Altınok Öz: “Lale Devri Kartal’da Başlamıştı”

- Yorumlar

Tarihi Kentler Birliği toplantısı için Şanlıurfa’ya giden Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz açıklamalarda bulundu.

Altınok Öz yaptığı açıklamada;

– KEŞKE URFA’YI KORUYABİLSEYDİK –

“Bugün Tarihi Kentler Birliği Toplantısı dolayısıyla Şanlıurfa’dayız. Bu toplantıda öne çıkan konular büyükşehir belediye başkanının da söylediği gibi; ‘keşke tarihi dokuyu yok etmeden, tarihi kent bilincine ulaşabilseydik’ oldu. ‘O eski Urfa’yı koruyabilseydik çok daha büyük bir tarihi miras olurdu’ dedi. Bugün bir Paris demir yığını ile Eyfel kulesi ve Louvre Müzesi ile büyük turist girdisi sağlıyorsa, peygamberler şehri olan ve geçmişi 12 bin yıla dayanan bu kente büyük bir tarihi artı değer sağlayabilirdi. Ama en azından mevcutları yani yıkılmayanları kullanarak artı değer sağlanabilir.”

– KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ KÜLTÜR VE SANATLA BEZEMEK LAZIM –

“İkinci ve öne çıkan bir konuda biliyorsunuz Türkiye’de kentsel dönüşüm ve yerinde dönüşüm kavramları öne çıktı. Bu kavramları mutlaka bir sanatla, bir kültür ile buluşturmamız lazım. Yani sadece binaları dönüştürmek değil kültür sanat ile de bezemek lazım. O zaman bir kente artı değer sağlayacağını gördük.”

– ARKEOLOJİK KAZI YAPAN İLK İLÇE BELEDİYESİYİZ –

“Arkeolojik kazı yapan ilk ilçe belediyesiyiz. 4,5 yıldır kazı çalışmaları yapıyoruz. Geç Roma erken Bizans dönemine ait bir kazı çalışmamız var. Oradan bir kilise ile büyük bir hamam elde ettik, henüz yerleşim yerine ulaşmadık. ”

– LALE DEVRİ KARTAL’DA BAŞLAMIŞTI –

“Kartal’ın da tarihi oldukça eski. Merkez restorasyon projelerimiz var, 13 tane tarihi çeşmenin restorasyon projesi çıkmak üzere. Daha önce Kartal’ın merkezindeki camiler restore edilmişti, şimdi ise binalar restore edilecek. Aynı zamanda 1676 yılında kurulan bizim Soğanlık semtimiz var. Orada Haseki Sultan da tedavi görmüştür. Burada saraya götürdüğü laleler ile Lale Devri’nin başlamasına neden olmuştur. İşte o laleler sonra Hollanda’ya gitti ve dünya onu Hollanda lalesi olarak tanıdı. Aslında o lale İstanbul’da ve İstanbul’da da Soğanlı semtinde çıkmıştır. İşte soğan ismi soğan sarımsaktan değil lale soğanından gelmektedir. Belediye olarak önemli dönüşüm çalışmaları devam etmektedir. 3 bölge afet riskli bölge ilan edildi ve bundan dolayı dönüşüm çalışmaları devam etmektedir”

x