Dünyanın en büyük kapalı dikey çiftliği New Jersey’de inşa ediliyor

- Yorumlar

Bu hafta New Jersey, Newark’daki eski bir çelik fabrikası, kapalı dikey bir çiftlik konseptinde binlerce insanı besleyecek bir tesise dönüştürülmeye başlandı. Tesisin inşası tamamlandığında yıllık olarak yaklaşık 1 ton lahana, roka ve marul yetiştirilecek.

Çiftliğin ortaya çıkışı, Newark’daki bir çok eski fabrika ve depolarından birinin yeniden kullanımı için rehabilite edilmesi amacıyla yapılan çalışmalara dayanıyor. Çığır açan proje tamamlandığında 21 bin metre karelik alanıyla dünyanın en büyük kapalı dikey çiftliği olacak.

dikey-ciftlik

AeroFarms olarak isimlendirilen çiftliğin teknolojisi ot ve yeşil sebzelerin LED aydınlatmalı aeroponik tepsilerde dikey kulelere dizilerek yetişmesini sağıyor. AeroFarms tarım yönteminin geleneksel tarım yöntemlerine göre her metrekare için 75 kat daha verimli olduğu iddia ediliyor. Kapalı olmasının sebebi de hiçbir zirai ilaç kullanılmaması isteğine dayanıyor.

dikey-ciftlik

Ama belki de en yararlı özelliği geleneksel tarım yöntemlerine göre %95 daha az su kullandığı iddiası olabilir. Bu özellikle kuraklık yaşanan yerlerde tarıma dayalı gıda yetiştirmek için gerekli kaynak tüketimini azaltabilir.

dikey-ciftlik

Tesisin tahminlere göre 2015’in Ekim ayında tamamlanıp açılması bekleniyor. Çiftliğin söylendiği gibi verimli olup olmadığını zaman söyleyecek ama eğer başarılı olursa bu eski sanayi tesislerinin yeni kullanımlara rehabilite edilmesi için harika bir yol olabilir ve aynı zamanda milyonlarca insanı besleyecek yeni bir tarım vizyonu yaratabilir.

x