“Kentsel dönüşüm bu şekilde 50 yılda tamamlanamaz…”

Patlayıcı Mühendisleri Derneğinin düzenlediği kentsel dönüşüm sempozyumunda konuşan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün,Türkiye’nin kentsel dönüşümü gerçekleştirmede,kaybedecek vaktinin olmadığını söyledi.

Başkan Akgün, Merter Green Park Otel’de gerçekleştirilen “Kentsel Dönüşüm Konseptinde Patlatmalı Yapı Yıkımı Ve Temel Kazıları Sempozyumu”na katıldı. Sempozyumda ayrıca Patlayıcı Mühendisliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ali Kahriman, Akkaya İnşaat Genel Müdürü Mustafa Akkaya, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü yetkililerinin yanı sıra çok sayıda firma sahibi ve vatandaş da katıldı.

Başkan Akgün, “1999 depreminden sonra deprem yönetmenliği değiştiği için bizimde binaların yapı tarzı değişti. Bu nedenle ömrünü tamamlamış olan binaların sahiplerini ikna ederek kentsel dönüşüm sürecindeki yapıları yıkıp, yenisini yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Başkan Akgün, konuşmasında Türkiye’deki binaların yapısı hakkında da bilgi verdi. Akgün, “Türkiye’de yaklaşık 20 milyona yakın bina var. Bu binaların 15 milyonu sakat yapıdan oluşuyor. Böylece yüzde 40’ının yenilenmesi lazım. Bunların yenilenmesi için de binaların teker teker yıkılması gerekiyor. İstanbul açısından bakıldığında 3 buçuk milyon bina stoku var. 3 buçuk milyon binanın yeniden yapılandırılması lazım ki, deprem olduğunda insan kaybı yaşanmasın. Yüzlerce milyonlarca dolar bazında bir zararla karşı karşıya kalmasın” diye konuştu.

İyi bir yıkım gerçekleştirmeyi planladıklarını belirten Başkan Akgün, “Binalar yıkılırken takla attırılıyor. Burada teknik anlamda binalar daha iyi nasıl yıkılır, nasıl patlatılır bunlar hakkında bilgiler vereceğiz. Bu sayede daha iyi bir yıkım gerçekleştirmeyi planlıyoruz” şeklinde konuştu.

İstanbul’da kentsel dönüşümün bu şartlarda giderse 50 yılda tamamlanılamayacağını de belirten Başkan Akgün,” İlçe belediyelerin teknik adamları devre dışı bırakılmıştır. Teknik adamların devreye girmesiyle 25 yılda iyi noktalara gelinebilir” dedi.

Konuşmaların ardından Başkan Akgün’e sempozyum yetkilileri ve Vali Hasan Özdemir tarafından plaket verildi.