Şarap içmenin sağlığa 8 faydası

Her yıl, şarabın sağlığa faydaları ile ilgili bir dizi haber çıkıyor. Ama şarap içmek gerçekten bir fark yaratabilir mi? İşte son araştırmalardan.

Avantaj: Uzun Ömrü Teşvik Eder

Kanıt: Şarap içenlerin ölüm oranı bira veya alkollü içecek içenlere göre yüzde 34 daha düşük. Kaynak: Journals of Gerontology’de yayınlanan, 29 yıllık bir dönemde 2.468 erkeğin katıldığı bir Finlandiya çalışması, 2007.

Yarar: Kalp Krizi Riskini Azaltır

Kanıt: Yüksek tansiyondan mustarip orta düzeyde içki içenlerin, içmeyenlere göre kalp krizi geçirme olasılığı yüzde 30 daha düşük. Kaynak: Annals of Internal Medicine’de yayınlanan, 11.711 erkeğin 16 yıllık Harvard Halk Sağlığı Okulu çalışması, 2007.

Yarar: Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

Kanıt: Kırmızı şarap tanenleri, kalp hastalığına karşı koruma sağlayan prosiyanidinleri içerir. Sardinya ve güneybatı Fransa şarapları diğer şaraplardan daha fazla prosiyanidin içerir. Kaynak: Londra’daki Queen Mary Üniversitesi’nde Nature’da yayınlanan bir çalışma, 2006.

Yarar: Tip 2 Diyabet Riskini Azaltır

Kanıt: Orta düzeyde içiciler, içmeyenlere göre tip 2 diyabet geliştirme riski yüzde 30 daha azdır. Kaynak: Amsterdam’daki VU Üniversitesi Tıp Merkezi’nde her biri ortalama 12 yıl boyunca incelenen 369.862 kişi üzerinde yapılan araştırma, Diabetes Care, 2005’te yayınlandı.

Yarar: İnme Riskini Azaltır

Kanıt: Orta derecede alkol tüketen insanlarda kan pıhtısı ile ilişkili felç geçirme olasılığı yaklaşık yüzde 50 azalmaktadır. Kaynak: Columbia Üniversitesi’nde sekiz yıllık bir dönem boyunca 3.176 kişi üzerinde yapılan bir çalışma, Stroke, 2006’da yayınlanmıştır.

Yarar: Katarakt Riskini Azaltır

Kanıt: Orta derecede içenlerin katarakt olma olasılığı, içmeyenlere göre yüzde 32 daha azdır; Şarap tüketenlerin katarakt geliştirme olasılığı, esas olarak bira içenlere göre yüzde 43 daha az. Kaynak: 2003 Nature dergisinde yayınlanan İzlanda’daki 1.379 kişi üzerinde yapılan bir çalışma.

Yarar: Kolon Kanseri Riskini Azaltır

Kanıt: Orta düzeyde şarap (özellikle kırmızı) tüketimi kolon kanseri riskini yüzde 45 oranında azaltır. Kaynak: Amerikan Journal of Gastroenterology, 2005’te yayınlanan, dört yıllık bir dönem içinde 2.291 birey üzerinde yapılan Stony Brook Üniversitesi çalışması.

Yarar: Beyin Gerilemesini Yavaşlatır

Kanıt: Beyin fonksiyonu, içmeyenlerde orta derecede içenlere göre belirgin şekilde daha hızlı azalır. Kaynak: Neuroepidemiology, 2006’da yayınlanan 1.416 kişilik bir Columbia Üniversitesi çalışması.