CHP’li Erol Altunoğlu aslında AK Partili mi?

CHP Kartal Belediye Başkan Aday Adayı Erol Altunoğlu ile hakkındaki iddiaları konuştuk. Uzun süredir hakkında AK Partili olduğu yönünde söylentiler dolanan Altunoğlu, Kartal 24 Gazetesi’ne özel açıklamada bulunarak bu iddiaları reddetti.

CHP’den belediye başkan aday adayı olan Altunoğlu hakkında uzun süredir AK Partili olduğu yönünde söylentiler dolanıyordu. En son bir internet sitesi bu olayı kamuoyuna duyurdu. Altunoğlu’nun geçmişte AK Parti’den meclis adayı olduğu yönünde iddiada bulunuldu.

Konu hakkında görüştüğümüz Altunoğlu ise AK Parti’yi politik olarak beğenmediğini söyleyerek, CHP’ye Kamer Genç ile beraber 1993 yılında DYP’den ayrılarak geçtiğini ifade etti. AK Parti’nin vebalı bir parti olmadığını ve o partiyi destekleyenlerin de bu memleketin insanları olduğunu söyleyen Altunoğlu, koparılan gürültüye anlam veremediğini söyledi.

Erol Altunoğlu kimdir?

Erol Altunoğlu 1965’te Muş’ta doğdu. Muş’un Korkut ilçesinde çocukluk dönemi geçen Altunoğlu, aslen Trabzon Çaykaralı’dır. Buna karşın, Altunoğlu 50 yıldan fazla bir zamandır Kartal Orhantepe’de yaşamını sürdürüyor.

Üniversite olarak Ankara İşletme Fakültesi mezunu. İstanbul Üniversite’sinde İşletme bölümünde Yüksek lisans ve doktora çalışmasını tamamladı. İstanbul Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi’nde öğretim elemanı olarak görev yaptı. 2003/2008 yılları arasında Almanya’da Erlangen Üniveristesi’nde bilimsel çalışmalara katıldı.

Hali hazırda yaklaşık 15 kişinin çalışmakta olduğu bir mali müşavirlik bürosunun sahibidir. DYP’de siyasete başlayan Altunoğlu, 2 seçimde milletvekili adayı olurken bir süre de genel başkan danışmanı olarak görev almıştır. 1997 ila 1999 yılları arasında DYP’de ilçe başkanı olarak görev yapmıştır.

CHP’li Erol Altunoğlu aslında AK Partili veya gizli MHP’li mi?

“Eğer AK Parti’li olsaydım, iktidardaki AK Parti’den aday olurdum ve başkalarının  yaptığı gibi nemalanırdım” diyen Altunoğlu, hakkında çıkarılan haber için de basının özgürlüğüne vurgu yaparak, hakkında haber çıkaran internet sitesinin değerlendirmesine de saygı duyduğunu belirtip, yine de basının halkın haklarını takip edeceği daha ciddi şeylerle uğraşması gerektiğini belirtti. Neden şimdi bu haberler çıkarıldı diye sorduğumuzda ise Altunoğlu, birilerinin kendisini rakip olarak görmüş olabileceğini belirtti.

2010 yılında, hakkında olumlu yorumlar ve makaleler kaleme aldığı, dönemin AK Parti 1.bölge milletvekili aday adayı Prof. Dr. Ahmet Ruhi Mermut ile siyasi ilişkisini de sorduğumuz Altunoğlu, kendisinin bir dönem iş arkadaşı olduğunu ve bu durumun, kendisini AK Parti ile ilişkilendiremeyeceğini belirtti. Kendisinin ve Prof. Dr. Ahmet Mermut gibi insanların çalıştıkları yabancı ülkelerde kalmaları için el üstünde tutulan insanlar olduğunu söyleyen Altunoğlu, siyasetteki hırsızlarla uğraşılması gerekirken neden bu şekilde kendileriyle uğraşılarak siyasetten soğutulduklarına anlam vermediğini ifade etti.

Son olarak, gündeme projeleriyle gelmek istediğini belirten Altunoğlu, “basın aday adaylarını projeleriyle karşılaştırmalı” dedi.