Susam yağının faydaları

Muhtemelen kanola yağı, zeytinyağı ve hatta avokado yağına aşinasınızdır, ancak hiç susam yağı kullandınız mı? Çin, Japon ve Orta Doğu mutfaklarında kullanılan popüler bir yemeklik yağ olan susam yağı, çiğ veya kızarmış susam tohumlarından yapılır.

Tohumlar susam (Sesamum indicum) bitkisinden gelir. Tohumların kendileri protein ve B vitaminleri bakımından yüksektir, ancak susam yağı proteini veya temel vitamin ve minerallerin çoğunu içermez. Bununla birlikte, E vitamini ve fitosteroller dahil olmak üzere yağ asitlerini ve antioksidanları tutar. Çiğ tohumlardan elde edilen susam yağları açık renklidir ve narin, nötr bir tada sahiptir. Kızarmış çeşitler ise daha koyu, daha zengin ve daha lezzetli bir tada sahiptir. Her ikisinin de birçok mutfak uygulaması var. Susam yağı genellikle etleri ve sebzeleri sote etmek için kullanılır veya soslara ve marinalara eklenir.

Susam yağının, kalp için sağlıklı yağlar sağlamak, iltihapla mücadele etmek ve cildi güneşin zararlarından korumak gibi bazı önemli sağlık yararlarına sahip olduğuna inanılıyor. Susam yağının sunduğu faydaları ve potansiyel riskleri tam olarak anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Besin bilgileri

Bir çorba kaşığı susam yağı porsiyonu aşağıdakileri içerir:

  • Kalori: 120
  • Protein: 0 gram
  • Yağ: 14 gram
  • Karbonhidratlar: 0 gram
  • Elyaf: 0 gram
  • Şeker: 0 gram

Susam yağı ayrıca her ikisi de çoklu doymamış yağ olan omega-3 ve omega-6 yağ asitlerini içerir. Her ikisi de kalp hastalığı ve kanser gibi çeşitli hastalıkları önlemeye yardımcı olan temel yağ asitleridir. Ayrıca bağışıklık fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olurlar. Susam yağının yararları ve zararları hakkında bilgilenmek için okumaya devam edin.

Susam Yağının Faydaları

Susam Yağının Faydaları

Susam yağı antioksidanlarla doludur. E vitamini ve fitosterollerin yanı sıra lignanlar, sesamol ve sesaminol içerir. Bu bileşikler, vücudunuzdaki serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur ve bu da kronik hastalık geliştirme riskinizi azaltabilir.

Susam yağının potansiyel sağlık yararları şunları içerir:

Kalp sağlığı

Susam yağı dengeli bir omega-3, omega-6 ve omega-9 yağ asitleri oranına sahiptir. Omega-3 ve omega-6 çoklu doymamış, omega-9 yağ asitleri ise tekli doymamış. Araştırmalar, bu sağlıklı yağları içeren bir diyetin kalp hastalığına yakalanma riskinizi azalttığını gösteriyor.

Bazı araştırmalar, susam yağı tüketmenin, kalbinizi korumada rol oynayan LDL kolesterolünüzü ve trigliseritlerinizi azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Enflamasyonu Azaltır

Pek çok kültür susamı geleneksel tıpta antienflamatuvar olarak kullanmıştır. Geleneksel Tayvan tıbbı, eklem ağrısı, diş ağrısı, kesikler, sıyrıklar, adet öncesi kramplar ve daha fazlasını tedavi etmek için kullandı.

Daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç duyulurken, bazı test tüpü çalışmaları susam yağının enflamatuar belirteçleri düşürmede etkili olduğunu belirledi.

Düzenlenmiş Kan Şekeri Seviyeleri

Susam yağı kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilir. Bir çalışma, susam yağı alan yetişkinlerin açlık kan şekerini (bir gece uykudan sonra kan şekerinizi) ve hemoglobin A1c’yi (son iki ila üç aydaki ortalama kan şekeri seviyeniz) düşürdüğünü buldu.

Saç Sağlığı

Susam yağındaki sesamin ve E vitamini saçınıza fayda sağlayabilir. Bir çalışma, iki antioksidan içeren bir takviyenin saç gücünü ve parlaklığını artırdığını buldu.

Stres ve Depresyon Tedavisi

Susam yağının tirozin adı verilen bir amino asidi vardır. Tirozin, stres ve depresyon duygularıyla savaşmaya yardımcı olabilecek serotonini artırır.

Güneş Hasarı Önleme

Bazı araştırmalar susam yağındaki antioksidanların cildi UV hasarına karşı koruyabileceğini gösteriyor. Susam yağı UV ışınlarının %30’una kadar direnç gösterirken, diğer yağlar yalnızca %20’ye kadar direnç gösterir.

Bu konuda araştırma sınırlıdır. Bazı kaynaklar susam yağının etkili bir doğal güneş kremi olabileceğini iddia etse de, cildinizi güneşin zararlarından korumak için normal güneş kremi kullanmaya devam etmek isteyebilirsiniz.

Susam Yağının Zararları

Susam Yağının Zararları

Susam yağını diyetinize dahil etmenin birçok potansiyel faydası olsa da, akılda tutulması gereken birkaç potansiyel risk vardır. Bu riskler şunları içerir:

Susam Alerjileri

Susam şu anda dokuzuncu en yaygın alerjendir. Susam yağı neredeyse ilk sekiz alerjen kadar yaygındır. Alerjik reaksiyon tepkilerinin şiddeti değişebilir, ancak anafilaksiye neden olacak kadar şiddetli olabilirler. Susama şiddetli alerjisi olan bir kişinin bir epinefrin oto-enjektörü taşıması gerekebilir.

Kilo almak

Susam yağı kalp sağlığı açısından sağlıklı omega-3 ve omega-6 yağ asitleri içerse de, çok fazla yağ istenmeyen etkilere neden olabilir. Susam yağının kalorisi yüksektir ve fazla tüketilirse kilo alımına neden olabilir.

İlaç ile çakışabilir

Susam yağı, kan basıncınızı ve kan şekeri seviyenizi olumlu yönde etkileyebilir. Bununla birlikte, yüksek tansiyon veya şeker hastalığı için ilaç kullanıyorsanız, tansiyonunuzun veya kan şekerinizin çok fazla düşmesine neden olabilir. Diyetinize susam yağı eklemeden önce doktorunuzla konuşmalısınız.