EGM’den dolandırıcılıklara karşı uyarı

EGM, resmi sitesinde iletişim araçlarını kullanarak korkutma ve ikna yoluyla nitelikli dolandırıcılık suçlarıyla ilgili vatandaşları uyardı. Kontör dolandırıcılığı yapanlara karşı vatandaşları cep telefonu mesajı ile de bilgilendirdi.

Kendilerini başkomiser, savcı ve albay olarak tanıtıp aralarında general, profesör ve işadamlarının bulunduğu binlerce kişiyi PKKve KCK’ ile korkutup on milyonlarca lira dolandıran çetenin üyeleri ünlü, kamu görevlisi ev hanımı her kesimden vatandaşı hedef almaya devam ediyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), resmi internet sitesinden yapılan uyarıda, halk arasında kontör ve para dolandırıcılığı olarak bilinen “iletişim araçlarını kullanarak korkutma ve ikna yoluyla nitelikli dolandırıcılık” suçlarıyla ilgili vatandaşlara videolu görsel hazırlanarak bilgilendirildi.

EGM tarafından “Sizi arayarak kendilerini kamu görevlisi olarak tanıtan ve çeşitli bahanelerle kontör göndermenizi isteyen kişilere itibar etmeyiniz. POLİS www.asayis.pol.tr-155”, “Hiçbir Polis, Savcı ve Kamu Görevlisi sizi arayarak para veya kontör talep etmez. Bu amaçla arandığınızda derhal telefonu kapatıp 155’i arayın. www.asayis.pol.tr” şeklinde bilgilendirme ve uyarı mesajları da gönderildi.

Emniyet yetkileri yaptıkları açıklamalarda şu ifadelere yer verdi. “Adli mercilerimiz ve kolluk kuvvetlerimiz (Polis ve Jandarma) hiçbir şekilde vatandaştan para talep etmezler. Operasyonel bir faaliyet içerisine halkımız hiçbir şekilde dahil edilmez. Halkımızın herhangi bir konu ile ilgili bilgisine ihtiyaç duyulduğunda, telefonla ulaşılsa bile muhakkak suretle ya şahsın ikametinde, işyerinde ya da polis, jandarma karakolunda yüz yüze görüşülür. Vatandaşlarımız dolandırıcıların sıklıkla kullanmış olduğu yöntemler olan ‘hesabınızda bloke var, vergi borcunuz var’ gibi kelimelere itibar etmemeli, hiç kimseye kimlik bilgileri, TC kimlik numaraları, hesap numaraları ve banka kartı şifrelerini vermemelidirler. Kaynağını bilmedikleri hiçbir havale ve EFT’yi kabul etmemelidirler. Dolandırıcılık maksadıyla kendilerine polis veya savcı süsü vererek yapılan aramalarda polis telsizi sesi duysalar bile itibar etmemelidirler. Vatandaşlarımız bu tarzda bir yaklaşım içerisinde bulunan şahıslar hakkında en yakın kolluk kuvvetlerine gitmeli veya 155-156’yı arayarak bilgi vermelidirler.”