CHP’li Hüsnü Süslü Projelerini Açıkladı

- Yorumlar

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kartal Belediye Başkan Aday Adayı Yrd. Doç. Dr. Hüsnü Süslü KARTAL 24‘e projelerini anlattı.

İŞTE SÜSLÜ’NÜN ÖNE ÇIKAN PROJELERİ;

E-Belediye: Hızlı ve Şeffaf Hizmet

Yeşil Belediye: Doğaya ve İnsana Saygı

Doğaya ve insan sağlığına duyarlı bir belediyecilik anlayışı. Akıllı ve çevreci binaların inşaası, atıkların dönüşümü, çevre bilincinin oluşturulması amaçlanmaktadır.

Mahalle Sağlık Merkezleri: Modern Sağlık Hizmeti

Hekimlik sanatı özveri temeli üzerine kurulmuştur. Koruyucu sağlık hizmeti ise bireye sağlıklı bir yaşam sürdürme imkanı sunmaktadır. Sosyal devlet esaslarından biri de koruyucu hekimliktir. Piyasa ekonomisine terk edildiği anda, etkisi uzun yıllar sonra ortaya çıkacak sağlık problemleri oluşmaktadır. Mevcut iktidarın 2002 de başlattığı ‘’Sağlıkta Dönüşüm Projesi’nin’’ son halkası Aile Hekimliği olmuştur. Fakat bu modelde koruyucu hekimlik tamamen terk edilmiş olup, tedavi edici hekimlik esas alınmıştır. Bizim projemiz de Aile Hekimleri’nin görev yaptığı muayenehane ortamları yerine modern merkezler açmaktır. Her mahalleye sağlık merkezi kurulacaktır. Bu merkezler bina olarak yapılıp bedelsiz Sağlık Bakanlığı’na devredilecektir. Bu merkezlerde her hekim için ayrı poliklinik odaları, ortak laboratuvar ve görüntüleme birimleri oluşturulacak; arşiv ve aşı hizmeti alanları sağlanacaktır. Her hekim kendisine kayıtlı olan hastalara hizmet vereceği gibi gerekli hallerde (izin, sağlık problemi, saha çalışmaları vb.) diğer hekim arkadaşının hastalarına da bakabilecektir. Aile hekimliğinde böyle bir imkan bugün mevcut değildir. Aile hekimliği sisteminde olan aksaklıkların önüne geçilecektir. Hekim, ticaret erbabı olmayacaktır. Halka sunulan sağlık hizmetinin daireden-dükkandan bozma ortamlarda yapılmasına son verilecektir. Vatandaşlarımızın çok daha sağlıklı bir ortamda hizmet alması sağlanmış olacaktır.

Zihinsel ve Fiziksel Engelli Gündüz Aktivite Merkezleri: Sevgi Eli Yanınızda

Toplumumuzda % 8 oranında engelli yurttaşımız bulunmaktadır. Özellikle ileri derecede zihinsel ve fiziksel engelli kişinin bakımı aileler için çok büyük problem teşkil etmektedir. Bu yükün çoğunluğu annelerin omuzlarındadır. Amacımız bu annelerin iş yükünü azaltmak, onları sosyal hayata katabilmektir. İlçemizde zihinsel ve fiziksel engellilerin gündüz, aileleriyle birlikte olabilecekleri ve eğitim alabilecekleri hizmet merkezi oluşturulacaktır. Bu merkezde oyun alanları, yüzme havuzu, at binme alanları, rehabilitasyon salonları olacaktır. Aileler gündüzleri çocukları ile burada zaman geçirecek, akşam evlerine birlikte dönebilecekler. Çocuklarının eğitim ve bakımlarına aileler talep ettikleri taktirde katılabileceklerdir. Buraya getirilen çocuklar yetenekleri doğrultusunda üretime katılarak, onların ve ailelerinin moral olarak daha iyi duruma gelmeleri sağlanacaktır. Bu, tam teşeküllü kamu hizmeti olarak sunulacaktır.

Hasta ve Engelli Taşıma ile Cenaze Hizmetleri: Zor Gününüzde Sizinleyiz

Evinde bakıma muhtaç hastası olanların en büyük sıkıntısı, bunları gerektiği durumlarda sağlık kurumları götürme imkanlarının kısıtlı olmasıdır. Yerel yönetimler olarak tüm vatandaşlara eşit, etkin hizmet anlayışı içinde bu durumlar için ‘’hasta taşıma ambulansı ve ekibi’’ oluşturulacaktır. En az 5 hasta taşıma ambulansı ve her ambulans için bir personel ve bir şoför olmak üzere ekipler oluşturulacaktır. Yaşlı, engelli veya hastanın sağlık kurumuna taşıma ve sonrasında evine getirme işini bu ekip gerçekleştirecek; hizmet bedeli alınmayacaktır.

İnsanların cenazelerini şehir içinde taşırken veya şehir dışına götürürken araç ve personel sıkıntısı çekmemesi için mesafe gözetilmeksizin araçlar temin edilecektir. Görevde bulunduğumuz süre boyunca başka ilçelerden cenaze hizmetleri için araç teminine ihtiyaç olmadan, bu hizmet belediyemiz kaynakları ile gerçekleştirilecektir.

Öğrenci Yurtları: Çocuklarınız Bize Emanet

Gerek kamu hastanelerinin (Kartal Eğitim ve Araştırma Hast. ile Koşuyolu Eğ. ve Araş. Hast) kısa sürede üniversite hastanelerine dönüşmesi gerekse özel sektör tarafından Kartal’da kurulan ve kurulacak olan üniversitelerin öğrencileri için ciddi manada yurt ihtiyacı bulunmaktadır. İlk aşamada 1 kız 1 erkek öğrenci yurdu yapılarak bu üniversitelere başlayacak öğrencilere yurt imkanı sağlanacaktır. Barınma imkanları Kartal’da yaratıldığında bu öğrencilerin gerek sosyal yaşama gerekse de ekonomik yaşama katkıları büyük olacaktır. Barınma sorunu Kartal’da çözülen öğrencilerin, bu ilçede kaldıkları sürece yapacağı pozitif etkiler.

Yöresel Festival: Yedi Gün Yedi Kültür

Büyükşehirlerde yaşayan insanların ortak özelliklerinden biri doğdukları topraklara olan özlemleridir. Bunu da her yıl yaptıkları yöresel buluşmalar ile ortaya koymaktadırlar. Kartal gibi tüm Anadolu’yu ve Balkanlar-Trakya’yı içinde barındıran başka bir ilçe yoktur. Bu yapısı ile bir mozaik kent görünümündedir. Özellikle ‘’Yöresel Ürünler ve Yemek Festivali’’ bu buluşmaları pekiştirecek ve Kartal’ı tüm İstanbul’dan ziyaretçilerin akını ile ilgi odağı yapacaktır. Geniş meydanlarımız nedeni ile rakipsiz olarak bu festivali gerçekleştirme imkanlarımız mevcuttur.

Gündüz saatlerinde yöresel yemeklerin yunulduğu stantlar; yöresel ürünlerin ikramı ve satışı; akşam saatlerinde folklor gösterileri ve tamamen yöresel sanatçıların sahne aldığı müzik etkinliği şeklinde planlanmaktadır. Amaç farklı kültürlerin kaynaşmasını sağlamaktır.

Aşevi: Bir Sıcak Dokunuş

Yoksul insanlara ve kendine bakamıyacak kadar düşkün ve yaşlılara yemek hizmeti. Belediye ekiplerinin tespit ettiği bu insanlara, evlerine götürmek koşulu ile kapalı kaplarda sıcak yemek servisi ve gıda yardımı yapılması; belediyemizin hizmeti olarak gerçekleştirilecektir. Belediye şirketlerinin bünyesinde kurulacak AŞEVİ sayesinde; bu hizmet ile birlikte cenazesi olan evlere, talep etmeleri halinde ücretsiz olarak yemek götürme hizmeti sunulacaktır.

Sabit Pazar: Modern Pazar Mekanları

Pazarcı esnafı için sağlıklı çalışma ortamı; vatandaş için nezih alışveriş imkanı sunan modern ve çok amaçlı sabit pazar alanları yapılacak.

Etüt Merkezleri: Eğitime Destek

Sınavlara hazırlık amaçlı maddi durumu bozuk öğrenciler için dersanecilik ciddiyeti ile kurslar düzenlenecek.

x