Yeşil çayın faydaları

Yeşil çay, gezegendeki en sağlıklı içeceklerden biri olarak lanse ediliyor. Yeşil çayın bir dizi olası sağlık yararı vardır. Daha iyi hissetmenize, kilo vermenize ve kronik hastalık riskinizi azaltmanıza yardımcı olmak için yeşil çayı hayatınızın düzenli bir parçası yapmayı düşünebilirsiniz.

Bunları içerebilen birçok sağlık yararına sahip antioksidanlarla yüklüdür: Gelişmiş beyin fonksiyonu, yağ kaybı, kansere karşı koruma, kalp hastalığı riskini azaltmak ve ayrıca daha da fazla potansiyel sağlık yararı olabilir.

İşte yeşil çayın 10 olası sağlık faydası.

1. Sağlıklı biyoaktif bileşikler içerir

Yeşil çay, nemlendirici bir içecekten daha fazlasıdır. Yeşil çay bitkisi, onu son içeceğe dönüştüren bir dizi sağlıklı bileşik içerir.

Çay, iltihabı azaltmak ve kanserle savaşmaya yardımcı olmak gibi sağlık yararları olan doğal bileşikler olan polifenoller bakımından zengindir.

Yeşil çay, epigallocatechin-3-gallate (EGCG) adı verilen bir kateşin içerir. Kateşinler, hücre hasarını önlemeye yardımcı olan ve başka faydalar sağlayan doğal antioksidanlardır. Bu maddeler vücutta serbest radikal oluşumunu azaltarak hücreleri ve molekülleri hasardan koruyabilir. Bu serbest radikaller yaşlanmada ve birçok hastalık türünde rol oynar.

EGCG, yeşil çayın en güçlü bileşenlerinden biridir. Araştırma, çeşitli hastalıkların tedavisine yardımcı olma yeteneğini test etti. Yeşil çaya tıbbi özelliklerini veren ana bileşiklerden biri gibi görünüyor.

Yeşil çay ayrıca sağlığınıza fayda sağlayabilecek az miktarda mineral içerir.

Daha kaliteli bir yeşil çay markası seçmeye çalışın, çünkü bazı düşük kaliteli markalar aşırı miktarda florür içerebilir. Bununla birlikte, daha düşük kaliteli bir marka seçseniz bile, faydalar yine de herhangi bir riskten ağır basmaktadır.

2. Beyin işlevini geliştirebilir

Yeşil çay sizi uyanık tutmaktan daha fazlasını yapar, aynı zamanda beyin fonksiyonlarını artırmaya da yardımcı olabilir.

Anahtar aktif bileşen, bilinen bir uyarıcı olan kafeindir. Kahve kadar içermez, ancak çok fazla kafein alımıyla ilişkili gergin etkilere neden olmadan bir yanıt üretmek için yeterlidir.

Kafein, adenozin adı verilen inhibe edici bir nörotransmitteri bloke ederek beyni etkiler. Bu şekilde, nöronların ateşlenmesini ve dopamin ve norepinefrin gibi nörotransmiterlerin konsantrasyonunu artırır.

Araştırmalar, sürekli olarak kafeinin ruh hali, uyanıklık, reaksiyon süresi ve hafıza dahil olmak üzere beyin fonksiyonunun çeşitli yönlerini iyileştirebileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, kafein, yeşil çaydaki beyni güçlendiren tek bileşik değildir. Ayrıca kan-beyin bariyerini geçebilen amino asit L-theanine içerir.

L-theanine, anti-anksiyete etkilerine sahip olan inhibitör nörotransmiter GABA’nın aktivitesini arttırır. Ayrıca beyindeki dopamini ve alfa dalgalarının üretimini artırır. Araştırmalar, kafein ve L-theaninin sinerjik etkilere sahip olabileceğini gösteriyor. Bu, ikisinin kombinasyonunun beyin işlevini iyileştirmede özellikle güçlü etkilere sahip olabileceği anlamına gelir.

L-theanine ve küçük dozda kafein nedeniyle yeşil çay size kahveden çok daha hafif ve farklı bir vızıltı verebilir. Pek çok kişi, kahveye kıyasla yeşil çay içtiklerinde daha istikrarlı enerjiye sahip olduklarını ve çok daha verimli olduklarını bildiriyor.

3. Yağ yakımını artırır

Herhangi bir yağ yakıcı takviye için içerik listesine bakarsanız, muhtemelen yeşil çay orada olacaktır. Bunun nedeni, araştırmalara göre yeşil çayın yağ yakımını artırabilmesi ve metabolik hızı artırabilmesidir.

10 sağlıklı erkeği içeren bir çalışmada, yeşil çay ekstresi almak yakılan kalori miktarını %4 artırdı. 12 sağlıklı erkeği içeren bir başka çalışmada, yeşil çay ekstresi, plasebo alanlara kıyasla yağ oksidasyonunu %17 artırdı.

Bununla birlikte, yeşil çay üzerine yapılan bazı çalışmalar metabolizmada herhangi bir artış göstermemektedir, bu nedenle etkiler kişiye ve çalışmanın nasıl kurulduğuna bağlı olabilir.

Kafein ayrıca yağ asitlerini yağ dokusundan harekete geçirerek ve onları enerji olarak kullanıma hazır hale getirerek fiziksel performansı artırabilir. İki ayrı inceleme çalışması, kafeinin fiziksel performansı yaklaşık %11-12 artırabileceğini bildirdi.

4. Antioksidanlar kanser riskini azaltabilir

Kansere, hücrelerin kontrolsüz büyümesi neden olur. Dünyanın önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Araştırmalar, oksidatif hasarın, kanserler de dahil olmak üzere kronik hastalıklara yol açabilen kronik inflamasyona yol açabileceğini göstermiştir. Antioksidanlar, oksidatif hasara karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Yeşil çay mükemmel bir güçlü antioksidan kaynağıdır. Araştırmalar, yeşil çay bileşiklerini, aşağıdaki çalışmalar da dahil olmak üzere, kanser riskinin azalmasıyla ilişkilendirmiştir:

  • Meme kanseri. Gözlemsel çalışmaların kapsamlı bir incelemesi, en çok yeşil çayı içen kadınların, kadınlarda en yaygın kanserlerden biri olan meme kanserine yakalanma riskinin yaklaşık %20-30 daha düşük olduğunu buldu.
  • Prostat kanseri. Bir çalışma yeşil çay içen erkeklerin ileri prostat kanseri riskinin daha düşük olduğunu gözlemledi.
  • Kolorektal kanser. 29 çalışmanın analizi, yeşil çay içenlerin kolorektal kanser geliştirme olasılığının yaklaşık %42 daha az olduğunu gösterdi.

Birçok gözlemsel çalışma, yeşil çay içenlerin birkaç kanser türü geliştirme olasılığının daha düşük olduğunu, ancak bu etkileri doğrulamak için daha yüksek kaliteli araştırmalara ihtiyaç olduğunu gösteriyor.

En fazla sağlık yararını elde etmek için çayınıza süt eklemekten kaçının. Bazı çalışmalar, bazı çaylardaki antioksidan değerini azaltabileceğini öne sürüyor.

5. Beyni yaşlanmaya karşı koruyabilir

Yeşil çay sadece kısa vadede beyin fonksiyonlarını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda yaşlandıkça beyninizi de koruyabilir.

Alzheimer hastalığı, yaygın bir nörodejeneratif hastalıktır ve yaşlı yetişkinlerde demansın en yaygın nedenidir. Parkinson hastalığı, başka bir yaygın nörodejeneratif hastalıktır ve beyinde dopamin üreten nöronların ölümünü içerir.

Birkaç çalışma, yeşil çaydaki kateşin bileşiklerinin test tüplerinde ve hayvan modellerinde nöronlar üzerinde çeşitli koruyucu etkilere sahip olabileceğini ve muhtemelen bunama riskini azaltabileceğini göstermektedir.

6. Ağız kokusunu azaltabilir

Yeşil çaydaki kateşinlerin ağız sağlığına da faydaları vardır. Test tüpü çalışmaları, kateşinlerin bakterilerin büyümesini baskılayarak potansiyel olarak enfeksiyon riskini azaltabileceğini göstermektedir.

Streptococcus mutans, ağızda yaygın bir bakteridir. Plak oluşumuna neden olur ve çürüklere ve diş çürümesine başlıca katkıda bulunur.

Araştırmalar, yeşil çaydaki kateşinlerin laboratuvarda oral bakterilerin büyümesini engelleyebileceğini gösteriyor, ancak yeşil çay içmenin benzer etkilere sahip olduğunu gösteren hiçbir kanıt yok.

Bununla birlikte, yeşil çayın ağız kokusunu azaltabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

7. Tip 2 diyabetin önlenmesine yardımcı olabilir

Tip 2 diyabet oranları son yıllarda artmaktadır. Durum şimdi yaklaşık 10 Amerikalıdan 1’ini etkiliyor.

Tip 2 diyabet, insülin direncinden veya insülin üretememekten kaynaklanabilecek yüksek kan şekeri seviyelerine sahip olmayı içerir. Araştırmalar, yeşil çayın insülin duyarlılığını artırabileceğini ve kan şekeri seviyelerini düşürebileceğini gösteriyor.

Japon bireylerde yapılan bir araştırma, en çok yeşil çayı içenlerin yaklaşık %42 daha düşük tip 2 diyabet riskine sahip olduğunu buldu. Toplam 286.701 kişiyle yapılan 7 çalışmanın incelemesine göre, çay içenlerin diyabet riski %18 daha düşüktü.

8. Kardiyovasküler hastalığı önlemeye yardımcı olabilir

Kalp hastalığı ve felç dahil kardiyovasküler hastalıklar dünya çapında önde gelen ölüm nedenleridir.

Araştırmalar, yeşil çayın bu hastalıklar için toplam kolesterol ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerini iyileştirmeyi içeren bazı ana risk faktörlerini iyileştirebileceğini göstermektedir.

Yeşil çay, LDL parçacıklarını kalp hastalığına giden yolun bir parçası olan oksidasyondan koruyan kanın antioksidan kapasitesini de arttırır.

Risk faktörleri üzerindeki faydalı etkiler göz önüne alındığında, yeşil çay içen kişilerin kardiyovasküler bir hastalıktan ölme riskinin %31’e kadar daha düşük olması şaşırtıcı olmayabilir.

9. Kilo vermenize yardımcı olabilir

Yeşil çayın metabolik hızı kısa vadede artırabileceği düşünüldüğünde, kilo vermenize yardımcı olabileceği mantıklıdır.

Birkaç çalışma, yeşil çayın özellikle karın bölgesinde vücut yağını azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bu çalışmalardan biri 240 obezite hastasını içeren 12 haftalık randomize kontrollü bir çalışmaydı.

Bu çalışmada, yeşil çay grubundakiler, kontrol grubundakilere kıyasla vücut yağ yüzdesi, vücut ağırlığı, bel çevresi ve göbek yağında önemli düşüşler gösterdi.

Bununla birlikte, bazı çalışmalar yeşil çay ile kilo kaybında istatistiksel olarak önemli bir artış göstermez, bu nedenle araştırmacıların bu etkiyi doğrulamak için daha fazla çalışma yapmaları gerekir.

10. Daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir

Yeşil çaydaki bazı bileşiklerin kansere ve kalp hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olabileceği göz önüne alındığında, daha uzun yaşamanıza yardımcı olabileceği mantıklıdır.

Bir çalışmada, araştırmacılar 11 yıl boyunca 40.530 Japon yetişkin üzerinde çalıştı. En çok yeşil çayı (günde 5 veya daha fazla bardak) içenlerin çalışma süresi boyunca ölme olasılığı önemli ölçüde daha düşüktü:

  • Tüm nedenlerin ölümü: Kadınlarda %23, erkeklerde %12 daha düşük
  • Kalp hastalığından ölüm: Kadınlarda %31 daha düşük, erkeklerde %22 daha düşük
  • Felçten ölüm: Kadınlarda %42, erkeklerde %35 daha düşük

14.001 yaşlı Japon bireyi içeren başka bir araştırma, en çok yeşil çayı içenlerin 6 yıllık çalışma döneminde %76 daha az ölme olasılığının olduğunu buldu.