yiyebilirsiniz.

Elmalar

elma

Elmalar, özellikle cilt, vücutta iltihaplanma riskini azaltmak için incelenen quercetin dahil olmak üzere büyük fitokimyasal kaynaklarıdır. Antioksidan açısından zengin nihai atıştırmalık için fıstık ezmesi, chia tohumu ve tarçınla doldurulmuş dilimlenmiş elmaları deneyin. Tüm bu yiyecekler, antioksidanlarla benzersiz bir besin profili sunuyor ve birlikte lezzetli, doyurucu bir atıştırmalık yapıyor.