İBB’de Belediye İş Sendikası yetki alamadı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde çoğunluğu elde eden Belediye İş Sendikasına yetki verilmedi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 11 aylık bekletmenin ardından yetki tespitini Hakİş’e bağlı Hizmet-İş Sendikasına verdi.

Belediye-İş Başkanı Nihat Yurdakul, “Bunun adı emek hırsızlığıdır” diyerek kararı eleştirdi ve açıkça yasağa aykırı olduğunu ifade etti. Belediye İş’in ayrıca karara dava açacağı açıklandı.

Sendikal mevzuat gereği toplusözleşme süreci sendikaların işyerlerinde yetki tespit başvuruları ile başladığı ve çoğunluğu sağlayan sendikaya tespitin ardından yetki verildiği ifade edilen açıklamada, yetkinin hukuksuz şekilde Hizmet-İş’e verildiği aktarıldı.

İBB’nin CHP’ye geçmesinin ardından Hak-İş üyesi çoğu işçi Türk-İş’e geçmeye başladı. Bunun sonucu Türk-İş’e bağlı Belediye-İş Sendikası, İSTON, İSBAK ve büyükşehirde çoğunluğu sağladı. Türk-İş’in çoğunluğu sağlayamadığı ve Hak-İş’te kalan Kültür AŞ, İETT, İSFALT ve İSPARK’ta Hizmet-İş Sendikası’nın çoğunluğu bulunuyor.

Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Yasası gereği, İSTON, İSBAK ve büyükşehirde çoğunluğu sağlayan Belediye-İş Sendikası’na bu işyerlerinde yetki tespitinin verilmesi gerekiyordu. Ancak bu yapılmadı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Belediyeİş’in başvurusunu 11 ay beklettikten sonra bütün işletmelerde Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş Sendikası’na yetki tespiti verildi.