Şahanoğlu: “Türkiye’de Demokrasi Rayına Oturmadı”

- Yorumlar

DP. Kartal Belediyesi Başkan Adayı ve DP. Ankara –Altındağ İlçe eski Başkanı Müslim Şahanoğlu, Merhum Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın Anıt Mezarını ziyaret ettikten sonra DEMOKRASİ ŞEHİTLERİMİZ ve Başbakan Merhum Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Merhum Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Merhum Hasan Polatkan’ın Anıt Mezarlarını ziyaret etti.

Fethi Satıcı’nın haberine göre 1960 ihtilalı sonrasında asılarak idim edilen demokrasi şehitlerimizi her zaman minnetle ve üzüntüyle anıldıklarını hatırlatan Şahanoğlu,” Merhum Cumhurbaşkanımız Turgut Özal ve demokrasi şehitlerimizi yaptığın ziyarette çok duygulandım. Çünkü Cumhuriyet tarihinde demokrasiye daha girmişken Rahmetle Menderes’in, DP’nin hareketi ve demokrasiye geçiş dönemi daha on yıl olmadan bir darbeyle, İhtilal le Rahmetli Menderes ve yakın çalışma arkadaşları Demokrat Partisi olarak görevden uzaklaştırıldı. 1960 İhtilal’ı Türkiye’yi 100 yıl geriye götürdüTürkiye yüzünü Batıya açmıştı çağdaş ve demokrat parti,çağdaş bir medeniyet ler topluluğunu oluşturmaya çalışırken önü kesildi” yorumunu yaptı.

“BU ACI BENCE DEMOKRASİ ACISIDIR”
Şahanoğlu, şöyle devam etti: “ Bizim Demokrat Parti olarak kimseye kinimiz yok ancak şu sözümüz var. Kimse SANDIKTAN çıkanı kıskançlık edebiyle DARBE yaparak indirmemeli herkes gidip kendini halka kabul ettirmeli ve halkoyuyla iktidar olmalı. Bu acı bence bir demokrasi acısıdır 1960’dan bugünü kadarda Türkiye Demokrasiyi Rayına Otututturamamıştır. Nedeni de bu darbelerdir 27 Mayıs Darbesi, ondan sonra 12 Mart Muhtırası, ondan sonra 1980 Eylül darbesi. Bunlar Türkiye’ye bir şey kazandırmamış, Türkiye’yi kutuplaştırmış, bölmüş, parçalamış ve Türk ekonomi sininde çok gerilere gitmesine neden olmuştur. Bundan sonraki bütün siyasilere, siyasi parti liderlerine, bazı büyük güçlere ders olmalı. Sağlıklı kendi yönetimleriyle karşı karşıya bırıkılmalıdırlar halk beğenmiyorsa, sandıkta beğenmediği iktidarın cezasını versin. Demokrasi Şehitlerimiz nur içinde yatsın diyorum. Rahmetli Başvekilimiz Adnan Menderes’in yeri doldurulamayacaktır. Ayrıca Fatin Rüştü Zorlu, dünya’da tanınmış bir dışişleri bakanı. Hasan Polatkan, hakikaten Türkiye’de ve Maliye Bakanlığında iz bırakmış bir Maliye Bakanı. Pırıl pırıl insanlar hiç birinin gayri ahlaki meselesi de çıkmadı. Tekrar nur içinde yatsınlar diyorum” dedi.

x