AK Parti Kartal Adayını Kim Belirleyecek?

- Yorumlar

AK Parti‘de aday belirleme sürecinin en fazla sancıyla yaşandığı ilçelerin başında Kartal geliyor. Bir yanda AK Parti ilçe teşkilatı, bir yandan kentin önde gelenleri ve milli görüş geleneğinin temsilcileri ve diğer yanda ise memlektçiler, lobiciler ve şirketler.

AK Parti Kartal adayı kim olacak, adayı kim belirleyecek?

Şirketler ve lobiciler mi yoksa Kartal halkı ile ilçe teşkilatı mı belirleyecek? İlçe teşkilatının istediği Temurhan Yıldız olarak görünüyor. Esnaf, kanaat önderleri ve kentin ileri gelenleri ise Şükrü Kontuk isminde hem fikir. 18 aday adayından milli görüşçüler Kontuk’un arkasında, diğerleri ise Yıldız’ın arkasında konumlanmış durumda. Ancak en önemlisi bu iki aday adayından hangisi resmen aday olursa olsun ne milli görüşçüler ne de diğerleri üzülmeyecek. Yani hem teşkilat hem de kentin önde gelenleri bu iki adayı da onaylayacaktır.

Aday belirleme sürecinde çok önemli nokta ise doğru adayın belirlenebilmesi için olaya memleketçilik, torpil, şirketler ve lobilerin etki edip sürecin içinden çıkılmaz bir hal almasını önlemek olarak görülüyor. Memleketçilik düşüncesi özellikle torpilli adaylıkta lobi faaliyetinde çok iyi işlenerek kullanılıyor.

II. Bekir vakası yaşanır mı?

Herkesin merak ettiği ise II.Bekir vakasının yaşanıp yaşanmayacağı. Kartal’da bir Bekir vakası daha yaşanabilir görülüyor. İlçe teşkilatı ya da Kartallıların ne istedikleri şu an için diğer faktörlerin gerisinde kalmış durumda. AK Parti açısından II.Bekir vakasının kaldırılamayacağı ise çok açık görülüyor. AK Parti adayı kim açıklanacak, şimdiden bilinmez ama yanlış aday seçimi AK Parti’ye şimdiden seçimi kaybettirebilir.

x