Spirulina nedir ve faydaları nelerdir?

Spirulina mavi-yeşil bir algdir ve Dünya’daki en eski yaşam formlarından biri olduğuna inanılır. İlk olarak Aztekler tarafından bir dayanıklılık artırıcı olarak kullanılan spirulina, bir süper gıda olarak kabul edilir. Yumurta ile karşılaştırılabilir protein seviyeleri de dahil olmak üzere hepsi bir arada bir besin kaynağıdır.

Aztekler ayrıca çeşitli hastalıkları tedavi etmek için spirulina kullandılar ve efsanelere göre krallığın habercileri, maraton koşularını sürdürmek için algleri kullandılar. Modern araştırmalar, spirulina almanın iddia edilen faydalarının çoğunu destekliyor ve sağlık sorunlarını tedavi etme potansiyelini incelemeye devam ediyor.

Spirulina’nın acı bir tadı vardır, bu nedenle insanlar tadı iyileştirmek için genellikle yoğurt, meyve suları ve tatlılarla karıştırır. Spirulina, sağlıklı gıda mağazalarında yaygın olarak bulunur.

Besin değerleri

Bir çorba kaşığı spirulina şunları içerir:

  • Kalori: 20
  • Protein: 4 gram
  • Yağ: 1 gram
  • Karbonhidratlar: 2 gram
  • Elyaf: 0 gram
  • Şeker: 0 gram

Spirulina, Tiamin (B1 vitamini), Riboflavin (B2 vitamini), Niasin (B3 vitamini), Bakır, Demir için iyi bir kaynaktır. Spirulina ayrıca magnezyum içerir. Bu mineral, kas kullanımı ve kalp atışınız gibi normal günlük işlevleri destekler. Aynı zamanda protein üretmekten ve enerji oluşturmaktan da sorumludur, ancak çoğu insan diyetlerinde yeterince almaz.

spirulina nedir

Spirulina’nın Faydaları

Spirulina, güçlü bir besin kaynağıdır. Phycocyanin adı verilen güçlü bir bitki bazlı protein içerir. Araştırmalar, bunun antioksidan, ağrı kesici, iltihap önleyici ve beyin koruyucu özelliklere sahip olabileceğini gösteriyor. Spirulina’daki bu antioksidan ve diğer besinler çeşitli sağlık yararları ile bağlantılıdır:

Kanser Önleyici Özellikleri

Spirulina’daki birçok antioksidan, vücutta anti-inflamatuar etkilere sahiptir. Kronik iltihaplanma, kansere ve diğer hastalıklara katkıda bulunur.

Spirulina’ya mavi-yeşil rengini veren bir bitki pigmenti olan Phycocyanin’in sadece vücuttaki iltihabı azaltmakla kalmayıp, aynı zamanda tümör büyümesini engellediği ve kanser hücrelerini öldürdüğü bulunmuştur. Bağışıklığı güçlendiren protein, kanser tedavisindeki potansiyeli için araştırılmaktadır.

Kalp sağlığı

Araştırmalar, spirulina’daki proteinin vücudun kolesterol emilimini azaltarak kolesterol seviyelerini düşürdüğünü buldu. Bu, atardamarlarınızı temiz tutmaya yardımcı olur ve kalp rahatsızlığına ve felce neden olan kan pıhtılarına yol açabilecek kalbinizdeki baskıyı azaltır.

Proteini ayrıca trigliserit seviyelerini düşürür. Bunlar kanınızda bulunan ve arterlerin sertleşmesine, kalp hastalığı, diyabet ve pankreatit riskini artıran yağlardır.

Spirulina, vücudunuzdaki nitrik oksit üretimini de artırır, bu da kan damarlarınızın gevşemesine yardımcı olur. Araştırmalar, bunun kan basıncınızı düşürebileceğini ve kalp hastalığı riskinizi azaltabileceğini gösteriyor.

Alerji Tedavisi

Spirulina’nın antioksidanlarının neden olduğu anti-enflamatuar etki polen, hayvan kılı ve tozdan kaynaklanan alerjisi olan kişilere yardımcı olabilir. Bir çalışma, katılımcılarda tıkanıklık, hapşırma ve kaşıntı gibi semptomların önemli ölçüde azaldığını buldu ve spirulina’nın alerji ilaçlarına iyi bir alternatif olabileceğini düşündürdü.

Bağışıklık Sistemi Desteği

Spirulina, E, C ve B6 vitaminleri gibi sağlıklı bir bağışıklık sistemini sürdürmek için gerekli olan bir dizi vitamin ve mineral bakımından zengindir. Araştırmalar, spirulina’nın vücudunuzdaki virüsler ve bakterilerle savaşan beyaz kan hücrelerinin ve antikorların üretimini de artırdığını gösteriyor.

Laboratuvar çalışmaları, spirulina’nın herpes, grip ve HIV ile savaşabileceğini gösteriyor, ancak bu etkileri insanlarda test etmek için çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Göz ve Ağız Sağlığını Koruyabilir

Spirulina, katarakt ve yaşa bağlı görme kaybı riskini azaltabilen bir bitki pigmenti olan zeaksantin ile konsantre edilmiştir. Antibakteriyel özellikleri de ağız sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Bir çalışma, spirulina ile güçlendirilmiş gargaranın, katılımcılarda diş plağını ve diş eti iltihabı riskini azalttığını buldu. Başka bir çalışma, tütün çiğneyen kişilerde ağız kanseri riskini azalttığını gösterdi.

spirulina yararları

Spirulina’nın Zararları

Spirulina’nın besin aktivitesi yüksek olduğu için, almadan önce doktorunuzla konuşmalısınız. Aşağıdakiler dahil bazı insanlar için sağlık riskleri oluşturabilir:

Toksinler

Doğada hasat edilen spirulina, ağır metaller ve bakterilerle kirlenmiş olabilir. Yüksek miktarlarda, bu toksinlerin bazıları karaciğerinizi strese sokabilir veya zarar verebilir.

Hamilelik Sorunları

Mavi-yeşil alglerin hamile veya emziren kadınlar için güvenli olduğunu öne sürecek yeterli araştırma yoktur. Toksin riski nedeniyle doktorlar hamile kadınların spirulinadan uzak durmasını önermektedir.

Kanama bozuklukları

Spirulina kanın pıhtılaşmasını azaltmaya yardımcı olabileceğinden, belirli kanama koşullarına sahip kişilerde morarma ve kanama riskini artırabilir.

Diyabet

Spirulina kan şekeri seviyelerini etkileyebilir, bu nedenle diyabetli kişiler spirulina alırken kan şekerini izlemelidir.

Oto-Bağışıklık Hastalıkları

Araştırmalar, spirulina’nın bağışıklık sistemi işlevini destekleyebileceğini gösteriyor, ancak bu, lupus, multipl skleroz veya artrit gibi otoimmün hastalıkları olan kişilerde semptomları kötüleştirebilir. Oto-bağışıklık durumunuz varsa diyetinize spirulina eklemeden önce doktorunuzla konuşun.

İlaç Etkileşimleri

Spirulina’nın sağlık yararları, diyabet, bağışıklık sistemini baskılayıcılar ve kan sulandırıcıları tedavi etmek için kullanılanlar dahil olmak üzere belirli ilaçların etkileriyle etkileşime girebilir veya bunlara karşı koyabilir.

B12 eksikliği

Spirulina’nın yüksek düzeyde B12 vitamini içerdiği, ancak içeriği insan vücudu tarafından iyi emilmediği sıklıkla iddia edilir. Bitki bazlı diyet yapan kişilerde yaygın olan B12 eksikliğiniz varsa, başka bir kaynaktan takviye yaptığınızdan emin olmalısınız.