Kabak bitkisi nasıl yetiştirilir?

Kabaklar olmadan sonbahar olmaz. Kabak çeşitleri arasında büyük çeşitler, mini çeşitler, portakal çeşitleri, beyaz çeşitler, oymalı türler ve en önemlisi turta çeşitleri bulunur. Pazardan balkabağı alabilseniz de, kendi bahçenizde su kabakları yetiştirerek yeni bir sonbahar geleneği başlatın. Bu dayanıklı mahsuller, doğru özenle hemen hemen her yerde gelişir.

1. Kabak çekirdeği seçimi

Kabakların boyut, renk, tat ve doku bakımından farklı yüzlerce çeşidi vardır, bu nedenle hiçbir tekil tür “en iyi” unvanını alamaz. Balon devlerinden minicik su kabağına kadar, sizin için geniş bir çeşitlilik var.

2. Tohumların güneş alan bir yere ekilmesi

Son dondan bir gün sonra doğrudan toprağa tohum ekebilirsiniz. Her tohum paketi, bitkinin tam büyüyen balkabağı üretmesi için ortalama ne kadar süreye ihtiyaç duyduğunu listeleyecektir. Örneğin, Küçük Şeker Kabaklarının olgunluğa ulaşması için 100 güne ihtiyacı vardır. Cadılar Bayramı’ndan yaklaşık bir hafta önce olgunlaşmalarını istiyorsanız, Temmuz ortasında ekmeyi planlayın.

Tam güneş alan bir nokta seçin ve paketteki önerilere göre tohumları aralayın. Kabak asmaları, daha kompakt bir biçimde büyüyen bazı “çalı” çeşitleri olmasına rağmen, oldukça uzağa yayılabilir.

Eğer hırslı hissediyorsanız, tohumları yerden hafifçe yükselen toprak yığınları olan kabak “tepelerine” ekin. Tepeler daha hızlı ısınma eğilimindedir ve suyu yere düz bir şekilde dikmenize göre daha hızlı boşaltırlar. Bitkiyi ayağa kaldırır ve uzun sarmaşıkların biraz aşağıya akmasını sağlar.

3. Balkabağı bitkilerinin sulanması ve bakımı

Çoğu sebze mahsulünün haftada bir kez derin ama nazikçe ıslatılması gerekir. Her seferinde yaklaşık üç santimetre su verin. Yağış miktarına göre buna göre ayarlayın. Kabak yaprakları, toprak hala nemli olsa bile öğleden sonra sıcağında solmuş görünebilir. Aşırı sulama kök çürümesine katkıda bulunabilir. Yataklarınızı malçlamak, kabak bitkilerinin daha tutarlı bir şekilde sulu kalmasına yardımcı olur ve ayrıca yabani otları yok eder.

Genel olarak asmalarınızı budamanıza gerek yoktur. Büyük yapraklar, daha fazla karbonhidrat üretmelerine yardımcı olur, bu da daha fazla balkabağı anlamına gelir. Bazı insanlar, devasa ve güzel görünen balkabakları yetiştirmek için bitkilerin her biri bir veya iki meyveye kadar azaltabilir. Ancak arka bahçedeki ürünlerde bunu atlayabilirsiniz.

4. Toprağın gübrelenmesi

Kabaklar ağır besleyicilerdir. Çok amaçlı bir sebze bahçesine uygun bir gübre kullanmak (çimler için tasarlanmamış) onlara ihtiyaç duydukları doğru yiyeceği sağlayabilir. Toprağınızı her iki yılda bir test etmek de iyi bir fikirdir. Sonuçlar, pH ve besin seviyeleri dahil olmak üzere ne tür kirle uğraştığınızı ortaya çıkaracak ve buna göre plan yapmanıza yardımcı olacaktır.

5. Kabakların hasat edilmesi

Birkaç ay büyümenin ardından, kabaklar sertleşip istenen gölgeye ulaştığında balkabağınız olgunlaşacaktır. Meyvelere zarar verecek şiddetli bir dondan önce kesinlikle hasat yapılmalıdır. Asmayı budama makası ile birkaç santimetre sapı takılı bırakarak kesin. O zaman verdiğiniz emeğiniz karşılığında harika meyveleri oyarak, pişirerek veya süsleyerek tadını çıkarabilirsiniz.