Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Şok Başörtüsü Uyarısı

- Yorumlar

Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, bazı öğretmenlerin okula top sakal ve kot pantolonla gelmeleri üzerine Yakacık Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’ne bir yazı göndererek,“Başörtüsü dışında kılık kıyafet yönetmeliği aynen devam etmektedir” dedi.

ÖZGÜRLÜK SADECE BAŞÖRTÜSÜNÜ KAPSAR

İstanbul Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Yakacık Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde görev yapan öğretmenleri kılık kıyafet yönetmeliğine uymaları konusunda uyardı.

Uymayan öğretmenleri haklarında yasal işlem yapılacağı konusunda ikaz eden yetkililer, “öğretmenlerin kot pantolon ve top sakalla okula gelmeleri üzerine”, Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yazdığı yazıda sadece başörtüsü ile ilgili düzenleme yapıldığını, bunun dışında kılık kıyafet yönetmeliğinin aynen devam ettiğini belirterek öğretmenlerden buna uymalarını istedi.

Okul yönetmine Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gönderilen yazının tamamı:

“Okullarımızda görev yapan öğretmenlerimizin bir kısmının kılık kıyafet yönetmeliğine uymayarak, görevlerine kot pantolan, kravatsız ve top sakal bırakarak geldikleri bildirilmektedir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi çalışanların kılık kıyafetleri yönetmelikler ile belirlenmiştir. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin kılık ve kıyafetlerine dair yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair kararı Bakanlar Kurulu kararıyla resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Başörtüsü dışında kılık kıyafet yönetmeliği aynen devam etmektedir. Değişikliğe dair yönetmeliğin 5. maddesinde yazılı ‘görev mahallinde baş daima açık’ ibaresinin yönetmelikten çıkarılması öngörüldüğünden yapılan değişiklik sadece başörtü takmak isteyen öğretmenleri kapsamaktadır. Bu konu ile ilgili öğretmenlere ve diğer kamu görevlilerine tanınan özgürlüğün farklı yönlere çekilip, değişik kıyafetler giymek saç sakal bırakmak uygun değildir. Bu nedenle okul ve kurumlarımızda çalışan kamu görevlilerinin kanun ve yönetmelikler ile belirlenen kurallara uymaları, aksi davrananlar hakkında ise yasal işlemlerin yapılacağının tüm personele imza karşılığı duyurulması gerekmektedir.”

x