Kartal’da Görülen Mehmet Ayvalıtaş Davası’nda Gerilim Tırmandı

- Yorumlar

Gezi Direnişi sırasında katledilen Mehmet Ayvalıtaş’ın davası Kartal Anadolu Adliyesi’nde görülüyor. Polisin engeli ile içeri sokulmayan halk, kapıları kırarak içeri girmeyi başardı.

Mehmet Ayvalıtaş davasının görüleceği Kartal’daki Anadolu Adliyesi’nin önünde binlerce kişi toplanmaya başladı.

Ayvalıtaş’ın ailesi ve Gezi direnişçilerinin yanı sıra Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük ve Ali İsmail Korkmaz’ın aileleri, tutuklu Gezi direnişçilerinin aileleri, Taksim Dayanışması ve Ankara Dayanışması adliye önünde.

HDP Eş Başkanı Sebahat Tuncel, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş ve CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün de adliye önüne geldi. Adliye önünde toplananlar “Her yer Taksim her yer direniş”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atıyor.

Ankara Dayanışmas da Ayvaltaş’ın mahkemesine destek için pankartla adliye önüne yürüdü. Metro önünde de toplanmaya devam eden kitle, adliyeye yürüyecek.

– ADLİYE ÇEVİK KUVVET İŞGALİ ALTINDA –
Öte yandan Mehmet Ayvalıtaş’ın ailesi, duruşmaya katılmak üzere adliyeye girdi. Dava gerekçesiyle yüzlerce çevik kuvvet polisi adliye içerisinde bekletiliyor. İstanbul Anadolu 8. Ağır Ceza Mahkemesi, duruşma salonuna sadece Ayvalıtaş’ın ailesi ve avukatlarının alınmasına karar verdi.

– KAPILAR KIRILDI –
Mehmet Ayvalıtaş için Kartal Adliyesi’nin önünde buluşanlar duruşmaya girmek istedi. İzin verilmeyince kapıyı kırarak içeri girdiler.

– TANIKLAR DİNLENMEDİ, MOBESE KAYITLARI İNCELENMEDİ –
19 yaşındaki Mehmet Ayvalıtaş’ın yaşamını yitirdiği eylemde, 17 yaşındaki kuzeni Seyit Kartal da yaralanmıştı. Olayda iki araç kitlenin üzerine sürerken biri Ayvalıtaş’a çarptı. Ayvalıtaş’ın ölümü kayıtlara trafik kazası olarak geçerken Gezi eylemleri için toplanan mahallelerin üzerine araçlarını süren sürücüler Mehmet Görkem Demirbaş ve Cengiz Aktaş tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Ayvalıtaş’ın ailesinin avukatlığını yürüten Ayla Öztabak olaya tanıklık eden 15 kişinin dinlenmesini talep ettiği halde kişilerden birinin bile bilgisine başvurulmadı. Ümraniye İlçe Emniyet Müdürlüğü olayın olduğu yer ve civarındaki MOBESE kamerasına yansıyan herhangi bir görüntü olmadığını bildirirken, dava keşif yapılmadan açıldı.

x