İşte İETT’nin En Uzun Hattı

- Yorumlar

İstanbul’da, İETT deneminde hizmet verilen 640 hattan biri olan Harem-Şile-Ağva arasında hizmet veren 139/A numaralı hat, 111 kilometre uzunluğuyla dikkati çekiyor.

İstanbul’da toplu ulaşım alternatiflerinin zaman içinde artması ulaşımda kolaylık sağlarken, kentin iki ucu arasında yolculuk yapanların kat ettikleri mesafe bazen hayret edilecek seviyelere çıkıyor.

İETT Genel Müdürlüğü’nün yürütüm ve denetiminde 640 hat bulunuyor. Hatlar ihdas edilmeden çeşitli analiz ve yöntemler kullanılarak, en etkin ve verimli hatların oluşturulması amaçlanıyor. Mevcut hatlara eklenecek yeni hatlar ise yeni iş ve yerleşim alanlarının oluşması, artan nüfus sayısı ile halktan gelen talepler doğrultusunda faaliyete açılıyor.

İstanbullulara hizmet veren 640 hat ve uzunlukları değerlendirildiğinde, hat başına düşen ortalama uzunluk 19,62 kilometre. İETT’nin hizmet verdiği hatlar dikkate alındığında en uzun hat 111 kilometre ile “139/A Harem-Şile-Ağva”, en kısa hat ise 3 kilometre ile “31/K Kuyumcukent-Yenibosna Metro” oldu.

x