Ali Ağaoğlu’nun Kartal Projesinde Hukuksuzluk İddiası

Ali Ağaoğlu‘nun kumcular mevkiinde yapmakta olduğu projenin, Arif Dağlar döneminde kamu yararı olmadığı gerekçesiyle defalarca iptal edilen Iraklı Mimar Zaha Hadid projeleriyle bire bir aynı olduğu ortaya çıktı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yargı kararlarını baypas eden Ağaoğlu ve Dap Yapı ortaklığında gerçekleştirilecek projeyle Kartal sahilinde gökdelenler yükselecek.

Süreci ‘diz boyu hukuksuzluk’ olarak niteleyen Mimarlar Odası Kartal Şube Başkanı Aysel Durgun, “Zaha Hadid planları, 2005’ten bu yana her gündeme getirildiğinde dava açtık. Mahkeme her seferinde telafisi güç zararlar doğuracağı gerekçesiyle önce yürütmeyi durdurma, ardından iptal kararları verdi.” dedi.

Denize sıfır olan arazi için tasarlanan 3000 konutlu projede otel, ofis, alışveriş caddesi, marina, hızlı tren, özel okul ve hastane bulunacağı duyuruldu. Tren yolu projenin başlangıcından bitimine dek battı çıktılarla yer altına alındı. Reklamı yapılan marina ise imar planında yer almıyor.

Mimarlar Odası Kartal Şubesi’nden Mimar Esin Köymen, “Kartal sahilinde dev bloklar yükselecek. Denizle ilişki tamamıyla kesilecek” dedi.

İBB ve Kartal Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi İbrahim Doğan, Ağaoğlu ve DAP Yapı ortaklığında yapılacak projeye engel olunması çağrısında bulundu.