Evdeki hayvan tüyleri nasıl temizlenir?

Tüylü arkadaşlarımızla yaptığımız eğlenceler, kucaklamalar, ıslak öpücükler için ödediğimiz bedel, giysilerden evcil hayvan tüylerinin nasıl çıkarılacağını ve daha fazlasını öğrenmek ise buna değer. Ancak bu, evcil hayvan tüylerini kontrol etmenin evcil hayvan sahipliğinin büyük bir sorunu olduğu gerçeğini değiştirmez. Sonuçta, işe gitmeye çalışmanın ve en sevdiğiniz siyah pantolonunuzun açık renkli tüylerle kaplı olduğunu fark etmenin ya da evi temizlemenizden sadece saatler sonra yerde tüylerin toplandığını fark etmenin hayal kırıklığı gibisi yoktur.

Bazı dökülmeler kaçınılmaz olsa da, önlemek mümkündür. Evcil hayvanların özel bir fırça ile düzenli olarak iyice fırçalamak, soruna yardımcı olabilir. Bunu ne sıklıkla yapmanız gerektiği, evcil hayvanınızın ne kadar kılı olduğuna bağlıdır. Nazikçe fırçaladığınızdan ve tüylü bebeğinizin cildini tahriş etmediğinizden emin olun.

Dökülmeyi önlemenin bir başka yolu, özel bir şampuan kullanmaktır. Takviyeler de bir seçenektir, ancak önce veterinerinize danışın. Ek olarak, iyi bir hava temizleyici, küçük tüyleri ve ayrıca evcil hayvanınızın dışarıdan getirdiği alerji tetikleyici parçacıkları yakalayıp giderir. Bir Evcil Hayvan Filtresi Koku Hücresi edinerek evcil hayvan tüylerini, tozu, küfü, poleni ve diğer havadaki kirleticileri çekmek ve yakalamak için bir ön filtre ve bir HEPA katmanı elde edersiniz. Ayrıca, özellikle kedilerin bulunduğu evlerde sorun yaratabilen evcil hayvan kokularını da ortadan kaldırır.

Tüm bu önleme girişimleri başarısz olduğunda, temizlemeye başlama zamanıdır. Köpeğiniz, kediniz, tavşancınız veya fareniz olsun, giysilerinizden, mobilyalardan, yer döşemelerinden ve daha fazlasından evcil hayvan tüylerini çıkarmanın en iyi yollarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Evcil hayvan tüyü giysilerden nasıl çıkarılır

Evcil hayvan tüylerini almanın birçok yöntemi vardır. En uygun ve en ucuz yollardan biri, bir bant rulosu kullanmaktır. İdeal bir ilk savunma olan bu silindirler, giysilerden veya kumaş veya döşemeyle kaplı herhangi bir şeyden küçük ila orta miktarda evcil hayvan tüyünü çıkarmak için kullanışlıdır. Hızlı bir çözümdür ve hareket halindeyken de kullanılabilirler.

Bant Rulosu

Bant Rulosu

Seyahat ederken arabanızın ve valizinizin yanı sıra, evin her odasına bir tekerlekli sandalye koymak idealdir. Dağınıklık ne kadar büyükse ve tüy ne kadar kalınsa, kullanılması, yırtılması ve atılması gereken çarşafların o kadar fazla olacağını unutmayın. Gerçekten kıllı durumlar ve hassas giysiler için kuru temizlemeci en iyi seçeneğiniz olabilir.

Evcil hayvan tüylerini neredeyse her şeyden çıkarmak için bir alet istiyorsanız, bir elbise fırçası düşünün. Tek kullanımlık tiftik silindirlerine ve elektronik cihazlara göre daha çevre dostu bir alternatif olan cömert boyutu ile temizliği hızlandırır ve kılları, özellikle yün ve süet olmak üzere giysilere karşı hassastır.

Evcil hayvan tüyü koltuktan ve diğer mobilyalardan nasıl çıkarılır

Döşemeler, özellikle kadife (şu anda inanılmaz derecede popüler) bir mıknatıs gibi tüyleri çekebilir. Bunu çıkarmak biraz uğraş gerektirebilir, ancak iyi bir süpürge makinesi kullanmak, işi tipik bir toz püskürtücüyle veya saçı manuel olarak almaya çalışmaktan daha kolay hale getirir. Kablosuz bir elektrikli süpürge ile saniyeler içinde en küçük köşelerden bile tüyleri emersiniz.

Arabadan evcil hayvan tüyü nasıl çıkarılır

Arabada bıraktıkları pisliği görene kadar Boncuk veya Zeytin’i veterinere götürmek veya yolculuğa çıkarmak eğlencelidir. Oturduğu yere bir havlu koysanız bile daha sonra yerinde durup durmayacağı garanti değildir. Araba koltuklarından evcil hayvan tüylerini çıkarmak için torpido gözünde veya konsolda elinizde bir alete sahip olmak akıllıca bir fikirdir. Pet saç kaldırıcı sünger edinerek kullanabilirsiniz. Bu süngerler kuru kullanılmak üzere tasarlanmıştır ve daha sonra yıkanarak temizlenir ve koltuklar arasındaki her kuytu köşeye sığar.

Evcil hayvan tüyü halıdan nasıl çıkarılır

Yerde evcil hayvan tüyleri veya kümeleri bulmak, rutin bir şeydir. Evcil hayvan tüyüne özel süpürgeler gibi bu sorunu çözmek için tasarlanmış iyi bir vakum şarttır. Saçın dolanmasını önleyen dolaşmayan bir fırça rulosuna sahip olursa ve uçtan uca emiş ile köşelerden kiri ve evcil hayvan kılı kümelerini gidermeyi kolaylaştırır.

Evcil hayvan tüyü ahşap ve fayans döşemeden nasıl çıkarılır

Evcil hayvan tüylerini sert zeminden çıkarmak için bir süpürge kullanabilirsiniz, ancak özel bir süpürge kullanmak, özellikle fayans gibi düz olmayan yüzeylerde daha etkili olabilir. Lastik süpürge evcil hayvan tüylerinden kire, toza ve tiftiklere kadar her şeyi tutan yüzlerce kıllara sahiptir. Ayrıca, evcil hayvan tüylerinin köşelerden ve pencerelerden alınmasına yardımcı olmak için bir silecek kenarı olursa harika olur.

Kurutma makinesinden evcil hayvan tüyü nasıl çıkarılır

İyi bir yıkama döngüsü bile giysilerden, yatak örtülerinden, havlulardan ve diğer çarşaflardan fazla evcil hayvan tüylerini çıkarmaz. Yün kurutucu topların kullanılması evcil hayvan tüylerinin kumaşlardan çıkarılmasına yardımcı olabilir.