Mustafa Sarıgül Engelliler İştişare Toplantısı Gerçekleştirdi

- Yorumlar

Engelsiz, Eşit, Bir Arada Hayat İçin 127 Engelli Dernekleri Şişli Belediye Başkanı Sayın Mustafa SARIGÜL’ün
Misafiri olarak 2 günlük Kemerburgaz Antemis Hotel de Çalıştay gerçekleştirildi.

3 Aralık Dünya Engelliler günü İstanbul’da en anlamlı ve geniş kapsamlı kutlandı. Şişli Belediye Başkanı Sayın Mustafa SARIGÜL İstanbul’da faaliyet gösteren Engelli Dernekleri başkanları yönetim kurulu üyeleri ile Kemerburgaz Artemiz Hotelde 2 günlük çalıştayda engelli sorunları ele alınarak farklı kutlandı.
Türkiye nin nüfusunun %12.29’unda yaklaşık 9 milyon engelli bireylerin oluşturduğu göz önünde bulunduğunda Engelilikle ilgili konular anne-baba-kardeş- eş çocukları ile 40 milyon kişiyi doğrudan direk ilgilendirmektedir
Her yıl farklı alanlarda engelliler günü kutlamalarına Şişli Belediye Başkanı Sayın Mustafa SARIGÜL Engellilerin sorunları ve engellerini yerinde ve olumlu yönden çözüm getirilmesi için İstanbul’da faaliyet gösteren çeşitli ilçelerdeki Engelli Derneklerin başkanları ve Yönetim Kurulu üyeleri ile 2 günlük Kemerburgaz Engelliler Çalıştayı gerçekleştirmesine ev sahipliği yaptı. 30 Mart Yerel İdareler Seçimlerinde Başta Büyükşehirlerde ve tüm ilçelerde Belediye Meclis üyeliklerine başvurulmasını ve başvuran Engelli Bireylerimiz ve yurttaşlarımızın seçilecek yerlerden sıralamaya konulacağının sözünü vermiştir.

İlçelerden derneklerin önünden araçlarla alınarak Kemerburgaz Artemiz Hotele götürülen Dernek bireyleri 2 gün boyunca hem dinlenme eğlenme hem dayanışma tanışma fırsatı bulunmuş hem de 15 madde üzerinde mutakip kalınarak Yerel Yönetimlere sunulmak üzere rapor edilmiştir.
Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Kahraman EROĞLU tarafından karşılanan misafirler toplantıda her dernek ayrı ayrı gruplar halinde çalışmalarda bulundu.
Anadolu Yakasında ilçemiz adına Ataşehir Engelliler Dayanışma Derneği Kurucu Başkanı ve aynı zamanda Ataşehir Belediyesine Engelliler Kontejanından Meclis Üyesi Aday Adayı olan Birol EKŞİ yönetim Kurulu Üyeleri Nevzat AĞBULUT, İsmail FİDAN yanı sıra TSD Genel Başkanı Şükrü BOYRAZ’ın yanı sıra Görme Engelliler Derneği Zihinsel Fiziksel Otistik Dernekleri başkanları Federasyonların ve Konfederasyonların yetkili organları katılım yapmıştır.
Toplantı sonrası Tutanaklar ve Raporlar topluca açıklanmış ; Öncelikle erişebilirlikle alakalı ve engellilerle ilgili sorunların başlıca temel ilkeleri ele alınmıştır.
Toplu yemek yenilmesi ve basın açıklamasıyla toplantı sone ermiştir.

x