Gürsel Tekin: “Kadir Topbaş kaçak Afgan işçi çalıştırıyor”

- Yorumlar

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin iki çarpıcı iddiada bulundu: İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Afgan işçileri kaçak çalıştırıyor. Suriyeli sığınmacılar seçmen yapıldı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, yerel seçimler öncesi, gündem değiştirecek nitelikte iki iddiada bulundu. Tekin, İstanbul ziyaretleri sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kaçak Afgan işçileri çalıştırdığını tespit ettiklerini söyledi. Tekin ayrıca Suriyeli sığınmacıların AK Parti tarafından ‘TC vatandaşı’ yapılarak seçmen kütüğüne kaydettirildiğini tespit ettiklerini bildirdi.

İŞÇİLERİ FOTOĞRAFLADI
İstanbul’da kaçak işçileri fotoğraflayan Tekin, konuyla ilgili açıklamasında, kentsel dönüşüm bölgelerinden Kadıköy Fikirtepe’de inceleme yaparken karşılaştığı işçilerle selamlaşıp konuşmak istediğini, işçilerin yabancı olduğunu farkettiğini ifade etti. Tekin, şöyle devam etti:
“İşçilerin yanına gittiğimizde yanımızda gazeteci arkadaşlarımız da vardı. İşçilerin Türkçe bilmediğini anlayınca zor da olsa nereli olduklarını sorduk ve Afgan olduklarını öğrendik. Devletin kollarından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, savaştan, zulümden, yoksulluktan kaçan Afgan gençleri yok pahasına hem de kaçak çalıştıklarını tespit ettik. Yetkililere sorsanız taşeron firma gibi bir kılıf uydurabilirler ama bu onların sorumluluğunu ortadan kaldırmaz. Kamu hizmetini kaçak göçmenlerle veriyorlar.”
Bir kamu kurumunun, devletin kaçak işçi çalıştırır hale getirildiğini kaydeden Tekin, “Böyle nizam, böyle hukuk, böyle misafirperverlik mi olur?” diye sordu.

***

Sığınmacılar seçmen oldu

AK Parti iktidarının göçmenlerle ilgili politikasının sadece emek sömürüsüyle kalmadığını savunan Tekin, hükümetin Suriyeli sığınmacılara oy kullandıracağını savundu. Partisinin milletvekillerince defalarca soru önergesi verildiğini ama sorularına yanıt alamadıklarını söyleyen Tekin sözlerini şöyle sürdürdü:
“Biz sorduk cevap vermediler ama sonunda tespit ettik. Suriye’de yaşanan savaştan kaçan Suriyeli göçmenler vatandaş yapılarak, çeşitli illerde seçmen yapıldı. İşte belgesini de bulduk. Mersin’in Akdeniz İlçesi’nde yaşayan Halep doğumlu, Mohamad M. 12.08.2013 tarihinde vatandaş yapılmış. İkamet ettiği adreste aynı soyadı taşıyan bir kadın sığınmacıyla birlikte 3 kişi daha oy kullanacak. Bunların da belgeleri elimizde.”

SORULARINI YİNELEDİ
Tekin, ilgili belgeleri de sunduğu açıklamasında, hükümete yeniden sorularını yöneltti: “Vaktiyle savaşlardan kaçarak Türkiye’ye sığınan Çeçenlere, Kuzeyden gelen Kürtler’e vatandaşlık vermeyen devlet, AK Parti hükümeti eliyle Suriyeli sığınmacılara bir kaç ay içinde, hem de seçimlere aylar kala nasıl vatandaşlık verdi, onları nasıl seçmen yaptı? Bütün yanlışlarına kılıf bulmakta mahir olan AK Parti hükümeti bu hukuksuzluğu nasıl meşrulaştıracak? Şimdiye kadar kaç sığınmacıya vatandaşlıkla birlikte seçme seçilme hakkı verildi? Vatandaşlık alan sığınmacılar hangi illere dağıtıldı?”

x