Evinizdeki ulaşılması zor alanları temizleme ipuçları

İster günlük olarak evi toparlanmayı seviyor olun, ister haftada bir kez derinlemesine süpürün, evi temiz tutmak neredeyse her zaman can sıkıcı anları içerir. Gökyüzü yüksekliğindeki bir kitap rafını devirmeden veya tuvaletin arkasına dokunmadan toz almaya çalışmak, genellikle farklı bir egzersiz yöntemi gibi hissedebilir.

Birkaç özel alet (ve normal ev eşyaları) stoklamak, ulaşılması zor noktaların üstesinden gelmeyi çok daha kolay hale getirecektir: Manevrası kolay bir elektrikli süpürge, döner paspas ve bir mikrofiber toz bezi, sahip olunması gereken birkaç şeydir.

Aşağıda, karşılaşmanız muhtemel en tipik ev temizliği bilmecelerinden bazılarını ve bunları yapılacaklar listenizden tamamlamanızı çok kolaylaştıracak çözümleri topladık.

Taç kalıplama

En çok tavanların etrafına sarılı olarak görülen dekoratif bir kaplama detayı olan taç kalıplama, temiz bir çizgide işlenmiş veya daha detaylı motifler içeriyor olsun, güzel olabilir.

Öte yandan temizlemek, özellikle yüksek, ulaşılması zor köşeler söz konusu olduğunda bir güçlük olabilir. Bu tür alanları temizlemek için hafif bir elektrikli süpürge kullanmanız gerekiyor.

Yüksek raflar

Yüksek raflar yalnızca yüksek oldukları için değil, kitaplar, resimler veya diğer hazineler gibi sergiledikleri malzemeler nedeniyle bir elektrikli süpürge ile emilmesi için çok hassas olabilir. Buradaki en iyi bahsiniz, klasik mikrofiber bezle rafların ve içeriklerinin üzerinden hafifçe geçmek.

Buzdolabının altında ve arkasında

“Gözden uzak, akıldan uzak olmak” hayatın diğer alanlarında yararlı bir ilke olabilir, ancak buzdolabınızın altına ve arkasına uygulamak isteyeceğiniz bir ilke değildir. Bu alanlar, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bir mutfak temizliği sırasında kaçırabileceğiniz kir için en iyi yerlerdir.

Başlamak için, buzdolabını duvardan uzaklaştırın. Buradaki amaç, duvarın ve zeminin genellikle örtülü olan kısımlarına çarpmanıza izin verecek yeterli alan yaratmaktır. Burada, özellikle duvar ile buzdolabı arasındaki zemin boşluğuna gelince, bir çubuk süpürge de yardımcı olabilir.

Buzdolabının kendisi için, buzdolabı bobinleri için özel olarak tasarlanmış bir fırça arayın. Bu, buzdolabının altındaki serpantinlerde biriken tozu veya birikintiyi ortadan kaldıracaktır, bu da size daha sonra zaman ve para tasarrufu sağlayabilir, çünkü kirli serpantinler buzdolabınızın daha fazla çalışmasına ve daha fazla enerji kullanmasına neden olabilir. Ardından, yere düşen tozu vakumlayın – elde tutulan bir konfigürasyonda kullanılan bir çubuk süpürge burada iyi sonuç verir.

Tuvaletin arkasında

Tuvaletin temizlenmesi, herhangi bir banyo temizleme rutininin önemli bir parçasıdır ve tuvaletin arkasındaki alan da farklı olmamalıdır. Mikroplar için bir mıknatıs olabilir ve bazen ulaşılması zor olabileceğinden, unutulması da kolay olabilir.

Bölgeye önce ince, manevra kabiliyetine sahip bir elektrikli süpürge vurun, bu, kalıntıları gevşetecektir. Ve sonra: Döner paspasla girin. Ulaşılması zor köşelere girmek için tasarlanan bu ürün, neredeyse her türlü yüzeyde çalışır ve doğru temizlik çözümüyle tuvaletinizin arkasındaki alanı mikroplardan arındırır.

Muslukların etrafında

Bataryalar, özellikle banyodaki küçük bataryalar, erişilebilir göründükleri için zorlayıcıdır. Bir musluğu mutfak veya banyodaki diğer her şeyi yaptığınız gibi temizleyebilirsiniz. Ancak genellikle bir parçası vardır, çoğu zaman arkadaki tabana yakın, belki bir duvara yakın. Ulaşılamayan ve bu nedenle muhtemelen biraz daha fazla dikkat gerektiren bir yer.

Mütevazı diş fırçası burada sizin en iyi arkadaşınız. Bir tane alın ve kılları kullanarak musluğun elle temizlenemeyecek kadar küçük olan kısımlarını fırçalayın. Ekstra derinlemesine bir temizlik yapmak istiyorsanız, bir bezi sirkeye batırın ve erişilmesi zor alanlarda olabilecek sert su mineral birikimini gevşetmek için musluğun etrafına sarın.

Klima filtreleri ve hava delikleri

Klima ve ısıtma deliklerinin yanı sıra pencere tipi klima ünitelerindeki filtreler çok fazla toz biriktirebilir, bu da temizlemeyi düzenli rutininizin bir parçası yapmak isteyeceğiniz anlamına gelir. Bir çubuk süpürge burada gerçekten kullanışlı olabilir. Düşük bir ayarda, süpürgenin toz alma fırçasını veya aralık aletini havalandırma deliklerinin etrafından geçirin. Toz, size daha temiz, daha soğuk hava verecek şekilde hemen çıkmalıdır.

Uzaktan kumandalar, klavyeler ve alarm sistemleri

Uzaktan kumandaları, klavyeleri ve alarm sistemi tuş takımlarını düzenli olarak temizlenmesi gereken şeyler olarak hemen düşünmeyebilirsiniz, ancak bu nesnelerin yoğun şekilde kullanıldığı bir evde yaşıyorsanız, muhtemelen temizlemeye başlama zamanıdır! Parmaklardan gelen yağlara, soğuk ve grip mevsiminde yüksek temas yüzeylerine özellikle dikkat etmek isteyeceksiniz.

Son birkaç yıldır birçok ofiste temel olan bir ürünü deneyin: Basınçlı hava spreyi. Uzaktan kumanda düğmeleri ile klavyeler arasındaki kırıntıları ve birikintileri gevşetecek ve geri kalanını mikrofiber beziniz veya eski diş fırçanızla kaydırmanızı kolaylaştıracak. Ardından dezenfekte edici bir bezle işi bitirin.