D vitamini içeren en iyi 5 besin

D vitamini açısından zengin besinler kemik sağlığını, sinir ve kas fonksiyonunu ve sağlıklı bir bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur.

Sıcaklıklar düştükçe ve mevsim soğukları etkisini hissettirdikçe eşarp ve kazak giyip, sıcak ıhlamur veya kuşburnu çayınızı yudumlayarak, elimize geçen her sebzeli yemek tarifini pişirerek hastalanmadan Kış mevsimini atlatmaya çalışacaksınız. Hepimiz bu hava koşullarına rağmen mümkün olduğunca temiz havada dışarıda zaman geçirmekten yanayız, ancak dürüst olalım: Kış uzun, soğuk ve bütün yaz boyunca emdiğimiz güneş ışığı miktarından yoksun.

Konuşma konusu olan mesele, vücudunuzun yeterli miktarda D vitamini alıp almadığıdır. Kış aylarında iç mekanda daha fazla zaman geçiriyoruz; güneş ışığına bu sınırlı maruz kalma aynı zamanda daha düşük aktif D vitamini seviyelerine de yol açabilir. D vitamini sağlıklı bir bağışıklık sistemine katkıda bulunur ve bu süre zarfında bağışıklığınızı desteklemenin yollarını bulmak önemlidir.

D vitamini vücutta başka ne yapar? D vitamini, sağlıklı kemiklerin korunması için gerekli olan yağda çözünen bir vitamindir. Asıl işlevi, sindirim sırasında kalsiyum ve fosforu emmektir. Kalsiyum, kemik sağlığını ve uygun sinir ve kas fonksiyonunu desteklemek için gereken mineraldir. D vitamini eksikliği, dikkat edilmesi gereken belirtiler ve bir D vitamini takviyesi almadan önce bilmeniz gerekenler hakkında merak ediyorsanız, D vitamini hakkında her şey ile ilgili kılavuzumuza buradan göz atın.

Güneş ışığı en çok düşünülen aktif D vitamini kaynağı olsa da, diyetiniz aynı zamanda D vitamini seviyenizi yükseltmek için mükemmel bir yoldur, özellikle de kapalı mekanda geçirilen saat her zaman en yüksek seviyedeyken. D vitamini, cildiniz UV ışınlarına maruz kaldığında vücutta oluştuğu için güneş ışığı vitamini olarak adlandırılıyor. Ayrıca takviyelerde ve doğal olarak bazı yiyeceklerde de bulunuyo. Uzmanlar diyetimizde yaklaşık 600 IU D vitamini almanızı tavsiye ediyor. Her mevsim yemeniz gereken en iyi D vitamini bakımından zengin beş gıda altta sıralanmıştır.

Yağlı balık

SomonSomon, ton balığı ve sardalya dahil yağlı balıklar güçlü D vitamini kaynaklarıdır. Somon balığına otlar ve baharatlar eklemeyi ve ana yemek olarak yemek için fırında pişirmeyi veya somon burgeri oluşturmak için ekmek kırıntıları, yumurta ve doğranmış sebzelerle pul pul dökmeyi deneyebilirsiniz.

Mantarlar

mantarMaitake mantarları veya ağaç mantarlarının tavuğu bir başka iyi D vitamini kaynağıdırlar. Salatada doğranır veya garnitür olarak zeytinyağında sotelenir.

Yumurta ve Peynir

yogurtYumurta sarısı ve peynir, omlet veya frittataya birlikte ekleyebileceğiniz az miktarda D vitamini sağlar.

Güçlendirilmiş Gıdalar

yumurtaBazı yaygın yiyecekler, diyetimizde yeterince almamıza yardımcı olmak için D vitamini ile takviye edilmiştir. Örneğin tahıllar, bitki bazlı süt ve yoğurt.