Son Ankete Göre CHP Kartal’da Önde

- Yorumlar

Sabah yazarı Mahmut Övür, İstanbul’da partiler için büyük önem arz eden 7 ilçedeki son durumu kaleme aldı. Adalar, Beylikdüzü, Eyüp ve Beykoz’da Ak Parti’nin üstünlüğü göze çarparken, Ataşehir, Sarıyer, Kartal ilçelerinde CHP’nin önde olduğu görülüyor.

CHP Kartal‘da iki puan önde ve bu nedenle Ak Parti’nin de şansı var. Ancak CHP’li başkan Altınok Öz‘ün tanınırlık oranı iyi; yüzde 23. Ak Parti’de ise Mehmet Sekmen Erzurum’a gidince o düzeyde güçlü bir aktör yok. Ak Parti güçlü bir isim bulamazsa işi zor.

Beykoz‘da AK Parti genelde çok güçlü. Ak Parti’nin en bilinen ismi mevcut Başkan Yücel Çelikbilek. Ama CHP de umutlu.

Ataşehir‘de milletvekili seçimlerinde Ak Parti 45, CHP yüzde 37. Son yapılan yerel seçim araştırmasında ise Ak Parti 46, CHP yüzde 47 görünüyor. Fark az ama CHP’nin elinde önemli bir aktör var, Belediye Başkanı Battal İlgezdi. Açık uçlu soruda İlgezdi’nin tanınırlık oranı yüzde 50. Ak Parti’nin tanınan ismi ise İlçe Başkanı Nimetullah Topu… Topu’nun bilinmesi seçim kazanmak için yeterli görünmüyor. Bu açıdan Ataşehir’in sosyolojik yapısına uygun, farklı kesimlerden oy getirebilme potansiyeli olan adaya ihtiyaç var. Bu nedenle Ataşehir’le güçlü bağı olan şehir plancısı Gürbüz Kaya adı öne çıkıyor ve daha şanslı görünüyor. İkili el ele verirse CHP karşısında şans yakalanabilir.

Adalar‘da milletvekili seçiminde Ak Parti yüzde 47, CHP 32… 2009 yerel seçiminde ise Ak Parti yüzde 43, CHP 45. Şimdi yerelde yapılan bir araştırmada iki parti de kafa kafaya görünüyor. Mevcut aday adayları arasında yapılan açık uçlu bir araştırma tabloyu değiştirebilir. AK Partili eski başkan Coşkun Özden yüzde 35, CHP’nin mevcut başkanı Mustafa Farsakoğlu ise yüzde 5.7 oranında tanınıyor. Bu durum CHP’nin aday değiştireceğini gösteriyor. En şanslı iki aday; Mehmet Dündar Tıraş, Recep Çalı görünüyor.

x