Oğuz Kaan Salıcı’dan “Mezhepçiliğe Hayır” Açıklaması

- Yorumlar

CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı son günlerde yaşanan mezhepçi ve dinsel ayrımcılığa tepki açıklaması yaptı.

İşte o açıklama;

Dün ve bugün basına yansıyan haberlerde Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Gezi direnişine katılanların yüzde 78’inin alevi olduğuna ilişkin raporu ile Gaziosmanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı’nın “Ermenilere, Yunanlılara, İsraillilere” daire satmadıkları yönündeki açıklamaları yer almıştır.

Emniyetin, Gezi direnişine katılanların yüzde 78’inin alevi olduğunu hangi yöntemleri kullanarak tespit ettiği merak konusudur. Bu rapor, Türkiye’yi yöneten siyasi iktidarın alevi yurttaşlarımız üzerindeki ötekileştirici ve ayrımcı politikalarının artarak devam ettiğini göstermektedir. Gezi direnişini alevi yurttaşlarımızın bir kabahati gibi göstermeye çalışanlar bilmelidir ki aleviler bununla ancak ve ancak gurur duyarlar. Alevileri fişleyerek, hedef göstererek toplumsal kutuplaşma günden güne derinleştirilmek istenmektedir. Başbakan Erdoğan, Reyhanlı’da meydana gelen patlamadan sonra da hayatını kaybeden yurttaşlarımızın “Sünni” olduğunu vurgulamış ve böylesine acı bir olayın arkasından bile mezhepsel farklılığa dayalı politikasını sürdürmüştü. Alevilerin, emniyet tarafından hazırlanan ne idüğü belirsiz raporlarla fişlenmesine, devlet eliyle ötekileştirilmesine ve ayrımcılığa tabi tutulmasına asla izin vermeyeceğiz, bu ülkede faşizme geçit yoktur.

AK Parti’li Gaziosmanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Yılmaz Özkan’ın da “Sadece ilçe vatandaşlarına satılacak” denilerek yıkılan bölgenin daha sonra yabancılara da satılacağına ilişkin kararla ilgili savunması tam anlamıyla bir etnik milliyetçiliğe dayalı nefret örneğidir. Basına yansıyan haberde Özkan, “Sanki biz yurtdışından Ermenilere, Yunanlılara, İsraillilere daire satacağız… Buradan daire almak istiyorsa İzmirli vatandaşımız alsın Adıyamanlı alsın, Diyarbakırlı, Rizeli, Trabzonlu alsın…” şeklindeki açıklamalarıyla nefret söyleminde bulunmuştur. AK Parti’nin kendisinden olmayanları ötekileştirmeye ve ayrımcılığa tabi tutmaya yönelik siyaseti, hem devlet politikasında hem de AK Parti’li siyasetçilerin söylemlerinde apaçık ortadadır. Mezhepçiliğe de etnik milliyetçiliğe de hayır. AK Parti iktidarının toplumu birbirine düşman parçalara ayırmak için hazırladığı bu raporları ve etnik milliyetçiliğe dayalı nefret söylemlerini şiddetle kınadığımı tekrar etmek istiyorum.

x