Son Ankete Göre CHP Kartal’da Önde

- 7 yorum

Sabah yazarı Mahmut Övür, İstanbul’da partiler için büyük önem arz eden 7 ilçedeki son durumu kaleme aldı. Adalar, Beylikdüzü, Eyüp ve Beykoz’da Ak Parti’nin üstünlüğü göze çarparken, Ataşehir, Sarıyer, Kartal ilçelerinde CHP’nin önde olduğu görülüyor.

CHP Kartal‘da iki puan önde ve bu nedenle Ak Parti’nin de şansı var. Ancak CHP’li başkan Altınok Öz‘ün tanınırlık oranı iyi; yüzde 23. Ak Parti’de ise Mehmet Sekmen Erzurum’a gidince o düzeyde güçlü bir aktör yok. Ak Parti güçlü bir isim bulamazsa işi zor.

Beykoz‘da AK Parti genelde çok güçlü. Ak Parti’nin en bilinen ismi mevcut Başkan Yücel Çelikbilek. Ama CHP de umutlu.

Ataşehir‘de milletvekili seçimlerinde Ak Parti 45, CHP yüzde 37. Son yapılan yerel seçim araştırmasında ise Ak Parti 46, CHP yüzde 47 görünüyor. Fark az ama CHP’nin elinde önemli bir aktör var, Belediye Başkanı Battal İlgezdi. Açık uçlu soruda İlgezdi’nin tanınırlık oranı yüzde 50. Ak Parti’nin tanınan ismi ise İlçe Başkanı Nimetullah Topu… Topu’nun bilinmesi seçim kazanmak için yeterli görünmüyor. Bu açıdan Ataşehir’in sosyolojik yapısına uygun, farklı kesimlerden oy getirebilme potansiyeli olan adaya ihtiyaç var. Bu nedenle Ataşehir’le güçlü bağı olan şehir plancısı Gürbüz Kaya adı öne çıkıyor ve daha şanslı görünüyor. İkili el ele verirse CHP karşısında şans yakalanabilir.

Adalar‘da milletvekili seçiminde Ak Parti yüzde 47, CHP 32… 2009 yerel seçiminde ise Ak Parti yüzde 43, CHP 45. Şimdi yerelde yapılan bir araştırmada iki parti de kafa kafaya görünüyor. Mevcut aday adayları arasında yapılan açık uçlu bir araştırma tabloyu değiştirebilir. AK Partili eski başkan Coşkun Özden yüzde 35, CHP’nin mevcut başkanı Mustafa Farsakoğlu ise yüzde 5.7 oranında tanınıyor. Bu durum CHP’nin aday değiştireceğini gösteriyor. En şanslı iki aday; Mehmet Dündar Tıraş, Recep Çalı görünüyor.

Bu habere 7 kişi yorum yaptı. Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar
semih karabıyık

chp’nin oyu 100 ile 105 bin civarında…
akp nin oyu 2009 mart’ta 92 idi…saadet 38,500 bin…
2011 genel seçimde akp 122 bin oy aldı..
bu’ da saadet oylarının akp ‘ ye kaydığını gösteriyor…
CHP kartal’ ı bu sefer alamaz..
ben değil , rakamlar bunu gösteriyor…

Kartal Can

Mustafa Kul kimdir arkadaş 40 yıllık Kartallıyım Kartal ile alakası nedir bir kez bile görmüşlüğüm yoktur ne kadar eşi dostu akrabası varsa buralara yanıltıcı ve yöneltici yorumlar yaparak partilileri bölmeye çalışıyorlar.Gidin kendinize başka bir çöplük bulun.

hak

kartal 24 satılık çakal sürüsü zorunamı gittide yorumlarımı yayınlamıyorsun.

ERKAN ÇAKMAK

Mahmut Övür Beyin bu anketi mevcut belediye başkanları ile yaptığı açıkça görünüyor
ama CHP nin Kartal belediye BAŞKAN adayları arasında MUSTAFA KUL gibi çok tecrübeli çok deneyimli bir siyasetçinin olmasının farkında değil her halde bu araştırmayı bir daha yapmasını tavsiye ve temenli ederim o zaman aradaki farkın ne kadar büyük olacağını CHP nin ne kadar önde olacağını görecektir.Ayrıca pendik ,Beykoz oralarıda geri alacağız kimsenin bir şüphesi olmasın SAYGILARIMLA.

Cem Yıldız

Eyüp ve Beykoz dışında bu ilçelerde Ak Parti’nin şansı yok. Fazla iyimser bir yazı yazmış.