Kartal’ın CeBİT projeleri

- Yorumlar

Kartal Belediyesi, 29 Kasım’da İstanbul’da kurulacak olan CeBİT Bilişim Eurasia Fuarı’na öne çıkan iki projesiyle katılıyor. Yerel yönetim olarak halka yönelik  hizmet sunumunu elektronik ortama yansıtan, e- bilgi teknolojilerinden faydalanan Kartal  Belediyesi, kurumsal olarak belediyeye erişimi nitelikli hale getiriyor.

Şeffaf belediyecilik uygulamaları arasında yerini alan kurumsal internet sitesi üzerinden günlük gelir-gider yayını, ihale, meclis toplantılarının canlı yayını ve ihale ilanları, sonuçlarının duyurulması gibi bir dizi uygulamayı ilçe halkıyla paylaşıyor.

Vatandaşların, belediye ile iletişim bağını güçlendirerek gerek internet sitesi üzerinden gerek mahallelere taşıdığı teknoloji tabanlı uygulamalarla halka dönük nitelikli hizmetin önünü açıyor. Kurumsal site üzerinde yer alan e-belediyecilik hizmetleri arasında yer alan e-ödeme modülü sayesinde imar uygulamalarından, borç sorgulamaya dek vatandaş odaklı çalışmalar nitelik kazanıyor.

İlçe mahallelerinde kurulan  bilgi evleriyle internet ve bilgiye erişim, halkın yaşam alanlarına taşındığı gibi, mahalle muhtarlıklarında konumlandırılan kiosk cihazları ile mahalleden belediyeye erişim çok daha kolaylaşıyor.  Teknoloji kullanımının getirdiği şeffaflık ve sorumlu katılımcılık, vatandaşın belediye ile kurduğu iletişimin en temel sağlayıcısı oluyor.

Görme engellilere özel internet sitesi

Kartal Belediyesi, kurumsal sitesi üzerinden şeffaf ve katılımcı belediyecilik anlayışı gereği bir çok çalışmayı Kartal kamuoyuyla paylaşıyor. Görme engeli olan vatandaşların da kurumsal siteye erişiminin sağlanmasına yönelik “Ekran okuma programı” ile Kartal Belediyesi’nin kurumsal sitesi ziyaret edilebiliyor.

Yine engelliler için bilgiye erişimin önündeki engelleri bir bir kaldıran Kartal Belediyesi, Engelsiz Bilgi Evi’nde görme engelliler ve omurilik felçlileri için üretilmiş son teknoloji program yazılımıyla, engellilerin bilgiye erişimini kolaylaştırıyor.

Türkiye’nin En Büyük Kablosuz İnternet Ağı

Kartal Belediyesi ilçenin dokuz ayrı noktasına kurulan internet erişim noktaları sayesinde her biri 31400 metrekare toplam 282600 metrekare olan alana sinyal sağlayarak Türkiye’nin en büyük ücretsiz internet ağına sahip olma özelliğini de taşıyor.

Ücretsiz kablosuz internet projesi kapsamında kurulan internet erişim noktaları, ilçenin farklı meydanlarında, Cevizli Çınar Caddesi’nde ve Yaşam Kalitesini Yükseltme Merkezleri’nde hizmet vermeye devam ediyor.

x