Otomobil lastiği nasıl değiştirilir?

Patlak bir lastiğe sahip olmak ve onu nasıl değiştireceğinizi bilmemek sizi çaresiz hissettirebilir. Birkaç basit alet ve araçla patlak lastiği kendiniz değiştirebilirsiniz. Havasız bir lastiği değiştirmek oldukça kolaydır ve neyin dahil olduğu konusunda herkesin genel bir fikri olmalıdır:

1. Aracı sabitleyin ve yedek lastiği yuvarlayın

Yokuşta lastiği asla değiştirmeyin; patlak bir lastikle sürmek anlamına gelse bile daima düz bir yüzey arayın. Kaldırılacak olan uçtan arabanın diğer ucundaki tekerlekleri bloke etmek için tuğla, tahta takozlar veya metal tekerlek takozları kullanın.

2. Jant kapağını kaldırın

Jant kapağını çıkarmak için bir tornavida kullanabilirsiniz. Sadece aletin ucunu kapağın kenarının tekerlekle buluştuğu noktaya yerleştirin ve biraz kaldıraç uygulayın. Kapak çıkmalıdır. Bunu birkaç yerde, sanki bir boya kutusunun kapağını açıyormuş gibi yapmanız gerekebilir.

3. Bijon somunlarını gevşetin

Bunu bijon somunlarını kırmak olarak biliyor olabilirsiniz. Ne derseniz deyin, anahtarın aracınızdaki bijon somunlarına uyan ucunu bulun ve ilk somuna takın. Tüm ağırlığınızı soldaki bara uygulayın. Bu, somunu saat yönünün tersine döndürmeye başlar ve bu da onu gevşetir. Bijon somunlarını tamamen çıkarmayın; aracı kriko ile kaldırdıktan sonra elinizle çıkaracak kadar gevşetin. İçi boş bir boru ve çapraz şaft anahtarı, en sıkı bijon somunlarını gevşetebilir.

Hassas yüzeylere sahip bijon somunlarıyla tutulan alaşım jantlarınız varsa, hassas alüminyum veya krom kaplı bijon somunlarının dikkatli kullanılması gerekir. Asla gevşetilmemeli veya hassas yüzeyi çizebilecek elektrikli aletlerle değiştirilmemelidir.

4. Aracı yerden yaklaşık 15 santimetre yukarı kaldırın

Krikoyu güvenli bir şekilde arabanın kenarının altına yerleştirin. Uygun yerler araç modellerine göre değişebilir, bu nedenle krikoyu yerleştirmek için doğru yerler için kullanıcı kılavuzuna bakın.

Bir makaslı krikonuz varsa (resim a), çubuğu veya anahtarı topuzun üzerine yerleştirin ve ardından kranklayın. Bir hidrolik krikonuz varsa (resim b), kolu uygun konuma yerleştirin ve yukarı ve aşağı pompalayın. Gerekli iş gücünü azaltmak için kriko kolunu her vuruşta en düşük noktasından en yüksek noktasına alarak güzel, eşit vuruşlar kullanın.

5. Patlak lastiği çıkarın

Bijon somunlarını tamamen elinizle çıkarın ve güvenli bir yere koyun. Jant kapağının veya poyra kapağının içinde iyi çalışır. Patlak lastiği iki elinizle kavrayın ve kendinize doğru çekin. Şapkayı çıkarırken, cıvataların ucunu açana kadar cıvatalar boyunca kaymalıdır ve kendinizi tam ağırlığını taşıdığınızı fark edeceksiniz. Yoldan çekmek için daireyi zeminde aracın arkasına doğru yuvarlayın.

6. Yedeği pabuç cıvatalarının üzerine kaldırın

Lastikler ağır olduğu için, yedek parçayı yerine yerleştirirken biraz sorun yaşayabilirsiniz, özellikle de ağır şeyleri kaldırmaya alışkın değilseniz.

7. Bijon somunlarını değiştirin ve elle sıkın

Her bir bijon somununu yerine sıkıca oturtmak için anahtarla bir sarsın, ancak bijon somunlarını gerçekten sıkmaya çalışmadan önce aracın yerde durmasını bekleyin.

8. Aracı indirin ve bijonları sıkın

Araç yerde bekledikten sonra, bijon somunlarını olabildiğince sıkmak için bijon anahtarını kullanın.

9. Jant kapağını değiştirin

Arabanızın hassas kaplamalı jant kapakları varsa, kullanıcı el kitabında bunun değiştirilmesi için talimatlar yer almalıdır. Arabanızın jant kapakları varsa, jant kapağını tekerleğe yerleştirin ve elinizin topuğuyla yerine vurun. Elinizi önce yumuşak bir bezle yastıklayın, böylece incinmeyeceksiniz. Jant kapağına bir anahtar veya çekiçle vurmayın, onu ezersiniz.