Akşamdan kalma nasıl geçer?

Alkolü ölçülü bir şekilde içmekle gurur duysanız bile, korkunç bir akşamdan kalma çoğu zaman istenmeyen bir durumdur. Bazen akşamdan kalmayı iyileştirmenin en kolay yolu aslında ilk etapta onu önlemektir. Akşamdan kalmayı önleme planı hazırlamak, gece (veya gündüz) içki içmeye karşı koymanıza ve ertesi gün hasta hissetmekten kaçınmanıza yardımcı olacaktır. İşte en iyi, kanıtlanmış akşamdan kalmayı önleme ipuçları ve akşamdan kalma semptomları karşısında çareler.

Akşamdan Kalmayı Nasıl Önleyebilirsiniz?

Yağlı yiyecekler: Doktorlar, tüm yiyeceklerin, özellikle yağlı yiyeceklerin vücudun alkol emilimini geciktirdiğini söylüyor. Alkolün emilimini geciktirmek, akşamdan kalmayı önlemek için iyi bir adımdır. Avokado sağlıklı yağlarla doludur ve dışarı çıkmadan önce yenmesi kolay bir yemektir.

Yüksek lifli yiyecekler: Brüksel lahanası, mercimek ve patlamış mısır gibi yüksek lifli gıdalar alkolü parçalayıp emerek kan dolaşımına ulaşmasını hızlı bir şekilde engeller.

C vitamini: Çoğunlukla soğuk algınlığına karşı savaş gücüyle lanse edilen C vitamini akşamdan kalma semptomlarına karşı da koruma sağlayabilir. İşte diyetinize daha fazla C vitamini eklemenin üç lezzetli yolu.

Alkol içerken akşamdan kalmayı önlemek

Türlerden kaçının: Neyden kaçının? Konjenerler, liköre lezzetini ve rengini veren bileşiklerdir. Her alkol türü türdeşler içerir, ancak kırmızı şarap ve viski dahil koyu renkli alkoller genellikle hafif alkollere göre daha fazlasını içerir. Bu toksik kimyasallar, akşamdan kalma semptomlarının ortaya çıkmasına yardımcı olan enflamatuar bir yanıt başlatabilir ve çoğu, ertesi gün sindirilirken zehirli aldehitlere dönüşebilir.

Daha açık renk, yüksek oranda filtrelenmiş alkol tercih edin. Tipik olarak, alkol ne kadar pahalı olursa, o kadar fazla filtrelenir ve akşamdan kalmaya neden olacak daha az türdeş olur. Örneğin SKYY Vodka, dört sütunlu damıtma, üç aşamalı filtreleme ve olağanüstü saflık özelliklerine dikkat çekiyor.

Tek çeşit içki için: Ne kadar içtiğinizi daha iyi takip edebilirsiniz ve midenizi üzme olasılığınız azalır.

Karbonatlaşmadan kaçının: Araştırmalar, şampanya gibi karbonatlı bir içecekte veya köpüklü veya tonik suyla karıştırılmış hareketsiz likörde kabarcıkların varlığının alkol emilim oranını hızlandırabileceğini buldu. Karbonatlaşma midenin yüzey alanının genişlemesine neden olarak alkol emiliminin artmasına (ve ertesi sabahın tatsız olma olasılığının artmasına) yol açar.

Su ile değiştirin: Şenliklerde su içmek, akşamdan kalmayı uzak tutmak için gerçekten iyi bir yoldur. Alkol susuz bıraktığı için akşamdan kalmayı önlemenin anahtarı olan hidrasyon seviyenizi yeniler.

İçtikten Sonra Akşamdan Kalmayı Geçirmek

Bolca su için: Temizleyici bir durulama döngüsü olarak düşünün. Alkol bir idrar söktürücüdür, bu da vücudunuzun sıvıları diğer içeceklere göre daha hızlı atmasına ve ciddi dehidrasyona neden olduğu anlamına gelir. Kasabada geçirdiğiniz bir geceden sonra, normalde ihtiyacınız olandan daha fazla su yudumlayın.

Meyve suları için: Meyvedeki şeker olan fruktozun alkolü yaktığına dair bazı kanıtlar var. Doktorlara göre fruktoz, bir kişinin kan şekeri seviyesini de geri kazandıracaktır.

Hafif karbonhidratlar tüketin: Sade karbonhidratlar midede kalan alkolü emmeye, şeker sağlamaya ve mide bulantısıyla mücadeleye yardımcı olur.

Bal ekleyin: Düşük glikozla mücadele etmenin iyi bir yolu, sabah kızarmış ekmeğinize bir veya iki çorba kaşığı antioksidan ve fruktoz yüklü balı sürmektir.

Yumurta yemek: Besin açısından zengin yumurtalar, karaciğerin zararlı serbest radikallerden temizlenmesine yardımcı olabilecek kimyasal N-asetil-sistein içerir.

İbuprofen gibi steroidal olmayan bir anti-enflamatuar alın: Steroid olmayan antienflamatuvarlar mideyi rahatsız etmeden baş ağrısını hafifletmektedir. İbuprofen içeren ağrı kesicilere güvenmeyi alışkanlık haline getirmemeye dikkat edin, çünkü bazı doktorlar karaciğere zarar vermek için alkolle reaksiyona girdikleri konusunda uyarırlar.

Egzersiz yapın: Vücudunuzu dinleyin: Eğer akşamdan kalma durumundan dolayı aciz durumdaysanız, kendinizi çalışmaya zorlamak muhtemelen akıllıca değildir. Bununla birlikte, eğer buna hazırsanız, birçok insan akşamdan kalma sisini temizlemek için iyi bir ter atmanın işe yaradığını söyler. Hafif ila orta derecede egzersiz yapmak, dolaşım ve metabolizmayı artırır ve vücuttaki toksinlerden kurtulabilir.