Maltepe’de hava kalitesi ölçümü yapıldı

İstanbul Maltepe’de mobil hava kalitesi ölçüm aracıyla hava kalitesi ölçümleri yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Maltepe Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilen ölçümlerle ilçenin hava kalitesinin belirlenmesi amaçlanıyor. İBB’ye ait mobil araç, ilçe genelinde belirlenen alanlarda ölçümler yaptı.

Maltepe Belediyesi’nin ilçenin hava kalitesinin iyileştirilmesi ve havası temiz bir Maltepe oluşturabilmek amacıyla başlattığı çalışmalar kapsamında, mahallelerin belirlenen noktalarda İBB’ye ait mobil hava kalitesi ölçüm aracıyla ölçümler alınmaya başlandı.

Bu ölçümlerde Avrupa Birliği (AB) “Hava Kalitesi Direktifleri” ve “Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Yönetmeliği” kapsamında ölçülmesi gereken kükürt dioksit (SO2), partikül maddeler (PM10, PM25), azot dioksit ve azot oksitler (NO2,NOX), karbonmonoksit (CO) ve ozon (O3) gibi parametrelerin kontrolü gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen ölçümler sonrasında oluşacak veriler, daha sonra düzenlenen bir raporla kamuoyu ile paylaşılacak.