Akü takviyesi nasıl yapılır?

Akünüz bittiyse, aracınıza başka araçtan akü alarak çalıştırmak için atlama kabloları kullanabilirsiniz. Aracınızda atlama kablolarını güvenle kullanabiliyorsanız, iyi bir diğer araçtaki akünün en az sizinki kadar voltajı olduğundan emin olun.

Kabloları düzgün bağladığınız sürece, aracınızın negatif zemine sahip olup olmadığı ve aracın pozitif zemine sahip olup olmadığı veya aracınızın bir alternatörü ve aracın bir jeneratörü olması önemli değildir. Bunu güvenle yapmak için şu adımları izleyin:

 1. Atlama kablolarınızı çıkarın.
 2. Bir takım atlama kablosu satın almak ve bunları bagaj bölmesinde tutmak iyi bir fikirdir. Eğer atlama kablolarınız yoksa, sadece size yardım etmeye istekli değil, aynı zamanda atlama kabloları da olan bir araç bulmalısınız.
 3. Her iki aracı da Park veya Nötr konumuna getirin ve her iki araçta da kontağı kapatın.
 4. Her ikisinde de park frenini de devreye alın.
 5. Kırmızı klipslerden birini akünün artı kutbuna takın.
 6. Üzerinde “POS” veya “+” vardır veya negatif terminalden daha büyüktür.
 7. Diğer kırmızı klipsi diğer arabanın artı kutbuna takın.
 8. Siyah klipslerden birini diğer akünün negatif kutbuna takın.
 9. Son siyah klipsi arabanızın aküsünün yakınında olmayan boyasız metal bir yüzeye takın.
 10. Kaputu açık tutan metal desteklerden birini kullanın.
 11. Kablolar böyle görünmeli.
 12. Aküyü aldığınız aracı çalıştırın ve motorun birkaç dakika çalışmasına izin verin.
 13. Aracınızı çalıştırmayı deneyin.
 14. Çalışmazsa, kabloların doğru şekilde bağlandığından emin olun ve diğer aracın motorunun beş dakika çalıştırmasını sağlayın. Ardından arabanızı yeniden çalıştırmayı deneyin. Hala başlamazsa, ihtiyaç duyduğunuz yardım akünün ötesinde olabilir.

Takviye işe yararsa ve arabanız çalışırsa, motorunuzu kapatmayın! Akünüzü şarj etmek için en az 15 dakika bekleyin. Araç bir sonraki kullanımınızda çalışmazsa, aküde şarj kalmamış demektir ve değiştirilmesi gerekir.