Polis Müdürleri Ve Zekeriya Öz Niçin Görevden Alındı?

- Yorumlar

CHP, İstanbul’da düğmeye basılan ve bakan çocukları ile üst düzey bürokratlarıyla işadamlarının da isminin karıştığı rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasında 5 polis müdürü ile İstanbul Başsavcıvekili Zekeriya Öz’ün görevden alınma gerekçesini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sordu. Oran, “3 Nisan 1994 tarihinde yapmış olduğunuz ‘Yolsuzluğu yapan babam ve hatta oğlum bile olsa cezasını veririz. Cezayı verdikten sonra odamıza girer ağlarız’ ifadesi kapsamında, soruşturmaya konu olan Bakanların ve kamu görevlilerinin görevden alınması için herhangi bir girişim veya talimatta bulundunuz mu, bu talimatın sonucunda ne olmuştur?” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, 1,2 ton altınla Dubai’ye giden uçakla ilgili olarak iki bakana yönelttiği soru önergelerinin ardından, polis müdürleri ve Zekeriya Öz’ün durumunu da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye taşıdı. CHP İstanbul Milletvekili Oran’ın, Başbakan Erdoğan’a yönelttiği sorular şöyle:

Sizin emrinizle mi müdürler görevden alındı?

– İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde görev yapmakta olan Kaçakçılık, Asayiş, Terörle Mücadele, Mali Şube ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürleri 18 Aralık 2013 tarihinde (bugün) görevlerinden alınmıştır. İçişleri Bakanı’na, Emniyet Genel Müdürü veya İstanbul Emniyet Müdürü’ne bu yönde bir talimatınız bulunmakta mıdır, şayet talimatı siz vermediyseniz bu talimat İçişleri Bakanı’ndan mı gitti?

Dokunulmazlık kapsamı dışında mı?

– Şayet tarafınızca verilen bir talimat bulunmuyorsa yapılan işlemlerin “adil yargılamayı etkileme” ve “suç örgütü üyeliği” suçlarıyla soruşturulması halinde ağır cezayı gerektiren suçüstü hali olduğu için Anayasa’nın 83. Maddesinde belirtilen yasama dokunulmazlığı kapsamı dışında kalacak olması ihtimali bulunmaktadır. Bu nedenle, şayet talimat ilgili Bakan tarafından verilmişse, İçişleri Bakanı hakkında idari bir soruşturma başlatılmış mıdır?

“Adil yargılama” etkilenmiyor mu?

– İlgili Bakanın İstanbul Emniyet Müdürü’ne yönelik böyle bir talimatı bulunmuyorsa işlemi yapanlar hakkında “adil yargılamayı etkileme” suçu nedeniyle tarafınızca ilgili Bakan’a adli ve idari bir soruşturma başlatması talimatı verilmiş midir?

Görevden almanın gerekçesi nedir?

– Kamuoyunda yer alan bilgilere göre hacmi 100 milyar avroyu bulan, 5 senedir takip edilen, Bakanların, kamu görevlilerin ve işadamlarının rüşvet, kaçakçılık, kara para aklama gibi suçlarla itham edildiği bir soruşturma sürerken emniyet şube müdürlerinin görevden alınmasına hangi sebeple gerek görülmüştür? İlgili görev yeri değişikliği kararının gerekçesi nedir?

“Babam, oğlum bile olsa cezasını veririz” demiştiniz

– 3 Nisan 1994 tarihinde yapmış olduğunuz “Yolsuzluğu yapan babam ve hatta oğlum bile olsa cezasını veririz. Cezayı verdikten sonra odamıza girer ağlarız” ifadesi kapsamında, soruşturmaya konu olan Bakanların ve kamu görevlilerinin görevden alınması için herhangi bir girişim veya talimatta bulundunuz mu, bu talimatın sonucunda ne olmuştur?

BTK’ya emir verdiniz mi?

– Anayasamızın 112. Maddesinde Başbakan’a diğer bakanların iş ve işlemlerinin denetimi görevi verilmektedir. Bu kapsamda Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığı’na Bakanların da adının karıştığı rüşvet, kara para aklama, kaçakçılık gibi iddiaları araştırmak için herhangi bir talimat verdiniz mi, teftiş kurulu göreve ne zaman başlamıştır, yapmış olduğu incelemenin sonucu ne olmuştur?

Aday olan Adalet Bakanı’nı görev alacak mısınız

– Soruşturmaya adı karışan Bakanlarla, hali hazırda partinizin Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak kamuoyuna açıkladığınız Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in görevden alınması yönünde bir girişiminiz bulunacak mıdır?

– Hisselerinin yüzde 51’i kamuya ait olan Halkbank’a ilişkin iddialara yönelik olarak tarafınızca herhangi bir idari soruşturma başlatılmış mıdır, bu soruşturmanın başlangıç tarihi nedir ve nasıl sonuçlanmıştır?

123 milyon dolar rüşvet alan bakanlar kim?

– Kamuoyunda yer alan bilgilere göre toplam 123 milyon dolar rüşvet alan 3 bakan kimdir? Bu iddia hakkında tarafınızca yapılan adli ve idari bir girişim bulunmakta mıdır?

Zekeriya Öz hangi gerekçeyle görevden alındı?

– Yolsuzluk ve Rüşvet operasyonunu koordine eden İstanbul Başsavcı Vekili Zekeriya Öz hangi sebeple görevden alınmıştır? Görevden alınması yönünde tarafınızca bir talimat verilmiş midir, bu talimatın sebebi nedir?

*******************************************************************************************

Uçup giden 1,2 ton altın Meclis gündeminde

 

Umut Oran, Adalet ve Gümrük bakanlarına, 17 gün Atatürk Havalimanında tutulup sonra sessizce çekip giden altın dolu uçağı sordu

 

ANKARA

 

Yılbaşında 1,5 ton altınla Atatürk Havalimanı’na inip 17 gün sonra sessizce kaçıp giden uçak, İstanbul’da başlayan ve bakan çocuklarıyla üst düzey bürokratların da karıştığı rüşvet ve yolsuzluk operasyonuyla birlikte yeniden gündeme geldi. Konuyu TBMM’ye taşıyan CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Adalet Bakanı ile Gümrük ve Ticaret Bakanı’na, “Açılan soruşturmanın akıbeti ne oldu? Soruşturmada herhangi bir siyasi kişilik veya üst düzey bakanlık bürokratının ismi gündeme geldi mi, bunlar kimlerdir?” diye sordu.

 

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, konuyla ilgili olarak Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’ya iki ayrı soru önergesi verdi.

 

Bir uçakta 50 milyon dolarlık 1,2 ton altın

 

Önergesinde, “Orta Afrika ülkesi Gana’nın Akra kentinden Dubai’ye giderken Atatürk Havalimanı’na 1 Ocak 2013 tarihinde sabaha karşı inen ve 1500 kg değersiz maden taşıdığını beyan eden, ancak gümrük memurlarının şüphelenip yaptığı arama sonucunda uçakta bedeli 50 milyon dolar olduğu belirtilen 1208 kg altın bulunduğu ortaya çıkmıştı” diyen Oran, Adalet Bakanı Ergin’e şu soruları yöneltti:

 

“- Türkiye merkezli ULS Havayolları’na ait kargo uçağı 17 gün bekledikten sonra sahte belgelerle Türkiye’den ayrılmasıyla ilgili olarak açılan soruşturmanın sonucu ne olmuştur? Soruşturma sonucunda dava açıldı mı dava hangi aşamadadır hangi mahkemede görülmektedir, sanıkları kimlerdir, haklarında hangi cezalar istenmektedir?

 

Siyasetçi ve bürokrat var mıdır?

 

– Soruşturmada herhangi bir siyasi kişilik veya üst düzey bakanlık bürokratının ismi gündeme geldi mi, bunlar kimdir?

 

– Kayıtlarda adı geçen ve 3 Ocak 2013 tarihinde İstanbul Ticaret Odası üyeliğinin iptal olduğu anlaşılan Master Sara adlı şirket ve kurucuları hakkında hangi işlemleri tesis ettiniz?

 

– Firma yetkililerinin Gümrük idaresine belge sunup 114 TL idari para cezası ödeyerek 1208 kg altınla uçup gitmesi normal midir?

 

Bakırköy Başsavcılığı soruşturması ne oldu?

 

– Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı soruşturma raporu üzerine Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “Duru Döviz ve Kıymetli Madenler Tic. A.Ş” ve Yönetim Kurulu Başkanı Emin Hayyam, “Kont Group ve Kozmetik” şirketi ve ortakları Babak Zanjanı ve Soraya Asadı ile “Master Sara Turizm” şirketi ve yönetim kurulu üyeleri Vahid Moradi Moghaddam ve Sima Khorramdel hakkında “sahtecilik suçundan açtığı adli soruşturmanın akıbeti ne olmuştur?

 

– ULS Havayolları’nın yaptığı yazışmalara göre altının göndericisinin Omnaye Gold Mining, alıcının ise İran’da bulunan Sorinet Holding adlı şirket ile Sabiha Gökçen Havalimanı’nda bulunan Duru Döviz adlı şirket olduğu belirlenmesi karşısında söz konusu şirket ve kişiler hakkında hangi işlemleri yaptınız, akıbeti ne olmuştur?”

Gümrük’te hesap soruldu mu?

Umut Oran, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’ya da benzeri soruları yöneltirken, “Olayla ilgili olarak Gümrük teşkilatında personel yönünden idari işlem yaptırdınız mı? Konu hakkında kime hangi cezalar verildi, hangi tedbirler uygulandı?” diye sordu.

x