İBB’den sivrisinekle mücadele bilim kurulu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kent genelinde sivrisineklerle mücadele için bilim kurulu kurdu. Hacettepe ve Cerrahpaşa Üniversiteleri ile iş birliği protokolü imzalayan İBB, vektörlerle mücadelede bilimsel yöntemler kullanacak.

Özellikle yaz aylarında artan sivrisinek ve diğer vektörlerle geçmiş yıllara göre daha etkili mücadelede etmek isteyen İBB, bilimsel tabanlı çalışmalara başladı. İBB Sağlık Daire Başkanlığı bünyesinde Vektörle Mücadele Bilim Kurulu kuruldu.

Çalışmalar kapsamında Mart-Temmuz 2020 tarihleri arasında, İBB ile Hacettepe ve Cerrahpaşa Üniversiteleri’nce oluşturulan ‘Yönetim Planı’ hazırlandı. Vektörle mücadele konusunda uluslararası ölçekte kabul gören bu stratejik plan, eylül ayında ilçe belediyeleri ile paylaşılarak uygulamaya konulacak. Başta Avrupa Hastalık Kontrol Merkezi (ECDC) olmak üzere ABD Hastalık Kontrol Merkezi (CDC), California Vektör Kontrol Merkezi, Helderberg Üniversitesi, Bologna Vektör Kontrol Merkezi, Novi Sad Üniversiteleri bu çalışmalara destek vermek amacıyla katılım sağladılar.

1 MİLYON 890 BİN KONTROL, 229 BİN 516 İLAÇLAMA

Öte yandan İBB Sağlık ve Hıfzıssıhha Müdürlüğü Vektörlerle Mücadele Hizmet Birimi, kent genelindeki çalışmalarını bu yıl artırdı. 2020 yılının ilk yarısında, ALO 153 ve diğer kanallardan gelen 50 bin 84 hizmet talebi çözüme ulaştırıldı. İstanbul genelinde 100 bin 77 adreste, 180 bin 394 sivrisinek üreme kaynağı kontrol edildi. Yılın ilk yarısında vektör üreme kaynakları 1 milyon 890 bin 572 kez kontrol edildi, vektör popülasyonunun önlenmesi için 229 bin 516 kez ilaçlama yapıldı.