Kartal’da sahile çöp konteynırları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Kartal sahilinin bazı kısımlarına çöp konteynırları yerleştirdi. Bu adımla piknikçilerin çöplerini yere atması için bir sebep daha ortadan kaldırılmış oldu.

Sahiller özellikle hafta sonları vatandaşların akınına uğruyor. Özellikle kalabalık aileler, geniş yer sofraları kurarak sahilde saatlerce piknik yapıyor ve ardında çöp dağları bırakarak evlerine dönüyor. Bahane olarak da küçük çöp kutularının hemen dolması gösteriliyor. Ancak bu durum yakında değişebilir. İBB, sahilin bazı kilometrelerine yeni çöp kutuları yerleştirdi. Bu sayede çöp toplama kapasitesi de arttırılmış oldu.

Yer seçimi tartışma yarattı

Vatandaşlar çöp konteynırlarının daha derli ve toplu şekilde belli alanlara yerleştirilmesi ve sahilin geneline yaygınlaştırılmasını bekliyor. Ancak insanların yürüdüğü veya bisiklet sürdüğü alanlar yerine yol tarafına konması daha doğru olacaktır. Konteynırların bisiklet yoluna konması, talihsiz bir karar olarak göze çarpıyor. Bisiklet yollarının boyanması bisikletlilerde sevinç yaratırken, bisiklet yoluna konteynır konması ise beğenilmedi.