Bilim adamları çok güçlü X-ray ışınları kullanarak daha iyi çikolata yapmaya çalışıyor

Şimdiye kadar, açılmış bir çikolatada küçük bir eskime görüntüsü keşfetmiş miydiniz? Bu beyaz madde çikolatanın tadına lezzet katan bir şekerleme olarak bilinir ama aslında yağdır. Çikolata kristallerinin içindeki yağlar oldukça çirkin beyaz bir görüntü verir.

Amerika Kimya Cemiyeti’nin bildirdiğine göre, bunun rahatsız edici olduğunu düşünen Nestlé’den bir grup bilim adamı, Alman Elektron-Senkrotron (DESY) ve Hamburg Teknoloji Üniversitesi (TUHH) yoğun X-ray ışınları kullanarak süreçte yaşanan bu sorunun nedenini bulmaya çalışıyorlar.

Yani bu soruna neden olan üretim metodu hatasını bulmaya çalışıyorlar. Bunun için dünya’daki en parlak X-ray ışınlarına neden olan DESY’nin Petra III’ünü kullanarak çikolatanın geçirdiği süreci birkaç yakınlaştırılmış nanometre ile inceliyorlar. Yani akışkan yağların(kakoa yağı gibi) çikolatada ortaya çıkmasını izliyorlar.

bilim-adamlari-cikolata

Bir takım etmenler çirkinliğin oluşmasına engel olabilir. Ürünleri belirli sıcaklıklarda(18 derece ve etrafı) depolamak ile bu durum yavaşlatılabilir. Üzerinde çalışılan kesin çözüm bulunana kadar.

Eğer benzer şekilde beyazlıklar olan bir çikolata parçası varsa endişelenmeyin, onu yemek güvenlidir.