Köpeğinizde veya kedinizde 6 hastalık belirtisi

Burada kedi ve köpeklerin farklı davranışları ile ilgili olayları işleyerek 6 hastalık belirtisini ele alacağız.

Ares’in davranışı sahibi Behiye Aslan’ı şaşırttı. Pitbull, boksör ve av köpeği karışımı olan 7 yaşındaki köpek, uzun süre önce evcilleştirilmişti ve nadiren kapalı alan kazaları yaşadı.

Bu yüzden, Ares tuhaf yerlere işemeye başladığında, 43 yaşındaki Behiye, ilk başta köpeğin davranışını büyük yaşam değişikliklerinin stresine bağladı. Behiye ve kocası kısa süre önce yeni bir kız bebeklerine kavuşmuş ve İstanbul Pendik’te yeni bir eve taşınmıştı.

Ancak idrar yapma durmayınca endişeli Behiye sonunda Ares’in uyku sırasında ıslattıktan sonra veterinere götürdü. “Aslında çişinde uyudu. Köşeye işeyerek hareket etmiyordu çünkü taşındığımız için çılgına dönmüştü. Bu kesinlikle bir hastalıktı.” diyor.

Monty’nin veterineri hızlı bir teşhis koydu: diyabet. Evcil hayvanınızın belirtilerine dikkat edin.

Hasta evcil hayvanlarımızın kelimelerle söyleyemediklerini, fiziksel semptomlar ve davranış değişiklikleri yoluyla gösterecekler.

Köpekler ve kediler bize bir şeylerin ne zaman incittiğini veya iyi hissetmediğini söyleyemez. Ancak onları her gün gören sahipler, normal benlikleri olmadıklarını anlayacaklar. Evcil hayvanınızın davranışında normalde yaptıklarından farklı olarak herhangi bir değişiklik olması, veterinerinizi görmek için bir nedendir.

Kedi sağlığına özellikle dikkat edin diyor. Kedilerin, sahiplerine hasta olduklarını gösterme olasılığı daha düşüktür ve sahiplerinden daha bağımsız oldukları için sahiplerine daha az dikkat edebilirler.

Kusma veya İshal

Kediler ve köpekler, genellikle ciddi bir şekilde hasta olmadan zaman zaman kusarlar. Yemek yiyip oyun oynayan, dışarıda yaprak yiyen, abur cubur yiyen ve kusan ve sonra hayatına geri dönen bir köpek yavrusu için önemsiz bir durumdur.

Ancak uzmanlara göre, özellikle bir günde birkaç kez kusan, uyuşuk davranan ve iştahsız bir evcil hayvan, bir veterinerin dikkatine ihtiyaç duyar.

Başka bir ciddi evcil hayvan semptomu: kusmukta kan veya kahve telvesi gibi görünen sindirilmiş kan kusma. Mide ülserleri kanlı kusmaya neden olabilir ve dolayısıyla mideyi tahriş eden yabancı bir nesneyi yutabilir. Uzmanlar, sivri kemikleri, çorapları, iç çamaşırları, eldivenleri, havluları, ipleri, cicili bicili, mısır koçanları, olta kancaları ve oyuncak askerleri yutmuş köpek ve kedileri tedavi ettiklerini söylüyorlar.

Bir köpeğin, bir kılıç yutması gibi masanın hemen önünden bir biftek bıçağını yutmuş olabilir. Kusma veya ishalin mide-bağırsak hastalıkları veya kancalı kurtlar, yuvarlak kurtlar, kamçı kurtları veya giardia gibi parazit enfeksiyonları gibi birçok başka nedenden kaynaklanabilir.

Dışkıdaki kan aynı zamanda bir evcil hayvanın veterineri görmesi gerektiğine dair bir uyarı işaretidir.

İnsanların kancalı kurtlar ve yuvarlak kurtlar gibi parazitlere maruz kalmasını önlemek için evcil hayvanların düzenli olarak kurtlarını arındırması öneriliyor. Bu, özellikle evdeki herhangi birinin kanser veya AIDS gibi zayıflamış bir bağışıklık sistemine sahip olması veya küçük çocukların evcil hayvanların dışkılandığı yerlerde oynaması durumunda özellikle önemlidir.

İştahsızlık veya Azalan Aktivite

Bu iki evcil hayvan semptomu belirsizdir, ancak devam ederse, bir veterinerin nedenleri kontrol etmesi gerekir. Köpekler ve kediler ateş, ağrı veya stres gibi birçok nedenden dolayı yemeyi bırakır. Özellikle 24 saatten fazla sürüyorsa, iştahsızlık, hayvanınızı veterinere götürmeniz için bir nedendir.

Tipik olarak kediler yemeyi bıraktıklarında daha korkunç sonuçlara maruz kalırlar. Bir köpek seçici küçük bir pislik olabilir ve insan yemeğini beklediği için akşam yemeğini yemiyor olabilir. Kediler söz konusu olduğunda, çok dikkatli olmalısınız çünkü birkaç gün yemeden geçseler bile, özellikle aşırı kilolu bir kedi, yağlı karaciğer geliştirebilir. Bu potansiyel olarak ölümcül hastalıkta, karaciğerde aşırı yağ birikimi karaciğer yetmezliğine neden olabilir. Yemek yemeyi bırakan bir kedi, derhal bir veterinere gitmelidir, çünkü yağlı karaciğerin hemen tedavi edilmesi gerekir.

Peki ya bu evcil hayvan semptomu: enerji seviyesi düşen kedi veya köpek? Bize bir şeyin doğru olmadığını söyleyen çok belirsiz şeylerden sadece biridir. Kalp hastalığı gibi büyük sorunlar dahil pek çok şey uyuşukluğa neden olabilir.

Uyuşukluğu, köpek parkında ekstra uzun süre koşmak gibi bariz bir nedenden dolayı sabitlenemeyen bir evcil hayvanın, özellikle egzersiz toleransında değişiklik, halsizlik, çökme veya bilinç kaybı gibi başka semptomlar ortaya çıkarsa, veterineri ziyaret etmesi gerekebilir.

Daha Sık veya Daha Az Sık İdrar Yapmak

Behiye’nin Ares ile keşfettiği gibi, aşırı susama ve idrara çıkma diyabeti heceleyebilir. Ancak idrara çıkma artışı, karaciğer veya böbrek hastalığı veya böbrek üstü bezi hastalığına da işaret edebilir.

Artan idrara çıkma ile birlikte, evcil hayvanlar evin içinde ıslanmaya başlayabilir. Genellikle gece uyuyan bir köpeğin aniden gece tuvalete gitmeye ihtiyacı olabilir. Bir ev sahibi de su kabını daha sık doldurduklarını fark edebilir.

Bunun aksine, çok az idrara çıkma veya idrar yapmak için zorlanma, genellikle bir idrar yolu problemine veya mesane taşlarına işaret eder. Bunlar, özellikle kedilerin veterineri görmesi için acil nedenlerdir.

Kediler mesanede kristal birikimi veya mesanede mesane iltihabına neden olan ve idrarda kana neden olabilen taşlar biriktirebilir. Erkek kedilerde kristaller veya iltihaplı kalıntılar, idrar yolunu tıkayabilir, böylece kedi idrar yapamaz ve bu da 24 saat içinde hayati tehlike oluşturabilir.

Anlaması zor bir şey çünkü görebileceğiniz tek şey, kedinin tuvalet kutusuna birkaç kez gidip orada öylece oturması. Ya da idrara çıkmaya zorlanan kediler alışkanlıklarını değiştirebilir ve tuvalete veya yatak takımlarına ve mobilyalara tuvalet kutusu dışında idrar yapmaya başlayabilir.

Öksürme

Öksürük, özellikle inatçı ise, değerlendirilmesi gereken evcil hayvan semptomlarından biridir. Kronik öksürük kalp hastalığı, kalp kurdu veya akciğer hastalıkları ile ilgili olabilir.

Bir köpek, şiddetli, kesen bir öksürüğe neden olan bulaşıcı bir trakeobronşit olan köpek kulübesi öksürüğüne sahip olabilir. Çoğu köpek için köpek kulübesi öksürüğünün hafif olduğunu ve iki hafta içinde ortadan kalktığını söylüyor. Ancak yavru köpekler için köpek kulübesi öksürüğü ölümcül zatürreye ilerleyebilir.

Ayrıca, köpek kulübesi öksürüğü, boksörler, buldoglar, puglar ve Boston teriyerleri gibi itilmiş yüzlere sahip köpek ırkları için daha ciddi olabilir. Olağandışı kafa anatomileri, solunum sistemlerini tehlikeye atabilir ve solunum güçlüğü yaratabilir.

Köpek kulübesi öksürüğü olan bir köpek yavrusu veya köpek ateş, burun akıntısı, iştahsızlık, uyuşukluk veya üretken bir öksürük gibi daha ciddi semptomlar geliştirirse, zatürre olabilir.

Herhangi bir kalıcı öksürük bir veterinerin dikkatini çekmesi gerekirken, sahipleri köpeklerini köpek kulübesi öksürüğüne neden olan bazı organizmalara karşı aşılayarak da koruyucu önlemler alabilirler.

Sahipler ayrıca bir veterinere sürekli hapşırma veya gözler, kulaklar veya burundan akıntı hakkında bilgi vermelidir. Ayrıca, nefes almakta, hızlı nefes almakta veya boğulmakta zorluk çeken herhangi bir hayvan varsa bunların hepsi veteriner yardımı istemek için nedenlerdir.

Saç Dökülmesi veya Kaşıntılı Cilt

Pireler, keneler, uyuz akarları ve kulak akarları, ciltte veya kulak çevresinde saç dökülmesi ve kaşınmanın yaygın nedenleridir. Kedilerde veya köpeklerde kulak akarları veya maya enfeksiyonları olduğunda, kaşıntılı kulakları kaşıyabilirler ve kulaklarda kahverengi, ufalanan akıntılar olabilir.

Ancak saç dökülmesi veya kaşıntılı cilt aynı zamanda endokrin problemlerinden, staf enfeksiyonlarından, mantar veya maya enfeksiyonlarından ve bir dizi başka nedenden kaynaklanabilir. Veterinerler tarafından bazen saç örnekleri ve derideki yüzeysel kalıntılar toplanarak teşhis konabilir veya bazen hormonal sorunları aramak için laboratuar testleri veya mantar enfeksiyonları ve benzeri şeylerden endişeleniyorsak kültürleme yapılabilir.

Sertlik, Topallık veya Zorluk Artışı

Sertlik, topallık, tek ayak üzerinde ağırlık taşıyamama veya yerden yükselme güçlüğü çeken evcil hayvanlarda kalça veya omurga artriti, disk hastalığı, yırtılmış bağlar veya kalça displazisi olabilir. Lyme hastalığı gibi kene kaynaklı hastalıklar da artrite neden olabilir.

Kalça displazisinde, kalça eklemi anormal şekilde gelişerek dejeneratif eklem hastalığına yol açar. Alman çobanları, Labradorlar ve golden retriever gibi büyük köpeklerin etkilenme olasılığı daha yüksektir. Daha büyük köpekler, kalça displazisi ve omuz ve dirsek displazisi gibi kalıtsal eklem problemlerinde daha fazla sorun yaşama eğilimindedir, bu da yaşlandıkça artrit geliştirmelerine neden olabilir. Pek çok küçük köpek de artrit olacak, ancak biraz daha fazla taşınmaya meyilli oldukları ve şımartıldıkları ve büyük köpeklerle aynı şeyleri yapmaları istenmediği için, bu köpek sahibi için o kadar açık olmayabilir.

Ağrı ve sertliğin yanı sıra, artrit başka kötü sonuçlara da neden olabilir. Örneğin, ayağa kalkamayan uzun tüylü köpeklerin, sıcak havalarda kendi başlarına çiş yapıp kürklerinde kurtçuk istilasına uğrayabilir.

Bir köpeğin yerden kalkmakta güçlük çekmesi, yaşlanmanın bir işareti olarak kabul edilebilir. Ancak köpeklerin dizlerinde, kalçalarında ve bellerinde artrit olduğunu biliyoruz ve bunu yönetmek ve yaşam kalitelerini ve hareketliliklerinin kalitesini gerçekten mükemmel tutmak için pek çok araca sahibiz. Tedaviler glukozamin ve NSAID’lerden egzersize, fizik tedaviye ve cerrahiye kadar uzanmaktadır.