Gri şehir ‘Beton İstanbul’ renkleniyor

Son yıllarda hızla gelişen İstanbul, devasa inşaatlar nedeniyle adeta “Beton İstanbul”a dönen şöhretini düzeltmek için sanatı seçti. Yedi tepeli şehrin gri duvarları renkleniyor. İBB, yol duvarlarında artık yüksek maliyetli peyzaj uygulaması yerine duvarları sanatçılar için tuval haline getiriyor.

Toplam maliyeti ve sulama giderleriyle israf olarak değerlendirilen duvar bahçelerini terk eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), bunun yerine maliyeti daha düşük olan boyama ve grafiti sanatını kullanacak. Karar şehrin gri kasvetli görüntüsünden bıkan insanları sevindirdi.

2010 yılında İBB’nin başlattığı dikey bahçe uygulamaları, bütçeye yük oluşturdu. Hem maddi anlamda hem de su tüketimi açısından adeta israf kalemine dönen dikey bahçeler artık yapılmayacak, var olanlar da dönüştürülecek. Proje ile birlikte 2 milyon TL’lik tasarrufa gidilecek.

İlk uygulamayı Kadıköy Fikirtepe’de başladı. O-1 karayolu üzerinde 200 metre uzunluğundaki 2.000 metrekarelik duvar yüzeyinde grafiti resmi çalışması yapıldı. İBB bütçesinden kaynak ayırmadan, sponsorlu yapılan çalışmanın bu ay içerisinde tamamlanacağını öğrenildi.