“Başka bir okul” gerçekten mümkün mü?

- Yorumlar

Mevcut eğitim sistemine karşı çıkan bir grup veli ve eğitimci, kendi okullarını kurmak için kolları sıvadı. Grup genişledi, kurulan ‘Başka Bir Okul Mümkün’ adlı dernek 159 gönüllüsü ve 5 bin destekçisiyle hızlı yol kat etti. Üç yıldır çalışan dernek üyeleri Eylül 2013’te hayallerindeki okulun kapısını açacaklar.

Kabul etmeliyiz ki eğitim sistemimiz pek de memnuniyet verici değil. ‘Tek tip çocuk’ yetiştirmeye hedefli bir sistem bu. Çocuk odaklı değil… Müthiş rekabetçi… Kişisel özelliklere asla değer vermiyor… Oysa kâr amacı gütmeyen bir okul olsa… O okul çocuklarımızı olduğu gibi kabul etse, onlara ve özelliklerine saygı gösterse…

Demokratik, çevreci, bilinçli, özgüvenli kişiler olarak çocukları topluma kazandırsa… Bir başka deyişle çocuklarımızı, gözlerimiz kapalı olarak emanet edebileceğimiz bir okul olsa… İşte böyle düşünen, mevcut eğitim sisteminden memnun olmayan birkaç aile ve eğitimci, üç yıl önce bir araya gelerek kendi okullarını açmaya karar verdiler. İlk yaptıkları, bir dernek kurmak oldu. Adını da ‘Başka Bir Okul Mümkün Derneği’ (BBOM) koydular. Dernek, İstanbul’da hizmete girecek ilköğretim okulu için bir kooperatif kurdu. Üyeler bir süredir okul için kiralık bina arıyorlar.

Binlerce kişiden destek yağıyor

Başka Bir Okul Mümkün Derneği Genel Koordinatörü Feyza Eyikul “Başlangıçta kendimize ait bir bina hedeflemiştik ancak daha sonra bina kiralamaya karar verdik” diyor. Dernek üyesi ve takipçileri arasında yapılan anket sonuçlarına göre kiralık bina Üsküdar, Kadıköy ile Kartal-Maltepe-Ataşehir-Ümraniye-Çekmeköy- Beykoz hattında aranıyor. Düzenlenen tanıtım toplantılarıyla destekçilere ve gönüllülere bilgi veriliyor. Bu işi küçümsemeyin: Derneğin 159 aktif gönüllüsü ve 5 bin destekçisi var. Aralarında akademisyen de var, yönetici de… Sivil toplumcu da var, reklamcı da…

Hepsinin amacı öğrencilere, velilere ve öğretmenlere demokratik bir ortam sunmak. Şöyle diyorlar; “Her çocuğun farklı olduğu kabul edilmeli, öğretmenden çok öğrenci aktifliği yaratılmalı, çocukların ödev seçme ve derse katılmama gibi hakları bulunmalı.

İşte bizim okulumuzda bunlar sağlanacak.” Velilerin, gelecek yıl eylül ayında açmayı planladıkları ilköğretim okulunda minikler için de bölüm bulunacak. Sınıflar 24 kişilik olarak planlanıyor. Anasınıfı ve ilk üç sınıfla başlanacak, her sene bir üst sınıf eklenecek. Sonunda kurum, 6-14 yaş grubu çocukların devam ettiği bir ilköğretim okulu haline gelecek. Velilerin işletme maliyeti dışında 10 bin liraya yakın ücret ödemesi bekleniyor.

x