Akçaağaç şurubu faydaları

Doğada gerçek akçaağaç şurubu kadar tatlı olan çok az şey vardır. İşçiler bunu elde etmek için genellikle şeker veya kara akçaağaç olan bir akçaağaç ağacının kabuğuna bir musluk açıyor ve dışarı akan özü topluyor. Sap daha sonra konsantre edilerek şeker içeriğini yaklaşık %2’den yaklaşık %66’ya çıkarır. Bu işlem aynı zamanda rengi alışılmış altın kahverengine döndürür.

Akçaağaç şurubu, Kanada’nın çoğu ile Doğu Kıyısı ve Ortabatı’nın bazı kısımları dahil olmak üzere Kuzey Amerika’nın kuzey bölgesinde, Avrupa’da ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinde üretilmektedir. Şurup üreticileri, ürünlerinin kalitesiyle gurur duyuyor ve doğal lezzetini övüyorlar. Bazıları ayrıca potansiyel akçaağaç şurubunun sağlık yararlarının reklamını yapar. Araştırmalar akçaağaç şurubu ve sağlık hakkında ne diyor? Bu kadar tatlı bir şeyin size iyi gelmesi bile mümkün mü? Daha fazla bilgi almak için okumaya devam edin.

Besin Bilgileri

Akçaağaç şurubunun yüksek kalorili bir gıda olması sürpriz olmamalı. Tek bir çorba kaşığı etkileyici 12 gram şekerle gelir. Bu yemek kaşığı ayrıca şunları içerir:

  • Kalori: 52
  • Protein: 0 gram
  • Yağ: 0 gram
  • Karbonhidratlar: 13 gram
  • Elyaf: 0 gram

Akçaağaç şurubunun vitamin içeriği son derece düşüktür, neredeyse yok denilebilir. Bununla birlikte, ölçülebilir miktarlarda bulunan oldukça az sayıda mineral vardır. Bir çorba kaşığı akçaağaç şurubu, sağlıklı kemikler için gerekli olan günlük manganez değerinizin yaklaşık %33’ünü içerir. Akçaağaç şurubunda bulunan diğer mineraller şunları içerir: Çinko, Bakır, Kalsiyum, Demir, Magnezyum, Potasyum.

akcaağac şurubu faydaları

Akçaağaç Şurubunun Faydaları

Gerçek akçaağaç şurubu bitki bazlı bir üründür ve birçok bitki bazlı gıda gibi vücuttaki oksijene bağlı hasarı azaltan antioksidanlar açısından zengindir. Bu, sunması gereken besinlerle birlikte bazı belirgin sağlık yararları sağlar:

Düşük Kolesterol

Hayvan çalışmalarında, bilim adamları akçaağaç şurubunun kolesterol üzerindeki etkilerine baktılar. Akçaağaç şurubunun sadece farelerde kolesterolü düşürdüğü değil, aynı zamanda potansiyel olarak karaciğer iltihabını önlediği de bulundu.

Daha İyi Beyin Sağlığı

Akçaağaç şurubunun beyin sağlığı üzerindeki etkilerine yönelik araştırmalar yeni yeni ortaya çıkıyor, ancak bulgular heyecan verici faydalara işaret ediyor. Akçaağaç şurubu, beyin hücrelerinde bulunan bazı proteinlerin yanlış katlanmasını, karışmasını ve kümelenmesini önlemeye yardımcı olur. Bu deformasyonlar Alzheimer hastalığı ve diğer nörodejeneratif hastalıkların gelişimi ile bağlantılıdır. Hayvan çalışmaları, şurubu Alzheimerlılar için daha uzun ömürle de ilişkilendirdi.

Mangan Eksikliğinin Önlenmesi

Akçaağaç şurubunun yüksek manganez içeriği, manganez eksikliğini önlemenin ve tedavi etmenin kolay bir yoludur. Nadir bir bozukluk olsa da, manganez eksikliği, anormal iskelet gelişimi ve yaralardan iyileşme kapasitesi dahil olmak üzere ciddi sonuçlara neden olabilir.

akcaağac şurubu zararları

Akçaağaç Şurubunun Zararları

Akçaağaç şurubunun en büyük sağlık riskleri yüksek şeker içeriğinden kaynaklanmaktadır. Bir kişinin diyetindeki çok fazla şeker, çok çeşitli sağlık sorunlarının kaynağı olabilir ve ayrıca diyabetli kişilerde komplikasyonlara yol açabilir. Akçaağaç şurubu tüketmeden önce şunları göz önünde bulundurun:

Diş çürüğü

Tüm şeker, özellikle yüksek yoğunlukta olduğunda diş çürümesini teşvik edebilir çünkü diş çürümesine neden olan bakteriler ağızda şekerle beslenebilir ve çoğalabilir. Bir kişi ne kadar çok şeker tüketirse diş çürükleri geliştirme olasılığı o kadar artar.

Diyabet Komplikasyonları

Akçaağaç şurubu, size lifle ilişkili olmayan şekerler şeklinde karbonhidratlar verir. Sonuç olarak, akçaağaç şurubunun yutulması kan şekeri ve insülin seviyelerinde dalgalanmalara neden olabilir. Özellikle şeker hastalığı olan kişiler, akçaağaç şurubundaki şekerden olumsuz etkiler yaşayabilir.