‘Ateş Böcekleri’ Başakşehir’de parıldıyor

- Yorumlar

Türkiye’nin yaklaşık 88 noktasında faaliyet gösteren Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) şimdi de Başakşehir’de.

“Ateş Böceği Geziyorum Eğitimi” adı altında başlatılan proje kapsamında okullara eğitici tırlar kurularak, 7-16 yaş gurubunda ki öğrencilere kişisel gelişim, toplumsal değerler gibi zihinsel ve düşünsel alanda pek çok eğitim veriliyor. Uygulanan eğitimlerin süresi ise okulda ki öğrenci sayısına göre belirleniyor.

Çocuklar mutlu olunca başarı düzeyleri artıyor

Yaklaşık 1,5 aydır Başakşehir’de bulunan eğitim tırının ilk durağı İMKB Alparslan İlköğretim Okulu oldu. Belirli ders saatlerinde okula gelen öğrenciler çeşitli etkinliklerde bulunarak farklı bir gün geçiriyorlar.

12 saatlik uygulanan programın ilk yarısında bilgisayar eğitimi alıyorlar diğer yarısında da genç çevreciler, kariyer yolculuğuna başlıyorum, kendime yolculuk gibi eğitimlerle devam ediliyor.
Çocuklarımız bu uygulamadan çok memnun diyen sınıf öğretmeni Halime Aladağ “Her çocuğun seviyesine uygun, kendilerini ifade edebilecekleri şekilde etkinlikler uygulanıyor. Dolayısıyla onlar mutlu olup rahatlamış olunca tabiî ki başarı düzeyleri de zaman içerisinde artacaktır. Derslerde de büyük faydası olduğuna inanıyorum, umarım devam eder” dedi.

Eğitimler tamamlayıcı rol üstleniyor

Dönem sonuna kadar aynı kalacaklarını ve Başakşehir sınırları içerisinde diğer okullarla görüşüp çeşitli planlar yaptıklarını söyleyen proje sorumlusu Adnan Avcı “ Asıl hedefimiz ilkokul çağındaki çocukların eğitimine destek olmak” dedi.

Avcı ayrıca “Yaklaşık 10 bine yakın gönüllünün yürüttüğü bu projelerde çocuklarımızın sokakta geçireceği zamanı burada daha verimli geçirmelerini sağlıyoruz. Daha çok tamamlayıcı rol üstlenmekteyiz. Çocuklar için sadece standart etkinlikler dışında oluşturulan kulüplerle yeteneklerine göre de yönlendiriliyor. Burada da isteğimiz Başakşehir halkına bu uygulamamızı duyurmaktır” dedi.

x