Dow İle “Öğretmenin Kimyası” Atölye Çalışmaları Tamamlandı

- Yorumlar

Liselerde kimya eğitimi ve bilimine olan ilgiyi yükseltmeyi amaçlayan ve Dow Türkiye’nin desteği ile gerçekleştirilen Dow ile “Öğretmenin Kimyası” atölye çalışmaları tamamlandı. İstanbul’un çeşitli semtlerindeki okullarda görev yapan 100 kimya öğretmeni; Milli Eğitim Bakanlığı, Dow Türkiye ve Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV) işbirliği ile bir araya geldi.

Eğitim camiasında ilgi uyandıran proje için; 21. yüzyılda eğitimde, fen, kimya, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarının ülkelerin gelişimine, büyümesine en hızlı ve yaygın katkıyı sunduğu gerçeğinden yola çıkıldı ve 100 kimya öğretmeninin bir araya gelmesi sağlandı.

İki gün süren atölye çalışmaları, Dow Türkiye ve Orta Asya Cumhuriyetleri Genel Müdürü İhsan Necipoğlu ile Öğretmen Akademisi Vakfı Kurucu Genel Müdürü Kayhan Karlı’nın konuşmalarıyla açıldı.

Dow Türkiye ve Orta Asya Cumhuriyetleri Genel Müdürü İhsan Necipoğlu konuşmasında, 21. yüzyılda kimya ve fen bilimi dallarında teknoloji ile bütünleşmiş güncel bilgilerin çok önemli olduğunu söyledi. Türkiye’de fen ve kimya branşlarındaki sınav sonuçlarına dikkati çeken Necipoğlu, “Türkiye fen okur yazarlığında 33 OECD ülkesi arasında en alt sıralarda yer almaktadır.” dedi.

Bu yüzden; Türkiye’de özellikle kimyaya olan ilginin daha yukarılara çekilmesi gerektiğini belirten İhsan Necipoğlu, “Devletler; inovasyonla fark yaratabilmek ve rekabetçi üstünlüklerini koruyabilmek için özel sektör, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarıyla uzun süreli işbirliği içinde olmalıdır.” görüşünü dile getirdi.
Açılışta ÖRAV adına konuşan Kayhan Karlı “Hızla kentlileşen ve doğal kaynakları tüketen bir dünyada, gençlerin iş bulabilmesini sağlayan bir eğitim sistemi bu yüzyılın en acil ihtiyacıdır. Yeni bir yaşam formunu bulacak, tasarlayacak olan bu çocuklara fen bilimlerini dünyanın ihtiyacı olan sürdürülebilir çözümleri üretebilecek şekilde öğretmeliyiz” dedi.

Dow’ın katkılarıyla gerçekleşen eğitimde yaratıcı fen ve kimya eğitimi yöntemlerini uygulama yoluyla öğrenen öğretmenler, edinimlerini okullarında öğrencileriyle paylaşacaklar. Ayrıca, bu yöntemleri sınıflarında kullanıp öğrencileriyle birlikte hayata geçirebilecekleri sürdürülebilir bir kimya kulübü kurulması için teşvik edici olacaklar.x