Adalar Müftülüğü’nde Muharrem Ayı Konferansı

- Yorumlar

Adalar İlçe Müftülüğü tarafından 13 Kasım Çarşamba günü Büyükada Anadolu Kulübü’nde “Muharrem Ayı ve Hz. Hüseyin’in Şehit Edilmesi Konulu” bir konferans düzenledi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda açılış konuşmasını Adalar İlçe Müftü Vekili Rıfat Cömert yaptı. Cömert konuşmasında Muharrem ayının sayısız lütuf ve hikmetlerle dolu bir ay olmasının yanı sıra yüreklerimizi sızlatan Kerbela olayını hatırlattığını belirterek, ”Bu önemli hadiseyi kin, nefret ve ayrılığa değil birlik ve beraberliği dönüştürmek gerekir” dedi. Yeni Kerbela’ların yaşanmaması için ortak bir dile ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Cömert, bunun için yüreklerimizi ve gönüllerimizi birbirimize açmamız gerekir dedi.

Adalar Belediye Başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu yaptığı konuşmada, Kerbela olayının insanlığı derinden etkileyen bir acıya neden olduğunu belirterek, ”1400 yıl önce yaşanan kanlı çatışmalardan, yaşanan üzücü olaylardan ders alınsaydı, İslam coğrafyasında bugün hala bu acıları yaşamıyor olurduk. İslam coğrafyasındaki diğer ülkelerden ülkemizi ayıran, farklı inançların birlikte var olmasını sağlayan cumhuriyet ilkelerimizden laiklik, bir arada barış içinde yaşamamızı sağlayan en önemli unsurdur.
İçinde bulunduğumuz kutsal ayların ve matem günlerinin, birlik ve beraberlik duygularını samimi bir şekilde yaşamamıza vesile olmasını diliyoruz. Bugünlerin ve kardeşliğin önemini toplum olarak samimiyetle yaşamamız için, her bireye görevler düşmektedir. Düşünce ve inanç farklılıkların bizleri birleştiren unsurlar olduğunun farkında olmalı, bu doğrultuda çözümler üretmeliyiz.”dedi. Kadıköy Baş Vaizi Ahmet Konuk da günün anlam ve önemine dair konuşmasının ardından Kuran tilaveti okundu. Adalar Müftülüğü ‘nün ”Muharrem Ayı ve Hz. Hüseyin’in Şehit Edilmesi” konulu Konferansı, aşure dağıtımıyla son buldu.

x